Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:50
Reklama
Reklama

Szczebrzeszyn: Pokażą miejscowym historię i kulturę Japonii

"Katana i Karabela – historia dwóch narodów ostrzem pisana” – to fascynująca opowieść o dziejach dwóch narodów. Zostanie przedstawiona w Szczebrzeszynie 11 maja, podczas Dniu Kultury Japońskiej.
Szczebrzeszyn: Pokażą miejscowym historię i kulturę Japonii

Jak zapowiadają organizatorzy, Stowarzyszenie Sztuk i Sportów Walki Bushido Szczebrzeszyn, będzie to niecodzienne spotkanie, zarówno z powodu jego formy, jak i treści oraz czekających na uczestników niespodzianek. Zgromadzeni goście będą mogli wysłuchać niezwykłej opowieści o dziejach dwóch narodów, zobaczyć kilkusetletnie miecze japońskie, polskie XVIII-wieczne karabele, a także tsuby, czyli jelce mieczy będące wyrazem niezwykłego kunsztu japońskich rzemieślników.

Kultura i tradycja Japonii, tak różna od europejskiej, niezmiennie zachwyca i intryguje mieszkańców Zachodu. Pragnąc choć w części zrozumieć tę odmienność, warto przyjrzeć się niezwykłej historii miecza – „duszy samuraja”. Przez ponad dwanaście wieków broń ta niosła dla Japończyków duchową treść, stała się symbolem rycerskich cnót, honoru, odwagi i wierności. Miecz wyposażony w ostrze wykonane ze stali o niezwykłych właściwościach, stanowił nie tylko doskonałą broń, ale miał także ogromny udział w kształtowaniu całej kultury „Kraju Kwitnącej Wiśni”. Polacy, których kultura kształtowała się ponad 8500 km z dala od Japonii, darzyli swoją broń równie wielką estymą. Szabla polska jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Symbolika szabli stanowi po dziś dzień dla każdego Polaka nieocenioną wartość. To znak władzy, nośnik wartości patriotycznych i oddania Ojczyźnie, a jednocześnie usankcjonowany ceremoniałem wojskowym element wojskowej asysty honorowej. To czytelny atrybut honoru, waleczności i dotrzymywania słowa.

Japonia była jednym z pierwszych krajów, po USA, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoszech, który uznał niepodległość II Rzeczypospolitej. Nastąpiło to 6 marca 1919 r. i otworzyło rozdział przyjaznych relacji między oboma krajami. W latach 1919-1923 Japonia pomagała polskim dzieciom, głównie sierotom po polskich zesłańcach na Syberię, w powrocie do wolnej już Polski. Z Władywostoku do Kraju Kwitnącej Wiśni przypłynęło 765 polskich dzieci – połowa trafiła do Osaki, a połowa do Tokio. Po przyjeździe do ojczyzny dzieci zamieszkały początkowo w ośrodkach w Poznaniu, a potem zostały przeniesione do Wejherowa, gdzie mieszkały i uczyły się do osiągnięcia pełnoletności.

Katana i Karabela – historia dwóch narodów ostrzem pisana” to autorski projekt Janusza Jarosławskiego mający za zadanie krzewienie wiedzy historycznej oraz rozwijanie postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury narodowej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości, także podczas koncertu w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie 11 czerwca o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama