Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:32
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Pierwsze słowo tej zimy

Noc z 26 na 27 grudnia była najmroźniejszą tej zimy. W okolicach Tomaszowa było minus 21 stopni Celsjusza! Najzimniej w naszym regionie! Ale to i tak nic w porównaniu z tym jak bywało kiedyś.
Pierwsze słowo tej zimy
Zima 1929.

Autor: Fot. Wikipedia

O godz. 8.10 w poniedziałek 27 grudnia termometry wskazywały w okolicach Tomaszowa Lubelskiego dokładnie -20,9 st. C! Jeszcze zimniej było na południu kraju: w Tyliczu w województwie małopolskim – minus 24,3 st. C, w Żubraczach na Podkarpaciu – minus 23,0 st. C i w Komańczy w Bieszczadach – minus 22,7 st. C. Między najzimniejszym a najcieplejszym miejscem w Polsce różnica wynosiła kilkanaście stopni. Już następnej nocy było dużo cieplej. Niewykluczone, że takie temperatury jeszcze wrócą. Zima w końcu ledwie się zaczyna.

Rekordy mrozu

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mrozy dochodzące do minus 30 st. C i kilkudziesięciocentymetrowe zaspy były czymś „normalnym”. Polska ma sporo mroźnych rekordów.

Oficjalnie najniższą temperaturę odnotowano 81 lat temu w Siedlcach w nieistniejącej już stacji meteorologicznej przy ulicy Kazimierzowskiej – było minus 41 st. C. Przy czym był to pomiar dokonany w zamkniętej klatce meteorologicznej na wysokości 2 m nad ziemią, a więc temperatura przy gruncie musiała być jeszcze niższa. To było zjawisko lokalne (tzn. że tylko dla tej miejscowości).

Bardzo niskie temperatury, nieprzekraczające minus 20 st. C utrzymywały się za to przez kilka tygodni w wielu rejonach kraju zimą na przełomie 1928/1929 r. Wiele ludzi zamarzło, wielu poodmrażało uszy, nogi, ręce. W gazetach z tamtego okresu można przeczytać o strasznej zimie. W Tomaszowie Lubelskim 10 lutego było -37 st. C! Tamtą zimę pamiętają jeszcze najstarsi mieszkańcy miasta. M.in. 100-latka Janina Sidor (100 lat skończyła 16 października ub.r.). Jej córka Helena Maryńczak (rocznik 1947) też ma dużo wspomnień z mroźnych zim.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawisza Ciemny 07.01.2022 16:34
Gość robiący za konia na nogach ma tylko jakieś szmaty a paniusia pchająca sanki na nogach ma letnie szpilki - stan posiadania

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama