Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 02:06
Reklama
Reklama

Na innowacjach można zarobić, a przynajmniej zaoszczędzić

Termin innowacje u większości z nas wywołuje proste skojarzenia: wielkie miasto, nowoczesne centrum badawcze itp. Firmy, które uzyskały tegoroczny tytuł „Lidera Innowacji”, są tego wyobrażenia żywym zaprzeczeniem. Zlokalizowane w niewielkich miejscowościach udowadniają, że innowacyjność może mieć dowolny adres, a decyduje o tym kreatywność i odwaga we wdrażaniu nowych rozwiązań.
Na innowacjach można zarobić, a przynajmniej zaoszczędzić

Autor: fot. Marcin Tarkowski

Zgodnie z zapowiedzią sprzed dwóch tygodni przedstawiamy drugą parę laureatów konkursu „Lider innowacji”, którego organizatorem była Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości. Przypomnijmy: LAWP nagrodziła firmy związane z czterema branżami: biogospodarką, medycyną i zdrowiem, informatyką i automatyką oraz energetyką niskoemisyjną. Dwa tygodnie temu poznaliśmy zwycięzców dwóch kategorii – firmy Aqua East Polska sp. z o.o. i Obst S.A. Dzisiaj kolej na prezentację pozostałych laureatów.
– Nagrodzone firmy działają na bardzo różnych polach, ale łączy je zdolność do podejmowania wysiłku na rzecz ulepszenia swojej oferty – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Ich właściciele i menedżerowie mają nowoczesne i oryginalne spojrzenie tak na swoją działalność jak i regionalną gospodarkę. To oni skutecznie zmieniają obraz naszego województwa. Dzięki nim Lubelszczyzna staje się regionem nowoczesnym z gospodarką opartą na wiedzy.

Informatyka i automatyka:

P.H.M. POLCOMM Dariusz Kozak
W podlubartowskich Chlewiskach od ponad 20 lat działa rodzinna firma produkująca precyzyjne narzędzia skrawające. Wydawać by się mogło, że w tej branży wymyślono już wszystko. POLCOMM Dariusza Kozaka udowodnił, że to nieprawda. Korzystając z unijnych funduszy wypracował i przetestował kompleksowo zestawioną sprzętowo technologię wytwarzania płytek skrawających z węglika spiekanego. Wyniki badań zaowocowały rozwiązaniem innowacyjnym na skalę światową. W trakcie realizacji projektu firma zgłosiła 2 patenty w trybie międzynarodowym.
Warto spojrzeć na sposób, w jaki POLCOMM dochodził do swego najnowszego sukcesu. U swego zarania firma prowadziła działalność handlową, oferując klientom najwyższej jakości narzędzia skrawające do obróbki drewna. W 2004 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność produkcyjną, a pięć lat później oddano do użytku nowoczesny zakład produkcyjny, w którym ruszyła automatyczna produkcja precyzyjnych narzędzi skrawających. W większości narzędzia produkowane są na indywidualne zamówienie klienta na podstawie opracowań działu konstrukcyjnego POLCOMM-u.

Energetyka niskoemisyjna:

Henryk Kaproń
Henryk Kaproń jest weteranem jeśli chodzi o prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Prowadzi ją bowiem od 1993 roku, kiedy to uruchomił restaurację w Obszy. Z czasem dzięki kolejnym inwestycjom biznes rozwijał się w kierunku kompleksowych usług hotelarsko-gastronomiczno-rekreacyjnych.
„Zagroda Roztocze” leży opodal szlaku rowerowego Doliny Tanwi i Wirowej, które łączą się z innymi szlakami całego Roztocza. Jest to miejsce gdzie można smacznie zjeść, zorganizować konferencję, szkolenie, czy okazjonalne przyjęcie. Firma organizuje kolonie oraz białe i zielone szkoły. Nie ma tu czasu na nudę. Chętni nauczą się wyplatania wikliny czy pieczenia piroga biłgorajskiego. Po nauce pojeżdżą zaś konno lub bryczką, popływają kajakiem, czy pójdą na krajoznawczą wycieczkę.
Gdzie w tej branży miejsce na innowacje? Otóż właściciel firmy postawił na dywersyfikację dostaw energii i bezpieczeństwo energetyczne swojej firmy. W rezultacie na jego gruncie powstała instalacja fotowoltaiczna o mocy 0,0397 MW. Udało się też wdroży system inteligentnego zarządzania energią. W efekcie firma ma mniejsze straty energii, co przekłada się na oszczędności. Aktywnie też włączyła się w ochronę środowiska naturalnego. Instalacja zmniejszyła bowiem roczną emisję gazów cieplarnianych o ponad 14 ton.

W ramach RPO WL LAWP zawarł prawie 5 tys. umów na przedsięwzięcia związane z innowacjami. Wydano na nie 1,8 mld zł. Dzięki tym pieniądzom na rynek trafiło 565 innowacyjnych produktów, a firmy wdrożyły ponad 330 innowacyjnych procesów. Podkreślić także trzeba, że przedsiębiorcy z Lubelszczyzny zgłosili 77 wnioski patentowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ruskie zaczęły trzecią wojnę w ciągu 15 lat, ale to Biden prowokuje?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:38Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: Bros WarnerTreść komentarza: Dobrze że informujecie o tym ludzi PO emisji odcinka ! Brawo !!! Szacun :)Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:52Źródło komentarza: "Poszukiwacze historii" w Tomaszowie Lubelskim. Odcinki można już oglądaćAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Problem jest też z tym, że wszystko słychać na korytarzu. Ja usłyszałem o całym przebiegu choroby chorej psychicznie osoby. Trzeba przenieść koniecznie siedzibę !!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:58Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: za mało ruchuTreść komentarza: Widzę przytyło się. Nie poznałem na zdjęciu.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:49Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: POLKATreść komentarza: A gdzie zakupione Patrioty które miały bronić polskiego nieba gdzie się znajdują w POLSCE czy na ukrainieData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: J KRONTreść komentarza: Wyjaśnić do końca nie zamieść pod dywan karuzela kręci się w okuł tych samych osób SKANDALData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Zamość: O insynuacjach, pomówieniach i sytuacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej
Reklama