Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 grudnia 2024 20:06
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

MEN: Szkoła nie jest od zarabiania

Posłowie Jarosław Sachajko oraz Paweł Szramka złożyli w sejmie zapytanie w sprawie zmiany prawa oświatowego w zakresie możliwości zamykania szkół. Jako przykład podali Szkołę Podstawową w Niewirkowie (gm. Miączyn). Odpowiedział im Michał Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Edukacja musi kosztować. Co zrobić, żeby jednak nie stała się ona prawdziwą "kulą u nogi" samorządów, które muszą za nią łożyć coraz więcej?

Autor: Fot. pixabay.com

Swoje zapytanie posłowie złożyli jeszcze w grudniu ub. roku. Posłowie przypomnieli, że Rada Gminy w Miączynie wydała uchwałę o likwidacji szkoły w Niewirkowie. Sprzeciwił się temu kurator. "Niestety, nawet przy braku środków finansowych gmina zmuszona jest do prowadzenia szkoły. Szkoła mieści się w leciwym, zabytkowym budynku, nad którym piecze sprawuje konserwator sztuki, budynek wymaga gruntownego remontu. Bardzo dużym problemem jest finansowanie takiej jednostki organizacyjnej" – piszą posłowie. 

Coraz drożej

Parlamentarzyści napisali, że do SP w Niewirkowie uczęszcza 40 dzieci, których uczy 14 nauczycieli. Roczne utrzymanie jednego ucznia kosztuje ok. 28 tys. zł. Natomiast w innej szkole z gminy Miączyn, do której uczęszcza 240 uczniów, tylko ok. 13 tys. zł. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pepa 14.02.2020 20:53
Nieporozumieniem interpretacyjnym jest twierdzenie, jakoby Jednostka Samorządu Terytorialnego jaką jest Gmina , miała byc ustawowo ODCIĄŻONA od własnego obowiązku zapewnienia mieszkańcom każdej miejscowosci dostepu do placówki edukacyjnej na poziomie szkoły podstawowej ( w promieniu 3 km ...tutaj juz nie pogłębiam dalszych wytycznych). Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 104. "Ustawy o Systemie Oświaty" ( pkt. 1) : "PROWADZENIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH , z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych (w tym szkół przy zakładach karnych oraz zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich) i artystycznych, przechodzi do OBOWIĄZKOWYCH ZADAŃ WŁASNYCH GMIN z dniem 1 stycznia 1994 r. " Co to oznacza w praktyce ? Jednostki Samorządu Terytorialnego , nie mogą zasłaniac się i tłumaczyc brakiem wiekszej dotacji ( sybwencji oswiatowej) , gdyz to NA ZARZĄDZAJĄCYCH GMINą CIĄZY OBOWIĄZEK FINANSOWY UTRZYMANIA SZKOŁY, ZATEM TO GMINA winna tak BILANSOWAĆ swój budżet , finanse , generowac dochody , zarzadzac ekonomiką Gminy , ażeby ze ŚRODKÓW WŁASNYCH , wywiazywac się wobec obywateli , opłacających de facto prace urzednikow( Wojta) / podatki i inne daniny lokalne/ ZE SWOJEGO USTAWOWEGO OBOWIĄZKU OSWIATOWEGOjaki na niej ciązy . To , że Państwo wprowadziło system subwencji oswiatowych (ukłon w strone gmin) , nie zwalnia Gminy do ponoszenia kosztów , to ma byc jedynie wparcie Państwa dla Gmin ( a wcale Państwo nie musiało wsprowadzac subwencji , mogło pozostawic Gminy bez wsparcia finansiowego w tym zakesie) A NIE W CAŁOŚCI POKRYWAC I WYKONYWAC CIĄŻACY NA GMINIE USTAWOWY OBOWIAZEK. Tłumaczenia zatem włodarzy gminnych , iż subwencje nie wystarczaja na pokrycie kosztów związanych z oswiatą, JEST TOŻSAME Z PRZYZNANIEM PRZEZ WÓJTA , ŻE NIE POTRAFI ON TAK GOSPODAROWAĆ I ZARZADZAC MIENIEM GMINY ORAZ TAK PROWADZIC FINANSE GMINY CZY CZYNNIE AKTYWNIE POZYSKIWAC DOTACJE NA WSZELAKIE INNE INWESTYCJE, ŻE W WYNIKU TEGO NIEUDOLNEGO I NIEGOSPODARNEGO STYLU ,SRODKI KTÓRE POWINNY BYC PRZEZNACZONE I ZAGWARANTOWANE NA OŚWIATE, MUSZA BYC TRANSFEROWANE NP. W INWESTYCJE DROGOWE , GDYZ WÓJT NIE CZUWA NAD AKTYWNYM bieżacym ciągłym POZYSKIWANIEM DOTACJI (przykładowo) . Zatem , bez zbędnego wysiłku i bez pracy , za którą wszyscy mieszkańcy Gminy sowicie opłacąja zarówno Jego jak i pracujących w Urzedzie Gminy " specjalistów ", wystarczy podjąc decyzje o likwidacji szkoły ...by równiez na przyszłosc zaoszczedzić sobie pracy i nie musiec sie wywiazywac z ustawowego obowiązku ...MISTRZOSTWO ZARZĄDZANIA . BRAWO.

Mieszkanie 13.02.2020 07:48
Coraz więcej rodziców myśli o przeniesieniu dzieci do sąsiedniej miejscowości, w innej już gminie.

były uczeń i mieszkaniec gminy 11.02.2020 18:38
SZKOŁA a nauczanie to temat rzeka .Koszty nauki a jakość przekazu wiedzy kilka uczniów a dwie klasy . Paranoja i po co utrzymywać taki stan sprawy .Etaty i pensja nauczycieli a nie dobro ucznia jest sporem tej i podobnych gmin .

Maria Anna 11.02.2020 18:27
Szkoły powinny być w każdej wsi.Zgadzam się że szkoła to nie firma która ma mieć zysk.Szkola to inwestycja społeczeństwa w swoją przyszłość.Tego nie mogą zrozumieć tylko ludzie niewykształceni.Wojt z Miaczyna radni tylko zamykają szkoły w całej gminie,łamią kartę nauczyciela np.art56-60.Trzeba odwołać wójta i radę gminy Miączyn bo to oni generują straty,nie znają się na czym powinni się zajmować.Nie chcą przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu w gminie.Nie odpowiadają na pisma mieszkańców 4 miesiac,co stanowi naruszenie następnej ustawy.Panowie posłowie przykrycie się gminie Miączyn.Totalne bezprawie ignorancja buta

Mieszkanka 11.02.2020 12:50
Nieprawda połowa nauczycieli do dojezdzajacy na 1lub2lekcje a uczniów 40plus przedszkolaki a jak zamykać to wszystkie

Były radny 11.02.2020 12:43
Szkoła nie jest od zarabiania .Nie jest też sposobem dojenia kasy przez nauczycieli .skoro są zdolni to przebranżowienie to szybka sprawa .Po co krzyczeć gwałtu ,rety co to będzie jak ryj odetną od koryta tempym nożem. Przykład z Tyszowiec Burmistrz zatrudnił żonę jak dyrektor szkoły ,nauczcieli WF jest 10 lub więcej i dalej bez zmian na lepsze .Nepotyzm i pasożytniczy styl władz to norma patologiczna .

Miączyn bez korupcji 11.02.2020 12:49
BRAWO, BRAWO ,BRAWO za odwagę i opinie kolego z Tyszowiec . Gminy mają problem ,ale mało gdzie mają odwagę głośno o tym mówić i pisać .TAK ,TAK ,TAK to jest prawda i tylko prawda .

ja 11.02.2020 13:01
Głupie poglądy i dla tego "były" , ludzie już mieli dość.

tadek 11.02.2020 10:48
Niestety Państwo przekazuje zbyt mało środków na szkolnictwo. Z problemami z tego powodu borykają się wszystkie gminy.

Wacek 11.02.2020 10:14
skoro tak,to trzeba najpierw zamknąć szkolę w Horyszowie, w której uczy się o połowę mniej dzieci niż w Niewirkowie. Zamkniecie szkoły w Niewirkowie ma być zemstą wójta na mieszkańcach, za przegrane wybory samorządowe.

HENRYK 11.02.2020 09:45
Poseł Sachajko to medialny lizus i skoczek polityczny . Na wsi biednej i zacofanej posada państwowa to wszystko co życie ma do zaoferowania . Nauczyciele nie mogą szntażować budżetu gmin . Ekonomia i logika a nie posady dla wybrańców lokalnego układu .Reformy a co za tym idzie to redukcja etatów jest konieczna dla dobra społeczeństwa .

czytelnik 11.02.2020 08:38
Zamknąć wszystkie szkoły w Gminie Miączyn, a uczniowie niech dojeżdżają do Zamościa. Wtedy Gmina dopiero zaoszczędzi.

Syn i synowa 11.02.2020 07:37
- w Niewirkowie, a co na to hrabia Płachecki ?

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Janek11Treść komentarza: Bardzo dobry artykułData dodania komentarza: 29.12.2024, 13:17Źródło komentarza: Chcieli zabijać jak w filmie. 10 lat po zbrodni w RakowiskachAutor komentarza: HahhaaTreść komentarza: To już naprawdę nie ma o czym pisać? Tragedia😱Data dodania komentarza: 29.12.2024, 12:31Źródło komentarza: Z Hrubieszowa w świat. Agnieszka Kicun odwiedziła ponad 60 krajów. Ma apetyt na kolejne podróżeAutor komentarza: BurekTreść komentarza: Żenada i tyle. Tak to można nazwać. Galeria to kpina ale ludzie już przywykli. Jak latami Chełm miał kiepskiego włodarza i ludzie nie widzieli problemu to teraz Krasnystaw ma takich. Różnica jest taka że w Chełmie zmienił się na nowego i zmiany widać a w Krasnymstawie nowe jest gorsze niż stare.Data dodania komentarza: 28.12.2024, 23:03Źródło komentarza: Smart Park Krasnystaw ma już prawie komplet najemców. Zobacz zdjęciaAutor komentarza: MariaTreść komentarza: wypadek za wypadkiem młodych ludziData dodania komentarza: 28.12.2024, 18:25Źródło komentarza: Powiat Zamojski: Wypadek w Krasnem. 19-latek uderzył fordem w przepust. Pasażer trafił do szpitalaAutor komentarza: PilawiakTreść komentarza: Czy ksiądz bez wyświęceń czyli nie ksiądz może chodzić po kolędzie?Data dodania komentarza: 28.12.2024, 17:39Źródło komentarza: Księża chodzą po kolędzie i są w szoku. Połowa drzwi jest przed nimi zamkniętaAutor komentarza: czytamTreść komentarza: Ten który chce się napić i tak to zrobi. Na dodatek często na przysłowiowym gazie będzie jechał ,,po dolewkę" do tej gminy czy miejscowości gdzie nocnej prohibicji nie ma a policja wszystkich nie zatrzyma. Kto wówczas odpowie za często przypadkowe ofiary?Data dodania komentarza: 28.12.2024, 14:11Źródło komentarza: Alkohol od 21 roku życia? Co na to Ministerstwo Zdrowia?
Reklama