Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 17:20
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Nie bijcie pięścią między plecy

Dzieci bite, kiedy dorastają, stają się okrutne i złe dla rodziców, odbijają sobie na nich upokorzenia, strach i ból. Są ludźmi mało wrażliwymi na ludzką niedolę.
Rodzinna przemoc. Ilustracja z 1845 roku.

 – Według mnie dziecka nie można dobrze wychować bez rózgi. Nie pokropisz, nie wyrośnie – tłumaczyła autorom "Poradnika Gospodyni Wiejskiej" (tę poczytną publikację wydano w 1956 r.) jedna z kobiet na wiejskim zebraniu. – Teraz dzieci są gorsze niż dawnej. Dawniej bały się rodziców i chętniej słuchały. Więc jak, bić czy nie bić? – dopytywała się inna gospodyni.

Było to zagadnienie, które nurtowało niektórych rodziców. W naszym kraju ludzie nadal żyli jednak w atmosferze przemocy, tak wychowywano także dzieci. Pasy i rózgi do bicia niegrzecznych, swawolnych pociech wisiały w domach w specjalnych, widocznych miejscach. Nauczyciele mieli natomiast w swoim "arsenale" specjalne linijki, którymi bito (najczęściej po rękach) co bardziej krnąbrnych uczniów. Przemoc psychiczna wobec dzieci także była na porządku dziennym. Coś się jednak na szczęście zmieniało...

Syn jest własnością ojca

"Jak nie ma karania, nie ma posłuchania", "Błogosławione matki, co karzą za zło swe dziatki", "Kogo rodzice rózgą nie karzą, tego kat mieczem ukarze", "Dziecka bicie, łatwi życie" – głosiły staropolskie powiedzonka. Nic dziwnego, że jeszcze na początku XIX wieku kary fizyczne wobec dzieci były normą, a "chłosta" – jednym z fundamentów wychowania. Uważano wówczas, że jeden bity dzieciak wart jest tyle co dziesięciu niebitych. Jak to wyglądało w praktyce? Za przeróżne przewinienia ojcowie karali chłopców rózgami lub pasami, po czym kazali całować im opiekuńczą, ojcowską rękę. Miało to głębokie, wielowiekowe uzasadnienie. "Syn jest zupełną własnością ojca. Gań i karz syna kiedy zły, żeby stał się lepszym. Gań go i karz, kiedy dobry, dlatego, aby się nie zepsuł" – mawiał Apolinary Morawski, ojciec Stanisława Morawskiego herbu Dąbrowa, lekarza i pamiętnikarza (żył w latach 1802-1853). 

Dziewczynki biły i karały natomiast ich matki. Jak czytamy we wspomnieniach, dzięki temu powinny one pamiętać, iż... miały rodzicielki oraz żeby sobie "na bicie od obcych nie zasłużyły". Czasami dorośli zapędzali się w przemocy. Jeszcze w 1814 r. przestrzegał ich przed tym w swoich pismach Ignacy Fijałkowski, profesor Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama