Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 12:28
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Tarnogród daleko od noszy

Ubywa pacjentów, więc prowadzenie punktu mija się z celem. Tak uważa spółka Arion Szpitale Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju, która zaprzestała udzielania świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej w Tarnogrodzie. Z taką argumentacją nie zgadzają się władze samorządowe i mieszkańcy.
Tarnogród daleko od noszy

W tarnogrodzkim szpitalu przyjmowano pacjentów w nocy, w weekendy oraz w święta do końca października. Od 1 listopada potrzebujący takiej opieki mieszkańcy muszą jechać do Biłgoraja. Z takim obrotem sprawy nie chcą zgodzić się władze Tarnogrodu. "Powstała sytuacja jest wynikiem prowadzonej świadomej polityki firmy Arion" – czytamy w piśmie, które trafiło na ręce starosty biłgorajskiego Mariana Tokarskiego oraz przewodniczącego Rady Powiatu Kazimierza Pateraka.

To właściwi adresaci. Przypomnijmy, że w 2010 r. powiat biłgorajski wydzierżawił zadłużony szpital w Biłgoraju spółce Arion Szpitale.

Bo im się nie opłaca

Według sygnatariuszy pisma, do zawieszania bądź likwidowania nocnej i świątecznej pomocy medycznej w Tarnogrodzie dochodzi systematycznie "od czasu kiedy to Arion wygrał przetarg na tę formę świadczeń medycznych" (wcześniej usługi w Biłgoraju i Tarnogrodzie świadczyła Samodzielna Publiczna Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego z Zamościa – przyp. red.). Podkreślają, że w ub. roku podczas spotkania w tarnogrodzkim magistracie przedstawiciele spółki jednoznacznie wskazywali, że chcą zaprzestać udzielania świadczeń w tarnogrodzkim szpitalu, bo im się to nie opłaca.

Władze samorządowe podkreślają, że pryzmat rentowności to jedyny powód pozbawienia mieszkańców możliwości korzystania z nocnej i świątecznej opieki medycznej. O tym, że zapotrzebowania na tego rodzaju usługi w południowej części powiatu biłgorajskiego jest ogromne, świadczą protesty podejmowane co roku przez społeczność Tarnogrodu i sąsiednich gmin.

Autorzy pisma podkreślili, że malejąca liczba pacjentów nie jest faktycznym odzwierciedleniem zapotrzebowania na udzielane świadczenia "ze względu na prowadzoną działalność dezinformacyjną – okresowe nieświadczenie usług, świadczenie usług bez obsady lekarskiej, odsyłanie do Biłgoraja oraz brak chociażby szyldu nad drzwiami przychodni".

Zostaje Biłgoraj

Władze Tarnogrodu przypominają o obietnicach dotyczących uruchomienia w ich szpitalu działalności rehabilitacyjnej, których nie spełniono (obecnie spółka prowadzi w tarnogrodzkim szpitalu zakład opiekuńczo-leczniczy oraz dzienny dom opieki medycznej – przyp. red.).

Do pisma odniósł się podczas obrad dyrektor biłgorajskiego szpitala Włodzimierz Kaczmara, który zaznaczył, że umowa na udzielanie świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej wskazywała Biłgoraj jako jedyne miejsce ich udzielania. – W związku z licznymi prośbami mieszkańców spółka podjęła decyzję o utworzeniu dodatkowego miejsca udzielania tych świadczeń w Tarnogrodzie – przypomniał dyrektor Kaczmara. – Ewidencja udzielania świadczeń wskazuje, że średnio miesięczne świadczenia są udzielane około 60 pacjentom. Z uwagi na bardzo małe zainteresowanie punkt udzielania świadczeń w Tarnogrodzie jest nieuzasadniony. 

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gruda 18.12.2016 22:36
Jeszcze Lezajsk i księzpol

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama