Wolontariuszem Stowarzyszenia można zostać po przyuczeniu do pomocy i opieki nad osobami niepełnosprawnymi lub do udziału w akcjach charytatywnych. Inicjatywa powołania do życia Stowarzyszenia wyszła od rodzica dziecka niepełnosprawnego lek. med. Marii Król, dołączyli inni rodzice i ich przyjaciele, którzy widzieli niezaspokojone potrzeby osób niepełnosprawnych w dostępie do wielu dóbr publicznych. Pierwszym dziełem SPDN było powołanie do życia w 1992 r. Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu, a w 1993 r. – podobnej placówki w Biłgoraju.
Misją Stowarzyszenia jest wspieranie we wszystkich dziedzinach życia osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzin, aby umożliwić im pełne uczestnictwo w życiu społecznym. Stowarzyszenie wspiera podopiecznych w każdym wieku i ich rodziny przez stosowanie innowacyjnych programów, m.in. węgierskiej metody holistycznej oraz osobiste towarzyszenie w każdym aspekcie życia. Stowarzyszenie podchodzi osobiście do każdego podopiecznego.
– Przez 28 lat Stowarzyszenie powołało do życia 11 placówek w Zamościu, Białobrzegach, Biłgoraju i Bondyrzu oraz zaoferowało osobom niepełnosprawnym szereg innych form wsparcia (np. usługa asystenta osoby z niepełnosprawnością, szkolenia, konferencje, publikacje, transport). Wszystkie usługi są nieodpłatne dla Beneficjentów. Dalej się rozwijamy – rozszerzając ofertę dla osób dorosłych poprzez inwestycję pn. Rodzinny Dom - podkreśla Maria Król, prezes Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie było wielokrotnie nagradzane, m.in. nagrodą "Pro Publico Bono" w 2004 roku oraz nagrodą Lubelskiej Rady Pożytku Publicznego w 2016 roku.
Napisz komentarz
Komentarze