Do końca 2015 r. opłata targowa miała charakter obligatoryjny, natomiast od 2016 r. – na mocy znowelizowanych przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – wprowadzono możliwość wyboru przez gminy poboru bądź rezygnacji z tej opłaty. Wiele polskich miast i gmin zaprzestało wówczas pobierania opłaty, argumentując swoje decyzje m. in. wysokimi kosztami poboru tej opłaty, nieadekwatnymi do osiąganych wpływów. Zamość pozostał przy jej pobieraniu, chociaż z roku na rok wpływy były coraz mniejsze – ze 190 tys. w 2015 r. do 122 tys. zł w 2020 r.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
- Masz mniej niż 26 lat - dostaniesz prawie 5 tys. na rękę! Rekrutacja do Straży Granicznej trwa
- Hrubieszowianin oskarżony o zabójstwo kuzyna
- Dramatyczna walka z czasem! W 3 tygodnie trzeba zebrać 1 mln 200 tys. zł dla Gabrysi Bryk
- Zobacz, jak od tego roku wygląda nowa legitymacja policyjna
Swoje zrobiły konkurencyjne sieci handlowe. Na dodatek prowizja dla inkasentów wynosiło średnio 60 proc., co oznacza, że koszty poboru opłaty były wyższe od osiąganych wpływów przez miasto. „Co więcej, na skutek dodatkowych zwolnień z tejże opłaty, wprowadzonych ustawą z dnia 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników (…), trend w zakresie spadku wpływów z tytułu opłaty targowej będzie postępował. Wspomniane zwolnienie wywołuje także wśród ogółu handlujących poczucie niesprawiedliwości i dyskryminacji” – czytamy w uzasadnieniu uchwały, nad którą 28 grudnia pochylili się zamojscy radni.
Samorząd wyszedł z propozycją, aby zrezygnować z pobierania opłaty i wspomóc handlowców. Za zniesieniem opłaty targowej zagłosowało 22 radnych. Od głosu wstrzymał się od głosu jedynie Dariusz Zagdański.
Warto zaznaczyć, że opłata targowa dla handlujących na targowiskach na Nowym Mieście czy ryneczku przy ul. Orzeszkowej stanowi jedną z wielu innych opłat ponoszonych w związku z korzystaniem z określonej infrastruktury. Handlowcy partycypują w kosztach związanych ze stworzeniem warunków do handlowania poprzez ponoszenie np. czynszu dzierżawnego, opłat rezerwacyjnych, porządkowych czy eksploatacyjnych.
Napisz komentarz
Komentarze