Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:59
Reklama
Reklama

Jak spisali się rolnicy?

Rozmowa z Andrzejem Mataczem, zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Lublinie.
Jak spisali się rolnicy?

Po co był przeprowadzany powszechny spis rolny?

– Powszechny Spis Rolny 2020 został przeprowadzony w okresie od 1 września do 30 listopada 2020 r. Wyniki przeprowadzanego raz na 10 lat spisu są najważniejszym źródłem danych, pozwalającym kompleksowo scharakteryzować polskie rolnictwo. Dane zebrane w spisie służą m.in. do opracowania programów rozwojowych polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich i dostarczają szczegółowych informacji o sytuacji społecznej, demograficznej i ekonomicznej rolników oraz o prowadzonej przez nich produkcji rolnej. W zestawieniu z danymi zebranymi w poprzednich spisach wyniki PSR 2020 stanowią również materiał do porównań sytuacji w rolnictwie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Przez dekadę dużo może się zmienić na wsi?

– Na sytuację w rolnictwie składa się wiele zjawisk i procesów zachodzących z różną intensywnością. Niektóre cechy takie jak plony zbóż, wielkość skupu ziemiopłodów charakteryzują się dużą zmiennością związaną m.in. z warunkami agrometeorologicznymi i można je analizować w krótszych odstępach czasu. Inne zagadnienia, np. procesy demograficzne, aktywność ekonomiczna rolników, struktura dochodów w rolnictwie cechują się zmianami możliwymi do zaobserwowania jedynie w długim okresie. Od lat obserwowana jest koncentracja produkcji rolnej i wzrost średniego areału gospodarstwa rolnego, wymuszane przez ekonomię – opłacalność produkcji rolniczej jest możliwa tylko przy odpowiednio dużej jej skali. Diametralnie zmienia się technika – dziś w pracy rolników wspierają ich powszechne na wyposażeniu gospodarstw rolnych maszyny, o których jeszcze przed 10 laty większość z użytkujących mogła jedynie marzyć.

Ile gospodarstw w województwie musieli odwiedzić jesienią rachmistrzowie, a w zasadzie obdzwonić, bo w większości ankietę przeprowadzano przez telefon?

– W województwie lubelskim spisem objętych zostało 193 tys. gospodarstw rolnych, z tego 192 tys. to gospodarstwa indywidualne. Z tej liczby ponad 16 proc. użytkowników spisało się samodzielnie przez dedykowaną stronę internetową. Rachmistrze – bezpośrednio lub telefonicznie – spisali blisko 70 proc. gospodarstw, natomiast 14 proc. rolników zadzwoniło na infolinię i zostało spisanych przez naszych konsultantów.

Czy tym, którzy nie poddali się spisowi, grożą jakieś konsekwencje, a jeśli tak, to jakie?

– W skali kraju spisało się niemal 98 proc. użytkowników gospodarstw rolnych. Biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności, w jakich realizowany był spis – jest to bardzo dobry wynik. W przypadku tych gospodarstw, które nie zostały spisane, w większości sytuacji rachmistrzom nie udało się nawiązać kontaktu z rolnikiem. Trzeba pamiętać, że często adres gospodarstwa nie jest tożsamy z adresem zamieszkania użytkownika. Na osoby, które odmówiły udziału w spisie, może zostać nałożona kara grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej, jednak w skali województwa takich przypadków było niewiele.

Kiedy poznamy wyniki spisu rolnego i co w nich się znajdzie?

– Pierwsze wyniki spisu będą opublikowane w pierwszym kwartale 2021 roku i będą dotyczyły najważniejszych informacji na poziomie ogólnopolskim. Głównym źródłem danych spisowych będzie Bank Danych Lokalnych, w którym zamieszczane będą szczegółowe wyniki spisu na niższych poziomach podziału terytorialnego. Zasilanie BDL danymi spisowymi planowane jest w drugiej połowie 2021 roku.

Następny spis w 2030 roku?

– Jeśli mówimy o spisie rolnym – tak. Natomiast my pracujemy już intensywnie, przygotowując się do realizacji Narodowego Spisu Ludności 2021, który rozpoczyna się 1 kwietnia. W Głównym Urzędzie Statystycznym trwają prace nad koncepcją kolejnych spisów powszechnych. Jednym z głównych założeń odnośnie gromadzenia informacji spisowych jest coraz większy udział danych pochodzących ze źródeł administracyjnych. Szczegółowe informacje o przebiegu kolejnych spisów i metodach pozyskiwania danych, jak również o innych istotnych dziedzinach życia udostępniamy na naszej stronie www.lublin.stat.gov.pl.

Dziękuję za rozmowę.

Leszek Wójtowicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama