Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:27
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Będzie zmiana prezesów w Spomleku. Bajko złożył rezygnację

Edward Bajko kończy przygodę z prowadzeniem SM Spomlek. Rada nadzorcza mleczarni podjęła decyzję o odwołaniu prezesa na jego wniosek. Za jego prezesury firma rozpoczęła nowe stulecie swojej działalności. Pod koniec października prezes odebrał jubileuszowe wyróżnienie od marszałka województwa w ramach Marki Lubelskie.
Będzie zmiana prezesów w Spomleku. Bajko złożył rezygnację
Edward Bajko kończy przygodę z prowadzeniem SM Spomlek. Jego miejsce zajmie Paweł Gaca

Źródło: SM Spomlek

Edward Bajko kończy przygodę z prowadzeniem SM Spomlek. Rada nadzorcza mleczarni podjęła decyzję o odwołaniu prezesa na jego wniosek.

Po 42 latach pracy w Spomleku i osiągnięciu wieku emerytalnego Edward Bajko postanowił odejść z firmy. Rada nadzorcza Spółdzielczej Mleczarni Spomlek na wniosek prezesa odwołała go z funkcji z dniem 31 grudnia 2022 – informuje Aneta Mostowiec, rzecznik prasowy SM Spomlek. - Jednogłośnie na funkcję prezesa powołała od 1 stycznia 2023 roku Pawła Gacę.

14 lat u sterów

O decyzji jaką podjął, tak mówi sam prezes: - To była bardzo trudna decyzja, ale firma jest w bardzo dobrej kondycji, a ja potrzebuję odpocząć, dlatego uznałem, że to dobry czas na pożegnanie się z funkcją prezesa. Zostawiam godnego następcę, który będzie kontynuował naszą wspólnie wybraną drogę rozwoju firmy – mówi Edward Bajko.

Bajko na fotel prezesa powołany został w sierpniu 2008 roku. Zajął miejsce wieloletniego poprzednika, Szczepana Skomry. - To był przełom dla dostawców i pracowników oraz zasadnicza zmiana zasad funkcjonowania firmy – przypomina rzecznik SM Spomlek. - W ciągu roku Edward Bajko podjął decyzję o specjalizacji Spółdzielni w produkcji serów dojrzewających i produktów proszkowanych likwidując działy produkujące galanterię. Budziło to obawy i spotkało się z niezadowoleniem części członków spółdzielni i pracowników.

Szybko okazało się jednak, że decyzja była dobrym posunięciem biznesowym i wpłynęła na rozwój mleczarni. - W 2010 roku Spomlek na prawach spółdzielczych przejął OSM w Elblągu, po 3 latach OSM w Chojnicach, które dzisiaj są bardzo dobrze funkcjonującymi oddziałami. Powstanie pierwszej w Polsce marki serów żółtych „Serenada”, wypromowanie serów długo dojrzewających z „Bursztynem” na czele, wejście w segment innowacyjnych proszków mlecznych WPC i WPI oraz rozwój rynku HoReCa to decyzje zarządu z ostatnich lat, które owocują w biznesie Spółdzielni – wylicza Aneta Mostowiec.

Wiceprezes przejmie zarządzanie

Należy podejrzewać, że rewolucji związanych z odejściem prezesa Edwarda Bajko nie będzie. Jego miejsce od stycznia 2023 roku zajmie Paweł Gaca. Jest wiceprezesem firmy od momentu, gdy prezesem został Bajko właśnie. - Wspólnie z Edwardem Bajko rozwinął firmę, która po 14 latach jest jedną z wiodących mleczarni specjalizujących się w produkcji serów żółtych – przypomina Aneta Mostowiec. - Paweł Gaca posiada kilkunastoletnie doświadczenie w inwestycjach na rynku finansowym, które łączy z bogatą praktyką w zastosowaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych w procesie zarządzania. Pracował m.in. w firmach Sygnity (dawniej ComputerLand) i Comarch. Wcześniej przez kilka lat realizował swoją pasję naukową – najpierw podczas indywidualnych studiów na Politechnice Lubelskiej i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej zakończonych dyplomem mgr inż. zarządzania i marketingu oraz jako pracownik naukowy Akademii Rolniczej w Lublinie. Jest autorem i współautorem publikacji omawiających funkcjonowanie agrobiznesu.

O swojej nominacji na fotel prezesa Gaca mówi, jako o wyróżnieniu dla jego osoby i kredycie zaufania ze strony rady nadzorczej mleczarni. 

- Nie planuję rewolucyjnych zmian w firmie, a jedynie kontynuowanie budowy kultury organizacyjnej, która ma duży wpływ na zwiększenie efektywności Spółdzielni – mówi Paweł Gaca.

Platyna na stulecie

Symbolicznym podsumowaniem prezesury Edwarda Bajko może być wyróżnienie Spomleku w ramach projektu Marka Lubelskie. 24 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski wręczył jubileuszowe wyróżnienia dla laureatów projektu gospodarczego Marka Lubelskie. W wydarzeniu udział wzięły firmy z certyfikatem Marka Lubelskie. – Znak Marka Lubelskie jest gwarantem solidnego produktu wytwarzanego na Lubelszczyźnie. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego dba o to, by promować lokalne firmy oraz zapewnić konsumentom produkty ekologiczne i dobre jakościowo – mówił podczas październikowej gali wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

W ramach Marki Lubelskie j Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przyznał jubileuszowe wyróżnienia. SM Spomlek odebrał je w kategorii Platynowy Jubileusz, jako firma ze 100-letnia tradycją. Wyróżnienie odebrał prezes Edward Bajko ( na zdj. pierwszy z prawej), który firmę wprowadził w kolejne stulecie istnienia.  (fot. Ł. Fraczek'UMWL)

W kategorii Platynowy Jubileusz przyznano na niej wyróżnienia firmom, które działają na rynku od 100 lat. Wśród nagrodzonych w tej kategorii znalazł się właśnie Spomlek. Firma bowiem rozpoczęła swą działalność w 1909 roku. Nagrodę odbierał prezes Edward Bajko, który wprowadził firmę w nowe stulecie istnienia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama