Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 16:32
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Gm. Rachanie: Kosztowna bakteria coli

Przez kilka dni mieszkańcy sześciu wsi w gminie Rachanie z powodu zanieczyszczenia wodociągu bakteriami z grupy coli nie mogli korzystać z bieżącej wody. Wodę do picia dowozili im strażacy. Urząd Gminy szacuje teraz koszty akcji.

Zanieczyszczenie wodociągu w ujęciu wody w Siemnicach wykryto podczas rutynowego monitoringu jakości wody, jaką 28 maja przeprowadzili pracownicy tomaszowskiego sanepidu. To duży wodociąg zaopatrujący w wodę mieszkańców wsi: Siemnice, Kozia Wola, Michalów, Wożuczyn, Zwiartówek, Zwiartówek-Kolonia.

W czwartek, 30 maja, kiedy przyszły wyniki badań, Beata PiskorskaPowiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Lubelskim zakazała spożywania wody. Mieszkańcy mogli ją używać tylko do prac porządkowych np. mycia podłóg i spłukiwania toalet. 

 – W wodociągu ujawniono 40 bakterii z grupy coli. To dużo – mówi Beata Piskorska.

Jak wyjaśnia, picie takiej wody mogłoby zaszkodzić zwłaszcza osobom starszym, z obniżoną odpornością. Na szczęście nikt się tą wodą nie zatruł.

 Sześć dni kryzysu

Kiedy okazało się, że w woda nie jest zdatna do picia, w gminie powołano sztab kryzysowy. Wodę pitną do poszczególnych gospodarstw (w 5-litrowych butlach) rozwozili strażacy. Natomiast wodę do mycia i na potrzeby zwierząt dostarczano beczkowozami. Akurat zaczęły się upały.  

 – W naszym domu jest nas kilkoro. Sama jestem po zawale i wypijam 3 litry wody dziennie. Co to jest jedna butla 5 litrowa na rodzinę. Szczególnie, że jest upał – żaliła się nam telefonicznie mieszkanka Michalowa. Podobny telefon otrzymaliśmy z Wożuczyna.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama