Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:15
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Bełżec: W palmy trzeba włożyć serce

Aż 15,5 metra liczyła palma wielkanocna uwita przez KGW Bełżec II. Palmy małe i duże, tradycyjne i oryginalne można było zobaczyć w Niedzielę Palmową w Bełżcu.
Bełżec: W palmy trzeba włożyć serce

O wiciu palmy trzeba pomyśleć już wiosną. Nasuszyć kwiatów, ziół, traw i zbóż. Trzeba  zerwać i ususzyć skrzyp polny, tasznik, krwawnik, dziurawiec. Im bardziej kolorowo, tym lepiej.  Podstawą palm są bowiem suszki i bazie.

Wicie zaś palmy zaczyna się od góry trzonka stanowiącego kręgosłup palmy i stopniowo schodzi się do dołu tak, aby zakrywać łodygi kolejnych warstw. Generalnie są dwa sposoby wicia plam. Pierwszy, polegający na tym, że cylindrycznie owija się tyczkę kolejnymi warstwami np. bukszpanem, zbożem, kwiatami, trawami i znowu bukszpanem. Jest też drugi sposób. Panie z ziół i traw plotą długie warkocze i owijają nimi w sposób krzyżowy tykę. Ważne jest też zakończenie palmy. Niektóre gospodynie na jej szczycie umieszczają fantazyjne rozety, inne kończą owijkami z juty.

 – W wiciu palm najważniejsze jest włożone w to serce i czas – mówi Jolanta Kuśmierz, szefowa KGW "Niezapominajki" z Rybnicy w gm. Susiec.

Przepiękne palmy można było zobaczyć w niedzielę palmową w Bełżcu podczas XXI edycję Konkursu na Palmę Wielkanocną, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu.

 – Tradycyjnie też ulicami Bełżca przeszła procesja palmowa do kościoła Matki Bożej Królowej Polski, gdzie odbyła się uroczysta msza święta i ogłoszenie wyników konkursu – mówi Karolina Janik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu.

Do konkursu zgłoszono 22 palmy, wykonane przez panie z kół gospodyń wiejskich, dzieci i młodzież z powiatu tomaszowskiego w czterech kategoriach. Jury w składzie Agata Piwko,Wiesław Wielgosz i Karolina Janik oceniało wygląd, estetykę, staranność i dokładność wykonania, a przy palmach nietypowych wysokość i pomysłowość wykonania, a także zastosowanie nowych wzorów i niepowielanie poprzednich pomysłów.

W kategorii palm wysokich, tradycyjnie wykonanych z naturalnych materiałów, I miejsce zajęła palma KGW Bełżec I (4,2 m), drugie miejsce KGW "Brzezinianki" (8 m), trzecia miejsce przyznano palmom wykonanym przez sołectwo Chyże (12 m) i KGW Zadnoga (9,3 m).

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama