Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:55
Reklama
Reklama

Zamość: Nie dajmy się zwariować. 20 lat Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego

Już 20 lat działa w Zamościu Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jubileuszowa gala odbyła się na początku tego miesiąca.
Zamość: Nie dajmy się zwariować. 20 lat  Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego

Autor: mk. Na zdjęciu: Filip Kościuszko i Izabella Kwiatkowska z ZSOZP.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, starosta powiatu zamojskiego Henryk Matej, wicedyrektor szpitala papieskiego Jerzy Lipiec i wielu innych gości.  

Po mszy św. i występie wychowanków Środowiskowego Domu Samopomocy, wiceprezes ZSOZP Filip Kościuszko opowiadał o rozwoju psychiatrii na Zamojszczyźnie.

 – Rozwija się ona od kilkudziesięciu lat, ale myślę że bardziej intensywnie zaledwie od lat 25. Budujemy w Zamościu coś co nazywamy Centrum Zdrowia Psychicznego. To nowoczesne rozwiązanie zgodne z narodowym programem zdrowia psychicznego. Obecnie rząd poprawia nawet ustawę o ochronie zdrowia psychicznego po to, aby psychiatria środowiskowa, ta która jest blisko człowieka, blisko jego miejsca zamieszkania, była bardziej rozwijana niż inne formy leczenia, które do tej pory były stosowane – wyjaśniał doktor Kościuszko.

Poważnym problemem współczesnego świata są zaburzenia depresyjne, które dotykają wielu osób. To choroby cywilizacyjne. Choroby naszych czasów.

 – To zaburzenia związane z tym, co nam niesie dzisiejszy świat. W Polsce i na Zamojszczyźnie to na pewno rodziny rozbite przez migrację zarobkową, starzenie się społeczeństwa, samotność, presja czasu i przeróżnych okoliczności. Nerwice. Uzależnienia, w tym nowe, od hazardu, Internetu. Staramy się pomagać jak umiemy, przede wszystkim osobom dorosłym, ale także dzieciom i młodzieży – mówił Filip Kościuszko.

W przychodni, gdzie doktor Kościuszko prowadzi praktykę lekarską zarejestrowanych jest 22800 osób. To mieszkańcy miasta, powiatu i dalszych okolic naszego województwa. W ciągu miesiąca udzielanych jest ok. 2 tys. porad. Nad zdrowiem pacjentów czuwa prawie 30 specjalistów.

Co na jesienną chandrę radzi doktor Kościuszko? – Rozmawiajmy więcej z drugim człowiekiem, niekoniecznie przez Facebooka. Nie dajmy się zwariować.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama