Uroczyste nadanie imienia Szkole Podstawowej w Sułowie wraz z przekazaniem sztandaru odbyło się 15 października. – Róża Zamoyska jest bardzo ważna dla naszej społeczności, gdyż uratowała prawie 500 dzieci, w tym kilku mieszkańców naszej gminy – powiedział nam Piotr Kaliszewski, wójt gminy Sułów. – Jej piękny życiorys będzie najlepszym drogowskazem moralnym dla kolejnych pokoleń młodzieży uczącej się w naszej szkole.
Do szkoły po kościele
Najpierw była msza święta w kościele parafialnym w Tworyczowie, odprawiona przez ks. proboszcza Marka Gudza oraz ks. dziekana Błażeja Górskiego. Podczas nabożeństwa nastąpiło też poświęcenie sztandaru.
CZYTAJ TEŻ: Gmina Sułów z dotacją na drogę do pól. Skorzysta jedna wieś
Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. O tym, jak doszło do wyboru patronki, opowiedziała Małgorzata Kuźma, dyrektor SP w Sułowie. Następnie głos zabrała Renata Duda, autorka słów do hymnu szkoły, która przytoczyła życiorys żony ostatniego ordynata Jana Zamoyskiego, uzasadniając jednocześnie wybór Róży Zamoyskiej na patronkę.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem.
Uchwałę Rady Gminy w Sułowie o nadaniu szkole imienia Róży Zamoyskiej odczytała przewodnicząca Rady Gminy Sułów Henryka Bazeli. Podczas ceremoniału przekazywania sztandaru i ślubowania odśpiewano hymn państwowy oraz hymn szkoły.
Na koniec Dorota Nawrot-Caravelli i Małgorzata Nawrot przekazały do odczytania świadectwo ich mamy Danuty Nawrot (z d. Radlińska), która jako Dziecko Zamojszczyzny została uratowana przez nazywaną Aniołem Dobroci Różę Zamoyską.
Wielu gości
W uroczystościach wzięło udział dużo gości, w tym dzieci Róży i Jana Zamoyskich – syn Marcin Zamoyski z małżonką Aleksandrą oraz córki Maria Ponińska, Elżbieta Daszewska i Agnieszka Rożnowska, a także wnuczęta i prawnuczki. Nie zabrakło też posła Sławomira Zawiślaka, do Sułowa przybyli też m.in. starosta zamojski Stanisław Grześko, radna powiatu zamojskiego Aleksandra Martyna, burmistrz Zwierzyńca Edyta Wolanin, wójt gm. Radecznica Edward Polak, a także dyrektorzy szkół zaprzyjaźnionych ze Szkołą Podstawową w Sułowie na czele z dyrektor SP im. Róży Zamoyskiej w Częstkowie na Kaszubach Iwoną Białas-Rychlak i dyrektor SP nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie Jolantą Szpunar, przedstawiciele samorządu i służb mundurowych, uczniowie i ich rodzice, nauczyciele czynni i emerytowani oraz wiele, wiele innych osób.
PRZECZYTAJ: Mamy obszar zagrożony wścieklizną. Mieszkańcy muszą się stosować do zakazów i nakazów Wojewody Lubelskiego
Oprócz nadania imienia szkole i przekazania sztandaru, nastąpiło też odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej z wizerunkiem patronki.
Na koniec wydarzenie uświetnił występ młodzieży szkolnej pod kierownictwem Marii Bartoszczyk i Małgorzaty Szymanek oraz występ absolwentów podstawówki – Nicoli Nawrockiej, Marleny Nawrockiej, Agnieszki Kitowskiej i Piotra Hadaja.
Jak podkreślił wójt gm. Sułów Piotr Kaliszewski, to była jedna z najważniejszych uroczystości w historii szkoły i gminy.
Błogosławioną bądź
Przypomnijmy, że z inicjatywy obecnej na uroczystościach córki śp. Danuty Nawrot, Doroty Nawrot-Caravelli, która jest nauczycielką języka angielskiego w SP w Częstkowie, ta leżąca w gm. Szemud na Kaszubach szkoła 3 czerwca również otrzymała imię Róży Zamoyskiej. W uroczystościach wzięły udział dzieci Róży i Jana Zamoyskich, a także delegacje ze Zwierzyńca, Szczebrzeszyna i Sułowa.
CZYTAJ: Gm. Sułów: 40-latek stracił prawo jazdy, bo przeszarżował z prędkością na motocyklu
Przypomnijmy, że Róża Zamoyska patronuje też SP nr 3 w Szczebrzeszynie, a za niedługo może zostać współpatronką jeszcze jednej szkoły. Jej imię nosiło przed reformą oświatową Gimnazjum w Zwierzyńcu, a niedawno pojawił się pomysł, aby patronowała szkole podstawowej. Obecnie SP w Zwierzyńcu nosi imię Dzieci Zamojszczyzny, a po zmianie patronowałyby jej Dzieci Zamojszczyzny i Róża Zamoyska.
Na koniec dodajmy, że uratowane przez Różę Zamoyską dzieci zwróciły się do ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej z prośbą o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Anioła Dobroci. Materiały, w tym wspomnienia i relacje osób, które znały Różę Zamoyską i którym ona pomogła, można przesyłać do Urzędu Miejskiego w Zwierzyńcu lub na adres zwierzynieckiej parafii.
Napisz komentarz
Komentarze