Operator obrabiarek skrawających i maszyn CNC to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w regionie. Absolwentów z takimi praktycznymi umiejętnościami gotowa jest zatrudnić firma "Roztocze", jeden z największych pracodawców w powiecie tomaszowskim. Ale co z tego, jeśli szkoły nie dysponują nowoczesnymi maszynami, aby kształcić uczniów w praktyce. Jest szansa, że to się zmieni. Powiat z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego pozyskał 2 mln 564 tys. zł na doposażenie pracowni i warsztatów kształcenia zawodowego Zespołów Szkół nr 3 (dawna Budowlanka) i nr 4 w Tomaszowie Lubelskim (dawny Mechanik). Po dodaniu wkładu własnego powiatu (452 tys. zł) na zakupy przeznaczone zostanie ponad 3 mln zł. Na liście znajduje się 267 pozycji wyposażenia pracowni w szkołach, m.in.: komputery, serwery, oprogramowanie, 2 obrabiarki CNC, 3 obrabiarki konwencjonalne, 2 samochody osobowe, meble kuchenne, meble do pracowni hotelarskiej, meble do pracowni, sprzęt multimedialny, TV, rzutniki, sprzęt AGD.
Pomoce naukowe mają wspomóc uczniów kształcących się w 9 zawodach: technik ekonomista, technik mechanik, technik informatyk, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik budownictwa technik pojazdów samochodowych, kucharz, monter zabudowy i robót wykończeniowych.
– Takich zakupów jeszcze nie było. Pierwsze wyposażenia pracowni i warsztatów chcemy kupić jeszcze w tym roku, tak aby skorzystali z tego obecni uczniowie – podkreśla Ryszard Ostrówka z wydziału integracji europejskiej, rozwoju gospodarczego i promocji Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim.
Napisz komentarz
Komentarze