Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:46
Reklama
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: W obronie mas pracujących

Ten pomnik przez kilkadziesiąt lat był jak cierń w sercach wielu mieszkańców Zamojszczyzny. Ustawiono go na Rynku Wodnym ku chwale funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa, którzy walczyli z "reakcyjnym podziemiem". Jego dziwny kształt (niektórym przypominał szpadę) stał się jednym z zamojskich symboli PRL-u.
Podwójny portret Zamojszczyzny: W obronie mas pracujących

Autor: ze zbiorów Adama Wagi

Władza ludowa rozpoczęła swoje rządy w 1944 r., tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej na Zamojszczyznę (i całą Lubelszczyznę). Powstał wówczas Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, którego ważną częścią był Resort Bezpieczeństwa Publicznego.  Rozpoczęto walkę z polskim podziemiem niepodległościowym. W latach 1944-1945 to nie rodzimy aparat terroru, ale NKWD organizowało najskuteczniejsze akcje przeciwko leśnym (potem tę funkcję przejął Urząd Bezpieczeństwa oraz Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego). Ruszyła fala aresztowań i wywózek na wschód. 
Akowcy próbowali nawiązać kontakt z Sowietami. Bez skutku. W tej sytuacji Komenda Główna AK podjęła decyzję o zbrojnym przeciwstawieniu się sowieckiej przemocy. Potem przyjęto jednak inną taktykę. 19 stycznia 1945 r. gen. Leopold Okulicki, który przejął dowodzenie AK, wydał rozkaz o rozformowaniu podziemnej armii (uważano, że zmniejszą się wówczas represje). Nie była to jednak kapitulacja. 2 września 1945 utworzono w Warszawie Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość". Żołnierze WiN – oraz innych podziemnych organizacji –kontynuowali walkę o wolny kraj. 
Wiosną 1945 r. przerodziło się to w prawdziwą, partyzancką ofensywę. Szacuje się, że w partyzantce było wówczas od 13 do 17 tys. osób w 340 leśnych oddziałach.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia. 


Zobacz także inne artykuły z cyklu "Podwójny Portret Zamojszczyzny"



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

u 09.10.2016 19:55
Dla wielu była wredna i zwyrodniała.

acac 07.10.2016 21:52
nie zapominajmy że ta wredna, zwyrodniała komuna dała chłopom ziemię, robotnikom pracę, a dzieci posłała do szkoły

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama