Takich ogłoszeń jest coraz więcej. Wszystkie weryfikowane są przez policjantów.
– Teraz policjanci przez 5 dni będą monitorować te miejsca, aby sprawdzić czy rzeczywiście dochodzi tam do zagrożeń. Jeśli informacje potwierdzą się, policja wprowadzi ją do mapy – mówi Agnieszka Leszek rzecznik prasowa KPP w Tomaszowie Lubelskim.
W trakcie weryfikacji są na przykład zgłoszenie o nieprawidłowym parkowaniu w okolicach skrzyżowania ulic Kazimierza Ligowskiego i Kościuszki czy na ulicy Piekarskiej w Tomaszowie Lubelskim. Agnieszka Leszek przyznaje, że zdarzają się też fałszywe zgłoszenia. Zapewnia jednak, że policja nie bada, kim są zgłaszający.
– Chodzi nam o potwierdzenia zagrożenia, zajmujemy się zgłoszonym miejscem, a nie ustaleniem, kto te miejsce na mapie oznaczył – przekonuje.
Każdy może zgłosić
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to pomysł policji na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Każdy mieszkaniec może zareagować na zagrożenie i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Z informacjami o nowych zgłoszeniach, jak i tych w trakcie weryfikacji i już potwierdzonych, obywatel może zapoznać się w Internecie, wchodząc na stronę internetową KPP w Tomaszowie Lubelskim. Może więc nie tylko zgłaszać to, co go niepokoi, ale także sprawdzić, czy w jego okolicy jest bezpiecznie.
Na mapie, pojawiają się m.in. informacje o kradzieżach, rozbojach, wymuszeniach, bójkach, oszustwach "na wnuczka", ale także o przestępstwach na tle seksualnym i przestępstwach narkotykowych. Uwzględnione zostały wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.
– Mapa nie służy jednak do zgłaszania pilnych interwencji. O tych, tak jak do tej pory, należy informować pod numerami alarmowymi 112 i 997 – podkreśla Agnieszka Leszek.
Są już rezultaty
Aplikacja KMZB, w województwie lubelskim, funkcjonuje od września ubiegłego roku.
– Promowaliśmy ją podczas spotkań z mieszkańcami w poszczególnych gminach. Plakaty wywieszaliśmy w urzędach gmin, a nawet przy kościołach. Widzimy jednak, że aplikacja wciąż nie jest dostatecznie rozpropagowana wśród mieszkańców – mówi Agnieszka Leszek.
Do tej pory na mapie powiatu tomaszowskiego umieszczono 68 zagrożeń, które znalazły potwierdzenie. Największa ilość zgłoszeń dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a konkretnie przekraczania dozwolonej prędkości. W tej kategorii potwierdzono 32 zgłoszenia. Przykładem są miejsca na krajowej 17 w miejscowościach Bełżec i Dąbrowa Tomaszowska. Tam, od momentu zaznaczenia miejsca, jako zagrożenie na KMZB policjanci stwierdzili 130 wykroczeń związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości. W miejscowości Bełżec zatrzymali pięciu kierowcom uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznym za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Na piratów drogowych wskazywali także mieszkańcy Tymina i Ciotuszy Nowej.
Obywatele często zgłaszają także przypadki nieprawidłowego parkowania, a także spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. W tym ostatnim przypadku w powiecie oznaczono 8 takich punktów, m.in. w Werechaniach.
Pozostałe zgłoszenia dotyczyły: pojawiania się zwierząt na drodze, złej organizacji ruchu drogowego, żebractwa (w tym roku w okolicach rynku w Tomaszowie Lubelskim), niewłaściwej infrastruktury drogowej, aktów wandalizmu czy nielegalnej wycinki drzew (w okolicy dworca autobusowego w Tomaszowie Lubelskim), kłusownictwa (w okolicy zalewu w Krynicach), niestrzeżonych przejazdów kolejowych czy środków odurzających.
Napisz komentarz
Komentarze