Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:59
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Rząd zachęca do budowania domów z krewnymi lub znajomymi

W czasach rosnących cen materiałów budowlanych szansą na oszczędność jest kooperatywa mieszkaniowa. Dzięki pominięciu dewelopera, dom wybudujemy dużo taniej.

Na wsparcie gminy i kredyty w preferencyjnych warunkach mogą liczyć osoby, które zdecydują się inwestować razem ze znajomymi lub krewnymi. Budowanie mieszkań własnym sumptem z pominięciem dewelopera i z pomocą samorządu będzie możliwe dzięki nowym przepisom. Wejdą one w życie już 1 marca.

Współpraca popłaca

Kooperatywa mieszkaniowa dotyczy grupy przynajmniej 3 osób fizycznych (np. krewnych czy przyjaciół), którzy zechcą wspólnie wykupić działkę i wybudować na niej budynek, żeby potem w nim zamieszkać. Nie może być nastawiona na sprzedaż nieruchomości i zysk, jednak można prowadzić ją z myślą o dzieciach. Dopuszczalne jest także kupno i remont istniejącego budynku, żeby zaadaptować go do własnych potrzeb mieszkaniowych.

Do założenia kooperatywy mieszkaniowej konieczne jest spisanie umowy w formie aktu notarialnego. Powinny znaleźć się w niej takie informacje jak m.in.:

– liczba lokali mieszkalnych (domów),

– czas realizacji,

– zasady finansowania i rozliczenia inwestycji.

Członkowie kooperatywy będą odpowiadać solidarnie.

Dzięki nowemu rozwiązaniu Polacy będą mogli realizować inwestycje mieszkaniowe w uproszczonej formule, a pozycja inwestorów w stosunku do podmiotów wpływających na proces inwestycyjno-budowlany będzie silniejsza.

Budowa z pominięciem dewelopera to szansa na oszczędność w wysokości około 20 proc. To sporo, biorąc pod uwagę, że obecnie wybudowanie i wykończenie niewielkiego domu wiąże się z wydatkiem rzędu nawet pół miliona złotych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Preferencyjne kredyty

Teraz prawo ułatwi zakup nieruchomości pod zabudowę oraz uzyskanie kredytu. W przypadku kredytów nowelizacja dotyczy głównie:

– zniesienia przepisu o minimalnej wysokości gwarancji, co pozwoli na wniesienie większego wkładu własnego – z 10 do 20 proc.,

– podwyższenia limitu wkładu własnego – ze 100 tys. do 200 tys. zł,

– umożliwienie finansowania ze środków z kredytu nabycia lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego z zasobów spółdzielni mieszkaniowej,

– umożliwienie skorzystania ze spłat rodzinnych osobom, które zgromadziły środki na pokrycie 20 proc. wartości nieruchomości oraz powiększenie tego parametru nawet do 30 proc. w przypadku kredytobiorców, którzy zaciągną kredyty o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej,

– podniesienie o 0,1 wartości współczynników wyznaczających limity ceny mkw. powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego, do wysokości których może zostać udzielony kredyt mieszkaniowy w ramach programu (dla rynku pierwotnego na poziomie 1,4, a dla rynku wtórnego – 1,3).

Korzyści dla gmin

Możliwość szerszego wsparcia oddolnego budownictwa mieszkaniowego przez gminy pozwoli pełniej zaspokoić potrzeby lokalowe mieszkańców. Szczególnymi zasadami zbywania nieruchomości z gminnego zasobu z ukierunkowaniem na kooperatywy mieszkaniowe będą:

forma przetargu (przetarg ograniczony do kooperatyw i spółdzielni),

– alternatywne formy rozliczenia oraz możliwość udzielenia nabywcy przez gminę bonifikaty od ceny nieruchomości.

Gminy w zamian za wspieranie kooperatyw, a tym samym przeciwdziałanie wyludnianiu, będą mogły ubiegać się o bezzwrotne wsparcie z budżetu państwa z przeznaczeniem na rozwój lokalnej infrastruktury.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama