Dobrym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających karierę jest staż zawodowy. Jest on często traktowany jak etap „wtajemniczania” w rynek pracy – przekonuje Małgorzata Sokół, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.
To forma współpracy pomiędzy osobą młodą „stażystą” a pracodawcą. Jest nauką określonych zachowań i okazją, aby poznać specyfikę firmy i wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę. Dzięki szkoleniom finansowanym w ramach projektów Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) pracodawcy otrzymują pracownika wyposażanego w kwalifikacje i umiejętności potrzebne w ich działalności. Często instytucje realizujące projekty oferują szkolenia wręcz na zamówienia firm proponujących staże. Wtedy pojawiają się szanse na realne zatrudnienie. W ciągu stażu młoda osoba ma możliwość pokazania swojego potencjału, a pracodawca może sprawdzić kompetencje i przygotowanie pracownika.
Staż jest jedną z form wsparcia dla osób młodych do 30 roku życia, które nie pracują, nie uczą się i nie szkolą w ramach projektów finansowanych z Program Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 realizowanych m.in. przez instytucje szkoleniowe, fundacje, stowarzyszenia czy też przez urzędy pracy. Osobie odbywającej staż przysługuje „stypendium stażowe”, w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych. Staż może trwać od 3 do 6 miesięcy.
– Taka liczba pokazuje, że osoby młode chętnie uczestniczą w formach wsparcia, które dają realne szanse na zdobycie doświadczenia zawodowego – mówi Małgorzata Sokół, dyrektor WUP w Lublinie.
Napisz komentarz
Komentarze