W ubiegłym roku podczas zimowych ferii policjanci skontrolowali blisko 9400 kierujących, w tym 172 autokary przewożące dzieci na obozy i zimowiska. W tym czasie doszło do 29 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 3 osoby a 31 zostało rannych. Dzieci nie były uczestnikami tych wypadków. Policjanci mają nadzieję, że w tym roku statystyki będą znacznie bardziej pozytywne. Dlatego przypominają podstawowe zasady, które należy zachować podczas ferii zimowych.
Bezpieczeństwo na drodze.
Część dzieci spędzi ferie na zimowiskach i obozach. Spodziewamy się, że już od piątku może występować nasilony ruch zarówno autokarów, jaki i samochodów osobowych. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwracać będziemy na: stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Poza tym policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.
Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby:
Umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w świetlicach organizowanych w szkołach, domach kultury czy kołach zainteresowań. Na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia.
Uwaga na niebezpieczne ślizgawki!
W ramach działań profilaktycznych KWP w Lublinie pn. „Kruchość życia” policjanci w trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą będą ostrzegać przed niebezpiecznymi zabawami na zbiornikach. Dzieci bardzo często wybierają je jako ślizgawki wodne. Co niestety niesie za sobą duże ryzyko wypadków i utonięć. Unikajmy zbiorników wodnych, na których są przeręble. Jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie natychmiast wracajmy na brzeg. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem także jest bardzo niebezpieczna.
Napisz komentarz
Komentarze