Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:
Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań czy wgnieceń, podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi, dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.
Podczas używania wyrobów pirotechnicznych
Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem. W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard. Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.
Zadbajmy także, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów;
Pamiętajmy:
Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego.
Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2
Napisz komentarz
Komentarze