Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:15
Reklama
Reklama

Zamieszać w szklance herbaty – felieton sportowy

Nie jestem zwolennikiem reform w systemie rozgrywek ligowych, przeprowadzanych z ideą podniesienia poziomu piłkarskiego, ponieważ nie wierzę w to, że herbata robi się słodsza od samego mieszania.
Zamieszać w szklance herbaty – felieton sportowy

Jeśli w rozgrywkach mają grać te same zespoły, uzupełniane spadkowiczami i beniaminkami, to dla jakości nie ma znaczenia, czy rozegrają trzydzieści, czy trzydzieści siedem kolejek, czy będą rywalizowały klasycznym systemem dwurundowym, czy też po sezonie zasadniczym zostaną podzielone na dwie grupy, które we własnym już gronie zaliczą dodatkową rundę. Pisałem już wielokrotnie, że aby taka "okręgówka" stała na wyższym poziomie, a zespoły z dołu tabeli nie odbiegały tak od czołówki, potrzebne są liczne reformy systemowe, począwszy od zmiany sposobu zarządzania klubami, a skończywszy na sprawach czysto szkoleniowych. Polska piłka nożna półprofesjonalna i amatorska wciąż oparta jest na społecznikach, którzy nie dość, że poświęcają własny czas, ciężko pracując na rzecz sportowej społeczności, to jeszcze zwykle muszą do tego dołożyć z własnej kieszeni, a w "podzięce" wyleje się na nich fala internetowego hejtu.

Co innego, gdy reformatorzy odrzucają ze sztandarów hasło "wyższy poziom", a zamieniają je na "atrakcyjność". Co jakiś czas warto bowiem zamieszać w szklance ligowej herbaty, by zrobiło się ciekawiej, atrakcyjniej. Jeśli reforma ma wpłynąć na jakość rozgrywek ligowych, to musi być oparta na eliminowaniu słabych, którzy nie mają ambicji lub możliwości, by się podciągnąć, tylko tkwią w marazmie, a ich udział w piłkarskiej rywalizacji wiąże się jedynie z nadzieją na przetrwanie kolejnej rundy. Uważam, że dobrym na to sposobem jest utworzenie w województwie lubelskim z czterech grup klasy okręgowej (bialskopodlaskiej, chełmskiej, lubelskiej i zamojskiej) dwóch grup klasy międzyokręgowej, powiedzmy – północnej i południowej. Jest wiele atutów, przemawiających za taką zmianą. Ot, chociażby taki, że w zamojskiej klasie okręgowej jest sporo zespołów, które mają aspirację gry w lidze wyższej niż "okręgówka", ale na IV ligę jeszcze nie są gotowe. I pewnie długo nie będą. Klasa pośrednia byłaby dla nich odpowiednim rozwiązaniem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wiesław O. 17.12.2019 18:50
Panie Marku, tworzenie nowych lig to w dalszym ciągu mieszanie herbaty. Czemu Pan zabrania słabszym radości z urywania punktów tym silniejszym? Poza tym nigdy nie słyszałem, aby ci silni (bo mający sponsorów), narzekali,że grają ze słabeuszami. Jeśli natomiast narzekają, a ja o tym nie wiem, to akurat ŁKS Łódź powoli przymierza się do opuszczenia tzw. Ekstraklasy i ktoś to miejsce musi zająć.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama