Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 11:14
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Powiat hrubieszowski: Ciężka próba dla przejścia granicznego w Zosinie

Prawie dwa tygodnie trwał protest przewoźników przed przejściem granicznym w Dorohusku. Protestowali przeciwko długim kolejkom ciężarówek po ukraińskiej stronie granicy, oczekującym na wjazd do Polski. Protest został zawieszony w miniony piątek, 9 września. Tymczasem dla rozładowania kolejek w granicznym ruchu towarowym, od ubiegłego piątku również na przejściu granicznym w Zosinie odprawiane są puste ciężarówki o wadze powyżej 7,5 t.
Powiat hrubieszowski: Ciężka próba dla przejścia granicznego w Zosinie
Jeszcze dwa tygodnie temu na przejściu drogowym w Zosinie odprawiano tylko samochody osobowe i autokary. Od 1 września odprawiane są ciężarówki do 7,5 tony, a od 9 września – puste ciężarówki powyżej 7,5 tony.

Protest przewoźników na przejściu granicznym w Dorohusku rozpoczął się w ubiegły poniedziałek, 29 sierpnia. Wtedy ponad 20 ciągników siodłowych bez naczep zablokowało drogę w obydwu kierunkach. Powodem protestu były długie kolejki utrzymujące się od kilku tygodni po ukraińskiej stronie tego przejścia, na wjeździe do Polski.

Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś wyjaśniał, że kolejki ciężarówek po ukraińskiej stronie wynikają z dużego wzrostu transportu towarów, głównie produktów zbożowych i żywnościowych. Podlegają one obowiązkowej kontroli służb: weterynaryjnych, sanitarnych czy fitosanitarnych. Krajowa Administracja Skarbowa podejmuje szereg działań zmierzających do usprawnienia kontroli granicznej, a także, by ograniczyć blokowanie ruchu ciężarowego przez pojazdy oczekujące na kontrole inspekcji.

Podczas protestu przewoźników w Dorohusku na wjazd do Polski z Ukrainy oczekiwało nawet do 2,8 tys. ciężarówek, a czas oczekiwania wynosił nawet 112 godzin. Z kolei na wyjazd z Polski – ok. 1 tys. samochodów ciężarowych, a czas oczekiwania szacowano na 45 godzin.

Puste ciężarówki także przez "Zosin"

W piątek, 9 września od rana na przejściu granicznym w Zosinie wprowadzono odprawy ciężarówek o wadze całkowitej powyżej 7,5 tony, ale bez przewożonego ładunku.

Przypominamy, że od 1 września na tym przejściu granicznym, a także na drogowym przejściu granicznym w Dołhobyczowie wprowadzono pilotażowe odprawy ciężarówek o wadze do 7,5 tony. Ta zmiana również miała odciążyć mały ruch towarowy przez przejście graniczne w Dorohusku. A od ubiegłego piątku w Zosinie wprowadzono także dodatkowe odprawy pustych ciężarówek powyżej 7,5 tony.

Celnicy określają tę zmianę jako dużą reformę organizacyjną. Drogowe przejście graniczne w Zosinie jest małym przejściem w porównaniu z Dorohuskiem.

– Jeszcze niedawno w Zosinie odprawiano tylko samochody osobowe i autokary. Obecnie tamtejsi celnicy i różne służby graniczne  muszą zmierzyć się z odprawami samochodów ciężarowych. To dodatkowe obciążenie dla tamtejszych służb celno-skarbowych i sanitarnych. Ale dzięki tym zmianom można zmniejszyć wyjątkowo intensywny ruch towarowy na przejściu drogowym w Dorohusku – tłumaczą celnicy.

– 9 września od rana przez kilka godzin na przejściu drogowym w Zosinie odprawiono kilkanaście pustych ciężarówek o wadze powyżej 7,5 tony, które wjechały na przejście z Ukrainy – poinformował nas Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Dorohusk odblokowany

W miniony piątek, 9 września około godz. 18 zawieszono protest przewoźników w Dorohusku.

– Protestujący porozumieli się ze stroną rządową i około godz. 19 przejście drogowe w Dorohusku przestało być blokowane przez przewoźników. Obecnie odprawy przebiegają normalnie. Kolejka po polskiej stronie przejścia w Dorohusku zmniejszyła się i sięga około 5 km – poinformowała nas komisarz Ewa Czyż, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Chełmie.

Zawieszenie protestu przewoźników w Dorohusku będzie miało wpływ na ruch towarowy na przejściu granicznym w Zosinie.

– W nocy z 10 na 11 września przez przejście graniczne w Zosinie odprawiono łącznie 129 samochodów ciężarowych, większość, bo 70 odprawionych samochodów ciężarowych było o wadze powyżej 7,5 tony, ale bez ładunku – poinformowała nas nadkom. Marzena Siemieniuk z obsługi prasowej w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie.

W miniony poniedziałek na przejściu drogowym w Zosinie w kolejce po ukraińskiej stronie granicy na odprawę czekało 30 ciężarówek o wadze do 7,5 tony. Szacowany czas oczekiwania wynosił około 2 godziny. Natomiast na kierunku wywozowym z Polski czekało 90 ciężarówek o wadze do 7,5 tony. Czas oczekiwania po polskiej stronie granicy szacowano na około 6 godzin.

Natomiast na granicznym przejściu drogowym w Dołhobyczowie na wjazd do Polski po ukraińskiej stronie przejścia czekało 20 ciężarówek o wadze 7,5 t. Szacowany czas oczekiwania wynosił 2 godz. Tyle samo małych ciężarówek czekało na wyjazd z Polski. Tu szacowany czas oczekiwania wynosił około 3 godziny.

Ruch osobowy na obydwu przejściach w Zosinie i Dołhobyczowie odbywa się na bieżąco. Nie ma żadnych kolejek w odprawach samochodów osobowych i autokarów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ewkie 16.09.2022 22:14
Proszę zaktualizować sobie informacje , owszem może i samochody osobowe są odprawiane szybko , ale samochody ciężarowe w ciągu dnia przesuwają się o kilka metrów . Czas oczekiwania ciężarówek poniżej 7,5 ton to niestety kilka dni.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama