Amerykańskie maszyny rolnicze – komfort i funkcjonalność
Amerykańskie marki należą do najpopularniejszych w polskich gospodarstwach. W jakimś stopniu za ten stan rzeczy może odpowiadać głęboko zakorzenione przeświadczenie, iż pochodzące zza oceanu sprzęty z założenia odznaczają się lepszymi parametrami, niż rodzime, produkowane w warunkach ograniczonego dostępu do surowców, części i technologii. Jednocześnie zdążyliśmy się przekonać, że ciągniki, kombajny i maszyny rolnicze z USA naprawdę zasługują na swoją renomę.
Zestawienie amerykańskich marek obecnych na polskich polach otwiera New Holland. Ta firma z blisko 130-letnią tradycją wyprzedziła konkurencję pod względem ilości nowych ciągników sprzedanych w Polsce w 2023 r. Od samego początku swojej działalności związana jest z branżą rolniczą. Produkty cieszą się opinią niezawodnych i wyjątkowo wytrzymałych. Oryginalne i zamienne części New Holland są powszechnie dostępne i nie ma problemów z zaopatrzeniem.
Niemal równie chętnie wybieramy maszyny produkcji Massey Ferguson. Jej historia sięga XIX w. i stanowi imponujący efekt połączenia geniuszu inżynierskiego ze smykałką do przedsiębiorczości. Współcześnie przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji ciągników dla gospodarstw o zróżnicowanych warunkach i potrzebach.
Równie długą tradycją i świetną renomą cieszy się firma John Deere. Z małego zakładu kowalskiego przedsiębiorstwo rozrosło się do znanego na całym świecie producenta sprzętu rolniczego. Traktory i kombajny z charakterystycznym logo jelenia cechuje niezawodność i wygoda.
Także firma Case znajduje uznanie polskich rolników. Jej twórca był innowatorem i wynalazcą, a przedsiębiorstwo kontynuuje tę tradycję, tworząc maszyny przystosowane nawet do najtrudniejszych warunków, a zatem świetnie sprawdzające się również w Polsce.
Niemieckie kombajny, ciągniki i maszyny – pewność i trwałość
Z chęcią szukamy maszyn rolniczych również tuż za naszą zachodnią granicą. Niemiecka technologia kojarzy się z solidnością i trwałością. Najpopularniejsze marki ciągników i kombajnów zza Odry zdają się potwierdzać te przypuszczenia. Szczególnie chętnie kupujemy nowe i używane maszyny Claas, Deutz-Fahr i Fendt.
Claas liczy sobie już ponad 100 lat. Po II wojnie światowej firma stała się jednym z filarów odnowy gospodarki kraju. Inwestycje w rolnictwo przyniosły korzyść nie tylko Niemcom, ale także innym państwom, które zaczęły doceniać i kupować niemiecką technologię. Historia przedsiębiorstwa obfituje w liczne wynalazki, które znacznie usprawniały wiele procesów w gospodarstwie. W zakresie dostępu do zapasowych części kombajn Claas, a także ciągniki i inne maszyny, nie są problematyczne.
Najstarszą spośród niemieckich firm z obszaru technologii rolniczej jest Deutz-Fahr, licząca już 160 lat. Jak wiele innych przedsiębiorstw tego pokroju, także i to powstało przy współpracy wynalazcy i inwestora. Dziś Deutz-Fahr jest jednym z symboli innowacyjnego rolnictwa, a wyprodukowane przez nią kombajny i ciągniki charakteryzuje wyjątkowa trwałość – wiele egzemplarzy przechodzi w gospodarstwie przez kilka pokoleń właścicieli.
Nieco rzadziej w polskich gospodarstwach spotykamy maszyny marki Fendt. Firma będzie niedługo obchodzić swoje 100-lecie. Obecnie nie jest już jednak niemiecka – Fendt należy do amerykańskiej spółki AGCO – jednego z najbardziej rozpoznawalnych światowych producentów maszyn rolniczych.
Dobre praktyki dbania o sprzęt – niezależnie od kraju pochodzenia
Niezależnie od tego, czy w swoim gospodarstwie posiadasz maszyny amerykańskie, niemieckie czy też pochodzące jeszcze z krajów Bloku Wschodniego, podstawą ich trwałości i funkcjonalności jest prawidłowe użytkowanie oraz skrupulatna konserwacja.
Dokonywanie regularnych przeglądów, wymienianie na bieżąco zużywających się elementów oraz staranne oczyszczanie i mycie ciągnika czy traktora są niezbędne, aby służył on dłużej i osiągał maksimum swoich możliwości. Więcej na temat dobrych praktyk dbania o maszyny rolnicze przeczytasz tutaj: https://www.blaut-rol.pl/blog/konserwacja-maszyn-rolniczych-b53.html.
Napisz komentarz
Komentarze