Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:01
Reklama
Reklama

Na warsztatach uczą się życia

Śmiało można powiedzieć, że to ich drugi dom. Tutaj uczą się samodzielności i zaradności, a także podnoszą kwalifikacje zawodowe. Mowa o uczestnikach warsztatów terapii zajęciowej z powiatu biłgorajskiego.
Na warsztatach uczą się życia

Na terenie powiatu takie placówki funkcjonują w Józefowie, Biłgoraju oraz Biszczy. Najdłuższy staż mają Warsztaty Terapii Zajęciowej w Józefowie, które w ub. roku świętowały jubileusz 20-lecia. Kierownikiem prowadzonej przez józefowski samorząd jednostki jest Kazimierz Wancisiewicz. W ub. roku z oferty korzystało tam 36 osób z gm. Józefów i Aleksandrów, które od poniedziałku do piątku były dowożone na zajęcia. Były wśród nich osoby dotknięte chorobami psychicznymi, a także upośledzone umysłowo oraz niepełnosprawne somatycznie. Zajęcia odbywały się w 6 pracowniach: poligraficznej, tkackiej, gospodarstwa domowego, plastycznej, stolarskiej i rękodzieła artystycznego.

Od 1999 r. działają WTZ-y w Biłgoraju. Ich kierownikiem jest obecnie Bogusław Ciosmak, a jednostką prowadzącą biłgorajskie koło terenowe Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" w Zamościu. W zajęciach uczestniczyło 45 niepełnosprawnych osób (ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności), które realizowały proces rehabilitacji w 9 pracowniach. W ub. roku warsztaty opuściło dwoje uczestników. Jedna z uczestniczek podjęła pracę, druga zrezygnowała z uczestnictwa ze względów osobistych.

Najmłodsze WTZ-y funkcjonują od 2005 r. w Biszczy. Jednostka prowadzona jest przez Fundację na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy "Otwórzmy Swoje Serca" z Zamościa, a jej kierownikiem jest Teresa Irena Jaskulska. W zajęciach w ub. roku brały udział 33 osoby. Terapia zajęciowa w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej realizowana była w 5 pracowniach.

Najwyższą, bo prawie 90 proc. frekwencję, odnotowano w ub. roku w Józefowie. W Biłgoraju frekwencja wyniosła 88,75 proc., a w Biszczy – 75,45 proc.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama