Zmiany w składzie Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego przeprowadzono podczas sesji Rady Powiatu Hrubieszowskiego, która obradowała 26 stycznia. Propozycje tych zmian zgłoszono już w trakcie posiedzenia. Wcześniej nie było ich w porządku obrad.
- Andrzej Barczuk zrezygnował ze stanowiska etatowego członka zarządu powiatu "ze względu na stan swojego zdrowia" - nadmienił przewodniczący Rady Powiatu Józef Kuropatwa. Szef powiatowego samorządu podziękował Barczukowi za efektywną pracę na rzecz powiatu. Do podziękowań przyłączyła się również starosta Aneta Karpiuk.
Trzeci starosta od COVID-19
Andrzeja Barczuka wybrano na etatowego członka zarządu powiatu w sierpniu 2020 r. Jego kandydaturę zaproponowała starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk.
"Wybór stałego członka zarządu podyktowany jest wzrastającą ilością zadań cedowanych na samorząd powiatowy, między innymi realizację przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, a etatowy członek Zarządu spowoduje sprawniejszą realizację zadań i obowiązków powiatu – napisano w protokole sesji, na której 10 sierpnia 2020 r. wybrano Andrzeja Barczuka na etatowego członka Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego.
W uzasadnieniu projektu tej uchwały wskazano, że chodzi o zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Natomiast w komentarzach w internecie i podczas nieoficjalnych rozmów z radnymi, podkreślano polityczny aspekt tej decyzji. Chodziło o wzmocnienie roli PSL we władzach powiatu.
Zaraz po tym wyborze zarząd powiatu tworzyli: starosta Aneta Karpiuk (dawniej PiS, a obecnie Solidarna Polska) jako przewodnicząca zarządu oraz wicestarosta Marek Kata (dawniej PiS), a także członkowie zarządu: Marcin Zając (dawniej PiS, obecnie Solidarna Polska), Paweł Augustynek (PSL) i etatowy członek zarządu Andrzej Barczuk (PSL), nazywany również "trzecim starostą".
– Stanowisko z poborami dla jednego z członków zarządu traktowane było jako wzmocnienie pozycji PSL w zarządzie powiatu i stałą obecność w starostwie kogoś z ugrupowania ludowców – tłumaczył wówczas jeden z radnych opozycji.
Próbowaliśmy dowiedzieć się, jakie pobory przyznano etatowemu członkowi zarządu. Z oświadczenia majątkowego za 2021 r. wynikało, że były już etatowy członek zarządu powiatu w przez rok "za pracę w Starostwie" zarobił ponad 97,5 tys. zł.
"Już po pandemii, po co nam trzeci starosta"
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Hrubieszowskiego radni opozycji podważali zasadność utrzymywania stanowiska etatowego członka Zarządu Powiatu po rezygnacji Andrzeja Barczuka.
- Po co powiat ma utrzymywać etatowego członka zarządu powiatu, skoro powołano go w czasie pandemii COVID-19 i miał on za zadanie wspierać ówczesny zarząd powiatu w tych właśnie w kwestiach. A skoro pandemii już nie ma, to utrzymując to stanowisko, wyrzucamy pieniądze w błoto - argumentowała radna powiatowa, Danuta Muzyczka.
Wtórowało jej trzech radnych opozycji Dariusz Fornal, Tomasz Ożóg i Wojciech Sołtysiak. - W innych okolicznościach szukamy oszczędności w budżecie powiatu, a tymczasem lekką ręką wydaje się publiczne pieniądze na etat, który nie wiadomo po co będzie utrzymywany - mówili.
Gdy zapytali o zakres obowiązków nowego trzeciego starosty, w odpowiedzi usłyszeli od Pawła Augustynka, nieetatowego członka zarządu powiatu, że etatowy otrzyma zakres obowiązków dopiero przy zawieraniu umowy o pracę.
Starosta Aneta Karpiuk ani proponowana przez nią kandydatka na stanowisko etatowego członka zarządzie powiatu, mimo sugestii radnych opozycji, nie przedstawili kim jest kandydatka, jakie ma wykształcenie i kompetencje do objęcia stanowiska w zarządzie powiatu. Radny Paweł Augustynek przekonywał, że "nie widzi takiej potrzeby". Ani słowa nie powiedziała o sobie także Alicja Misztal. Na stanowisko etatowego członka zarządu powiatu wybrano ją 10 głosami "za". Siedmioro radnych zagłosowało "przeciw".
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Alicja Misztal pracuje w Powiatowym Urzędzie Pracy w Hrubieszowie. Prywatnie jest związana z byłym radnym powiatowym i członkiem zarządu powiatu hrubieszowskiego, który ponad dekadę temu pożegnał się z mandatem w konsekwencji złożenia nieprawdziwego oświadczenia lustracyjnego.
Napisz komentarz
Komentarze