Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 13:48
Reklama
Reklama

Zamość: Ponad 2 tysiące interwencji. Pożary, podtopienia, szerszenie

Zamojscy strażacy interweniowali w zeszłym roku 2 037 razy, co daje średnio 6 interwencji na dobę. Wyjeżdżali nie tylko do pożarów, ale również do wypadków drogowych, walczyli z podtopieniami i… szerszeniami.
Strażacy wyjeżdżali nie tylko do pożarów, ale również do wypadków drogowych, walczyli z podtopieniami i… szerszeniami. Fot. LM PSP Zamość
Strażacy wyjeżdżali nie tylko do pożarów, ale również do wypadków drogowych, walczyli z podtopieniami i… szerszeniami. Fot. LM PSP Zamość

Zdarzeń – w porównaniu z 2023 r. – było więcej o 382. Strażacy odnotowali 2 037 interwencji. Do pożarów wyjeżdżali 354 razy (to 17,4 proc. wszystkich zdarzeń), odnotowali również 1 579 miejscowych zagrożeń oraz 104 fałszywe alarmy. 

– W porównaniu do 2023 r. zwiększyła się liczba pożarów o 37, miejscowych zagrożeń o 302 interwencje oraz alarmów fałszywych o 43 zdarzenia – informuje mł. bryg. Marcin Żulewski, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu.

Pożary małe stanowiły aż 93 proc. wszystkich pożarów (chodzi m.in. o pożary sadzy w kominach, pożary śmietników, pojedynczych drzew, przydrożnych trawników czy niewielkich połaci nieużytków rolnych).

Dwa razy śmierć

Najczęstszymi przyczynami wystąpienia miejscowych zagrożeń były gwałtowne opady atmosferyczne (379), silnie wiejące wiatry (278), zdarzenia powodowane przez owady błonkoskrzydłe (215) oraz zdarzenia w komunikacji drogowej (240). Jeśli chodzi o pożary, to głównymi przyczynami była nieostrożność osób dorosłych (135) oraz wady lub nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych (118).

Najwięcej pożarów wystąpiło w styczniu (45) i kwietniu (38). Pierwsze związane były w głównej mierze z pożarami sadzy w przewodach kominowych, kwietniowe zaś z pożarami suchych traw oraz sadzy w przewodach kominowych.

CZYTAJ TEŻ: Tak to się zaczęło. Pierwsza edycja Plebiscytu Piłkarskiego „Kroniki Tygodnia”

Najwięcej miejscowych zagrożeń wystąpiło w sierpniu (372), czerwcu (274) i lipcu (263) i było spowodowane gwałtownymi opadami deszczu oraz silnymi wiatrami.

 – Najwięcej interwencji oraz zniszczeń odnotowaliśmy po przejściu ulewnych deszczy w dniach 4 czerwca (145 interwencji) i 21 sierpnia (190 interwencji) – przypomina Marcin Żulewski.

Strażacy wzywani byli do zalanych piwnic, garaży w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych, użyteczności publicznej, placów parkingowych, posesji i zalanych ulic, na których zablokowane były pojazdy.

W wyniku pożarów w budynkach mieszkalnych dwie osoby poniosły śmierć. Do tragedii doszło 1 listopada w Cześnikach (gm. Sitno) i 20 grudnia w Zamościu. Tragicznie zaczął się również ten rok. W wyniku pożaru drewnianego domu w Wólce Wieprzeckiej (gm. Zamość) zginął 52-latek. Do zdarzenia doszło 2 stycznia. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Czujka jak pralka

Warto na koniec dodać, że w listopadzie szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał nowe rozporządzenie, które wprowadza obowiązek montowania czujek dymu w budynkach mieszkalnych i obiektach świadczących usługi hotelarskie. Zgodnie z nowymi przepisami, czujki dymu w obiektach mieszkalnych muszą zostać zamontowane najpóźniej w ciągu pięciu lat. Prowadzący obiekty hotelarskie będą musieli spełnić ten obowiązek do połowy tego roku.

Jak podkreślał Tomasz Siemoniak, czujka dymu powinna być naturalnym elementem wyposażenia każdego mieszkania i domu, tak jak lodówka, telewizor czy pralka. W całym kraju prowadzone mają być działania edukacyjne w tym zakresie, za które będzie odpowiedzialne ministerstwo, wojewodowie i samorządowcy. 

– Straż pożarna od dawna postulowała, że nowoczesne, proste w tym przypadku sposoby ochrony ludzi działają najlepiej – zakomunikował Tomasz Siemoniak.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: obywatelTreść komentarza: Oby jak najdalej od nas!Data dodania komentarza: 10.01.2025, 11:26Źródło komentarza: 100 nowych policjantów w lubelskim garnizonie Policji. Będą służyć m.in. w Zamościu i Tomaszowie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AdamTreść komentarza: To bardzo niebezpieczne jak była chora. U mnie kuna się kręciła przy samochodzie bo kabel był przegryziony, zawiesiłem dwa woreczki kunagone i odstraszył ją zapach bo póki co się nie pojawiła kolejnym razem. W ogóle mam wrażenie że tych kun jest bardzo dużo, wcześniej takich problemów nie byłoData dodania komentarza: 10.01.2025, 09:36Źródło komentarza: Horodło: Kuna była chora na wściekliznę. Na Lubelszczyźnie to już przeszło 30 przypadekAutor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Lol. Potem będą apelowali żeby nie na ostatnią chwilę ...Data dodania komentarza: 10.01.2025, 09:11Źródło komentarza: Emeryci atakują ZUS. Z wnioskami o rentę wdowiąAutor komentarza: MTreść komentarza: Powinieneś być pierwszym beneficjentem programu eutanazjiData dodania komentarza: 10.01.2025, 08:18Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitalaAutor komentarza: Arleta SzczupakTreść komentarza: Śpieszę przypomnieć, iż do końca 2023 roku powiatem hrubieszowskim rządziła koalicja Suwerennej Polski Aneta Karpiuk, Marek Kata, Marcin Zając i PSL z Józefem Kuropatwą. To po co te narzekania.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 07:58Źródło komentarza: Powiat hrubieszowski: "Budżet biedy i przetrwania" oraz spłaty kredytów na 2025 rokAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pinindzy nima przez Sasina ten niedobry dał 15 mln dla miasta i 30 mln dla powiatu i to uważaliście za złe działania i rozdawnictwo to teraz wasze NEOrządy i co jesteście bankrutami POlitycznymi i faktycznymi nikt wam POmóc nie chce, więc radni brać puszki i zbierać kasę za waszą nieudolność.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 07:56Źródło komentarza: Powiat hrubieszowski: "Budżet biedy i przetrwania" oraz spłaty kredytów na 2025 rok
Reklama