Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:15
Reklama
Reklama

Widzisz zagrożenie? Zaznacz je na mapie!

W Tyszowcach na placu targowym gromadzą się nieletni, a przy budynku starostwa powiatowego w Tomaszowie Lubelskim ktoś notorycznie zażywa środki odurzające. To najnowsze zgłoszenia obywateli do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępnej w Internecie.
Widzisz zagrożenie? Zaznacz je na mapie!

Takich ogłoszeń jest coraz więcej. Wszystkie weryfikowane są przez policjantów.

 – Teraz policjanci przez 5 dni będą monitorować te miejsca, aby sprawdzić czy rzeczywiście dochodzi tam do zagrożeń. Jeśli informacje potwierdzą się, policja wprowadzi ją do mapy – mówi Agnieszka Leszek rzecznik prasowa KPP w Tomaszowie Lubelskim.

W trakcie weryfikacji są na przykład zgłoszenie o nieprawidłowym parkowaniu w okolicach skrzyżowania ulic Kazimierza Ligowskiego i Kościuszki czy na ulicy Piekarskiej w Tomaszowie Lubelskim. Agnieszka Leszek przyznaje, że zdarzają się też fałszywe zgłoszenia. Zapewnia jednak, że policja nie bada, kim są zgłaszający.

 – Chodzi nam o potwierdzenia zagrożenia, zajmujemy się zgłoszonym miejscem, a nie ustaleniem, kto te miejsce na mapie oznaczył – przekonuje.

Każdy może zgłosić

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to pomysł policji na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Każdy mieszkaniec może zareagować na zagrożenie i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Z informacjami o nowych zgłoszeniach, jak i tych w trakcie weryfikacji i już potwierdzonych, obywatel może zapoznać się w Internecie, wchodząc na stronę internetową KPP w Tomaszowie Lubelskim. Może więc nie tylko zgłaszać to, co go niepokoi, ale także sprawdzić, czy w jego okolicy jest bezpiecznie.

Na mapie, pojawiają się m.in. informacje o kradzieżach, rozbojach, wymuszeniach, bójkach, oszustwach "na wnuczka", ale także o przestępstwach na tle seksualnym i przestępstwach narkotykowych. Uwzględnione zostały wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

 – Mapa nie służy jednak do zgłaszania pilnych interwencji. O tych, tak jak do tej pory, należy informować pod numerami alarmowymi 112 i 997 – podkreśla Agnieszka Leszek.

Są już rezultaty

Aplikacja KMZB, w województwie lubelskim, funkcjonuje od września ubiegłego roku.

 – Promowaliśmy ją podczas spotkań z mieszkańcami w poszczególnych gminach. Plakaty wywieszaliśmy w urzędach gmin, a nawet przy kościołach. Widzimy jednak, że aplikacja wciąż nie jest dostatecznie rozpropagowana wśród mieszkańców – mówi Agnieszka Leszek.   

Do tej pory na mapie powiatu tomaszowskiego umieszczono 68 zagrożeń, które znalazły potwierdzenie. Największa ilość zgłoszeń dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a konkretnie przekraczania dozwolonej prędkości. W tej kategorii potwierdzono 32 zgłoszenia. Przykładem są miejsca na krajowej 17 w miejscowościach Bełżec i Dąbrowa Tomaszowska. Tam, od momentu zaznaczenia miejsca, jako zagrożenie na KMZB policjanci stwierdzili 130 wykroczeń związanych z przekraczaniem dozwolonej prędkości. W miejscowości Bełżec zatrzymali pięciu kierowcom uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznym za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Na piratów drogowych wskazywali także mieszkańcy Tymina i Ciotuszy Nowej.

Obywatele często zgłaszają także przypadki nieprawidłowego parkowania, a także spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. W tym ostatnim przypadku w powiecie oznaczono 8 takich punktów, m.in. w Werechaniach.

Pozostałe zgłoszenia dotyczyły: pojawiania się zwierząt na drodze, złej organizacji ruchu drogowego, żebractwa (w tym roku w okolicach rynku w Tomaszowie Lubelskim), niewłaściwej infrastruktury drogowej, aktów wandalizmu czy nielegalnej wycinki drzew (w okolicy dworca autobusowego w Tomaszowie Lubelskim), kłusownictwa (w okolicy zalewu w Krynicach), niestrzeżonych przejazdów kolejowych czy środków odurzających.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama