Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:31
Reklama
Reklama

Tomaszów Lubelski: Sala pełna tradycji

To nie muzeum, ale sala do nauki, w której poprzez spróbowanie, dotknięcie eksponatów, zagranie na instrumencie będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o folklorze Roztocza, Polski i świata – mówi Stanisława Kowalska, oprowadzając po nowo otwartym Centrum Tradycji Regionalnej. To jeden z projektów Budżetu Obywatelskiego 2021.
Tomaszów Lubelski: Sala pełna tradycji
Zespół "Roztocze" wie, że korzenie są bardzo ważne. Chciałby, żeby dziś ludzie o nich nie zapominali, a z ciekawością poznawali.

Centrum Tradycji Regionalnej uroczyście otwarto 21 grudnia. Obecni byli m.in. burmistrz Wojciech Żukowski i dyrektor Tomaszowskiego Domu Kultury Dariusz Krech. Nie mogło zabraknąć pomysłodawczyni – Stanisławy Kowalskiej, instruktorki tańca i założycielki Zespołu Folklorystycznego "Roztocze". Była bardzo dumna, że jej obywatelska inicjatywa została poparta przez wielu mieszkańców Tomaszowa i została zrealizowana.

Zgodnie z zasadami Budżetu Obywatelskiego na realizację projektu miasto przekazało 50 tys. zł. Miejsce na pracownię edukacyjno-muzealną znalazło się w TDK-u. 20 tys. zł przeznaczono na remont sali, pozostałe pieniądze na jej wyposażenie (gabloty, rzutnik, in. meble) i dokupienie eksponatów. Wiele z nich zostało zebranych już lata temu przez zespół "Roztocze". 

 – Niektóre rekwizyty zostały kupione na potrzeby zespołu, który działa już od ponad 40 lat. Mamy na przykład gwiazdę, z którą chodziliśmy po kolędzie, dzieżę do mycia naczyń, ale i rekwizyt używany w czasie oczepin, koronę dożynkową od panienki, rózgę weselną – wymienia pani Stanisława. Do tej listy dodaje instrumenty: fujarki i fleciki ukraińskie, bębenki koreańskie i z Singapuru, a także diabelskie skrzypce, bębenek polski, burczybas, sukę biłgorajską. W nowych gablotach są też poukładane małe lalki w  strojach tomaszowskich oraz strojach regionalnych z całej Polski. W Centrum Tradycji Regionalnej ponadto są stroje ludowe, które można przymierzyć i będą wyświetlane filmy z obrzędami odgrywanymi przez tomaszowski zespół. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama