Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:10
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Gm. Lubycza Królewska: Kniazie wystąpiły w "Zimnej wojnie"

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych ogłosiła nominacje do swoich, prestiżowych nagród. W kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz i najlepsze zdjęcia – znalazł się film Pawła Pawlikowskiego pt. "Zimna wojna". Są w nim także akcenty z Zamojszczyzny.
Gm. Lubycza Królewska: Kniazie wystąpiły w "Zimnej wojnie"
Latem w starej cerkwi rośnie trawa, zimą... pada śnieg.

Autor: Fot. Bogdan Nowak

W filmie dwukrotnie "wystąpiła" zabytkowa cerkiew z miejscowości Kniazie na Zamojszczyźnie. Pojawia się ona na początku i na końcu tego pięknego, czarno-białego obrazu. Dziejące się w tej zniszczonej świątyni sceny niejako spajają fabułę filmu. Tam doszło także do wydarzeń, które są szeroko omawiane na forach internetowych.

Czy to było samobójstwo? 

"Zimna wojna" to opowieść o trudnej historii miłości dwojga ludzi (w rolach głównych Joanna Kulig oraz Tomasz Kot: w filmie występują także Agata KuleszaBorys SzycAdam Woronowicz i Adam Ferency) w latach 50. i 60. ub. wieku. Ten płomienny, skomplikowany romans dzieje się w kilku państwach: w stalinowskiej ponurej Polsce, we Francji, Jugosławii oraz w okupowanych Niemczech. Zdjęcia w "Zimnej wojnie" są niezwykle piękne, czasami wręcz urzekające (był za nie odpowiedzialny Łukasz Żal, znany operator filmowy). Uwieczniono na nich także piękną, ale bardzo zniszczoną cerkiew grekokatolicką w miejscowości Kniazie (gm. Lubycza Król.). Można ją oglądać w kilku scenach. 

Na początku filmu wchodzi do świątyni Lech Kaczmarek, czyli Borys Szyc, karierowicz i cwany komunistyczny aparatczyk, kierownik administracyjny zespołu muzycznego. Coś go tam jednak uwiera. Wyraźnie nieswojo czuje się w towarzystwie świątynnych fresków, które sprawiają wrażenie jakby były z innego świata. Niepokoi go zwłaszcza malowidło przedstawiające patrzące wprost na niego "wszystkowiedzące oko" (to symbol Boga lub opatrzności). W ostatniej scenie "Zimnej wojny" w cerkwi pojawiają się także główni bohaterowie filmu. Biorą w niej pośpieszny, symboliczny ślub, a potem coś połykają. 

To właśnie ta scena jest dość niejednoznaczna i szeroko komentowana (można zresztą domniemywać, że taka była intencja autorów "Zimnej wojny"). "Ważne pytanie. Czy ostatnią scenę traktować jako samobójstwo? Czy oni połykają tam tabletki? Mi się to wydało tak niedorzeczne, że odebrałem to jako cukierki. Nadal nie rozumiem tego zakończenia" – dopytywał wyraźnie skonsternowany internauta na forum internetowym www.filmweb.pl. 

Fot. Bogdan Nowak

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Monty 15.01.2019 08:37
Cerkiew zabytkowa i piękna była do czerwca 1941 kiedy to pocisk artyleryjski zniszczył wieżę ( podczas inwazji na ZSRR) a jej obmieranie rozpoczeło sie od wysiedlenia parafian w czasie akcji Wisła i podziału granic. Wstydem dla miejscowych są napisy zrobione przez pustogłową młodzież na gzymsach murów na wysokości 10m. Odważni i ryzykowni młodzi odczytają tam do dziś swoje nazwiska. Najwyższa pora dla Gminy aby zmyć te napisy i zlikwidować na murach brzozowe bonzai. Wtedy cerkiew będzie miała więcej uroku i tajemniczości. Kilka lat temu cmentarzysko przy cerkwi zostało odkrzewione ( nie przez gmine) i w maju kwitną tu łany bluszczu.

nikt 15.01.2019 14:07
Usunięcie brzozowego bonzai jak to Pan określił doprowadzi do znacznie szybszej dewastacji ruiny. Usunięcie takiej roślinności MUSI BYĆ połączone z jednoczesną konserwacją muru inaczej mur ten będzie niszczał w dużo szybszym tempie. Do puki nie ma pieniędzy gmina, konserwator itd, lepiej nie ruszać tych brzózek i sosen na kopule. Nie mniej już najwyższy czas podjąć jakieś kroki by ten obiekt zakonserwować ale zgodnie ze sztuką konserwatorską. Dodatkowo po kręceniu filmu we wnętrzu po "filmowcach" teraz trzeba usunąć tapety powyklejane na ścianach i poopalane dechy jakie zamocowali na murach, jakoś "filmowcy" nie mieli szacunku dla tej budowli a władze nie dopilnowały co w trakcie kręcenia się tam działo i nie jest to teraz powód do dumy a powód do wstydu

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama