Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 11:19
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Korytarz życia i jazda na suwak

Nowe przepisy wprowadzają jednoznaczne zasady zachowania kierowców w dwóch sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów. W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda.
Korytarz życia i jazda na suwak

Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

 

 

O tym, w jaki sposób tworzyć korytarz życia, mówi także kampania edukacyjna Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego skierowana do polskich kierowców pn. „Życie ma pierwszeństwo”. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat zasad tworzenia korytarza życia. Kluczowym elementem kampanii jest interaktywny spot, który można obejrzeć na stronach http://www.krbrd.gov.pl oraz http://www.zyciemapierwszenstwo.pl.

W przypadku jazdy na suwak przepisy precyzyjnie określają zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Ustalają ponadto zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

 

 

 

Umiejętność tworzenia korytarza życia jest w tym kontekście niezwykle ważna. Rocznie na polskich drogach ma miejsce około 20 tysięcy wypadków. Do każdego z nich muszą dojechać służby ratunkowe. Często na drodze straży pożarnej, pogotowia ratunkowego czy policji stają kierowcy, którzy nie wiedzą, jak prawidłowo ustąpić służbom miejsca na drodze.

Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach jest priorytetem, dlatego też podejmowane są działania legislacyjne. Przypominamy te, które obowiązują już od 2021 roku :

 

 

Nie korzystamy z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

Zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy

Obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym w godzinach nocnych do 50 km/h ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ponad 95% pieszych ma szanse przeżyć wypadek przy prędkości uderzenia przez pojazd mniejszej niż 30 km/h, a szanse te bardzo spadają, gdy prędkość pojazdu uderzającego w pieszego jest większa od 50 km/h.

 

 

Koniec z jazdą na zderzaku -na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami ma wynosić połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m.


 

Marcin Kulig 
Dyrektor WORD Zamość

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Po co uczyć psa sztuczek?! To nie cyrk. Niech zna podstawowe komendy typu ; siad, zostań.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:49Źródło komentarza: Czy starego psa da się nauczyć nowych sztuczek? Rozwiewamy mity na temat psich seniorów!Autor komentarza: Agnieszka RTreść komentarza: A gwiazda blondi znowu się obraziła. Znowu na mundurowych, hahahahaha Można psychotropy pożyczyć od z-cy.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:33Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: RychuTreść komentarza: Księgowy, radzę przyjrzeć się kto jak zagłosuje i przy wyborach pamiętać.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 09:33Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: MIESZKANKATreść komentarza: A pracownicy ZGL to płacą podatki za parkowanie za swoje pieniądze czy za pieniądze mieszkańców bloków zarządzanych przez ZGL SKANDALData dodania komentarza: 21.11.2024, 09:31Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: WaaghTreść komentarza: Jebać ruskich i urkowData dodania komentarza: 21.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: Niepełnosprawna z okolic ZamościaTreść komentarza: A czy nikomu nie przyszło do głowy to, by przenieść Powiatowy Zespół orzekania o niepełnosprawności do innej lokalizacji? W miejscu, w którym obecnie się znajduje jest niemożliwe utworzenie na tyle dobrych warunków, by osoby niepełnosprawne mogły w pełni komfortowo dotrzeć do wejścia do Zespołu. Może byłoby trzeba o tym pomyśleć? Z pozdrowieniamiData dodania komentarza: 21.11.2024, 09:02Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama