Trening ze starszym psem. O czym należy pamiętać, współpracując z psim seniorem?
Trenowanie ze starszym psem wymaga od każdego właściciela sporo cierpliwości, a także refleksji. Na samym początku należy przyjrzeć się bliżej kwestii presji – nie warto stawiać sobie oraz psu zbyt wysokich wymagań, gdyż takie działania mogą skutecznie zniechęcić czworonoga. Nieodpowiednio przeprowadzony trening będzie zupełnie nieefektowny; pierwsza poprzeczka powinna być więc postawiona nisko i rosnąć wraz z postępami. Jednocześnie powinno się wiedzieć, że niektóre komendy mogą być zbyt wymagające i angażujące fizycznie dla psiego seniora; nie powinien on zbyt długo i intensywnie biegać, a aktywności treningowe opierać się na wchodzeniu i schodzeniu. Takie treningi mogą znacznie osłabić psie stawy, szybko doprowadzając do kontuzji. Dobrze jest skonsultować stworzony przez siebie plan szkolenia psa z weterynarzem. Znając stan zdrowia czworonoga, będzie on w stanie polecić lub odradzić poszczególne aktywności. O czym jeszcze warto wiedzieć?
Niech trening kojarzy się pupilowi z przyjemnością! Właściciele starszych psów często zbyt mocno skupiają się na tym, by nauczyć czworonoga konkretnego zachowania – za wszelką cenę. Tymczasem dla psa trening ma przede wszystkim stanowić przyjemność oraz wspólnie spędzony czas ze swoim ukochanym opiekunem!
Drobnymi kroczkami do wielkiego celu. Skonstruuj plan treningowy z psim seniorem w taki sposób, by nauka komendy była podzielona na kilka etapów, wykorzystując ku temu akcesoria lub smakołyki motywujące psa. W przeciwieństwie do młodszych przedstawicieli swojego gatunku, starsze czworonogi bardzo często wykazują problemy ze wzrokiem oraz stawami, przez co instruowanie ruchem dłoni niekoniecznie się sprawdza. Stąd warto zainwestować w wysokiej jakości smaczki treningowe.
Zwróć uwagę na to, jak czuje się Twój pies! Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że psy również mają swoje gorsze dni. Zamiast organizować cały trening i irytować się, że pewne kroki idą nie tak, odpuść – ta decyzja będzie o wiele lepsza dla Ciebie oraz Twojego czworonoga.
Solidne nagrody jednym z filarów sukcesu. Motywacja na treningu jest czymś naprawdę istotnym. Warto stosować nagrody dostosowane do wieku psa. W przypadku smacznych przekąsek, z pomocą przychodzi między innymi firma TATAR DOG. Na stronie internetowej https://tatardog.pl/ zainteresowani mogą zakupić między innymi naturalne gryzaki dla starszych psów, cechujące się miękkością i delikatnością.
Chociaż funkcje poznawcze starszych psów wraz z wiekiem ulegają pogorszeniu, nie oznacza to, że ich umysły są całkowicie zamknięte na naukę. Odpowiednie nastawienie i współpraca z czworonogiem jest w stanie przynieść naprawdę zadowalające efekty!
Jak wspomóc funkcjonowanie poznawcze psiego seniora?
Wiele starzejących się psów cierpi na zaburzenia zdolności poznawczych. Pierwsze objawy to dezorientacja, zaburzenia w interakcjach społecznych czy bezsenność. Objawy dotyczą prawie połowy psów w wieku około 10 lat! Na szczęście istnieje sposób na to, by opóźnić procesy starzenia związane z pogorszeniem się psich umiejętności poznawczych – badania wykazują, że starsze psy żyjące w urozmaiconym środowisku, będące poddawane aktywnościom przystosowanym do ich obecnego wieku i znajdujące się na diecie antyoksydacyjnej, osiągają bardzo dobre wyniki w ocenie zdolności poznawczych. To zaś ukazuje, jak ważne jest dbanie o aktywność fizyczną i psychiczną psych seniorów. Mimo, że mają one swoje lata, większość z nich wciąż pozostaje aktywnych. Nie warto przekreślać żadnego psa ze względu na jego wiek. Psi seniorzy mogą naprawdę zaskoczyć!
Napisz komentarz
Komentarze