Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Medal dla Przewodniczącego

Marian Kurzyna, samorządowiec, Przewodniczący Rady Powiatu, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju, prezes biłgorajskiego Oddziału PTTK, działacz społeczny i regionalista, odznaczony został dziś przez Prezydenta RP, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenia, w imieniu głowy państwa, w obecności radnych Rady Powiatu, dokonał wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
Biłgoraj: Medal dla Przewodniczącego
Marian Kurzyna został odznaczony medalem stulecia odzyskanej niepodległości.

Autor: Starostwo Powiatowe w Biłgoraju

Ustanowiony w 2018 roku, Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 roku przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. Jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018 - 2022.
Medal jest nadawany osobom żyjącym, które poprzez pełnienie nienagannej służby publicznej - cywilnej lub wojskowej, walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną lub twórczość naukową, literacką i artystyczną – przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

Medal nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów.

Marian Kurzyna, to wieloletni zasłużony nauczyciel i pedagog, wychowawca wielu pokoleń mieszkańców Biłgoraja, pasjonat i propagator turystyki i krajoznawstwa, regionalista, wieloletni zasłużony członek Polskiego Towarzystwa Regionalnego, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, wieloletni samorządowiec szczebla powiatowego, kilkukrotny przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Biłgoraju.

Jest autorem publikacji i albumów o Ziemi Biłgorajskiej i jej walorach turystycznych, przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Opracował przewodniki krajoznawcze oraz wyznaczał szlaki rowerowe i piesze. Jest organizatorem konkursów związanych z propagowaniem nią wartości patriotycznych, takich jak Konkurs wiedzy powstaniu styczniowym, czy Konkurs wiedzy o kampanii wrześniowej. Równolegle aktywnie działa w PTTK, będą prezesem Oddziału w Biłgoraju został członkiem Rady Programowej ds. Młodzieży przy ZG PTTK w Warszawie. Marian Kurzyna jest również aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, pełniąc funkcję członka Zarządu Głównego PTSM.
Za pracę z dziećmi i młodzieżą Marian Kurzyna został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi  i  wyróżnieniami Ministra Edukacji Narodowej i ZG PTTK:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2011);
- Srebrny Krzyż Zasługi (2001);
- Brązowy Krzyż Zasługi (1994);
- Medal Komisji Edukacji Narodowej (1997);
- Nauczyciel Kraju Ojczystego (2011);
- Medal za Zasługi dla  Turystyki (2005);
- Medal Pro Memoria (2011);
- Medal Pro Patria (2017);
- Odznaka Zasłużony dla Województwa Lubelskiego (2013).

Aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej podejmując inicjatywy mające za zadanie upamiętnić jej historię i bogata kulturę. Jest ambasadorem Ziemi Biłgorajskiej.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jagna 2 05.05.2022 10:44
Starosta oddaje część swojego wynagrodzenia na cele społeczne, zostawia dla siebie minimalne przewidziane przez ustawe. Jeśli zazdrościsz to już niebawem wybory startuj i zostań starostą.

Jagna 29.04.2022 01:17
Dostał ,bo wydatnie wpływa na piekielnie wysokie wynagrodzenie starosty ,ponad 18 tysięcy miesięcznie, tak powstaje układ Kaczyńskiego

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama