Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 14:17
Reklama
Reklama

Zamość: Szkoła nr 3 bliżej morza. Dzieci mają nowy kącik

Na Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu otwarto nowy kącik morski. Gościem specjalnym był Adam Woźniczka, który w podkrakowskich Jurczycach prowadzi Izbę Pamięci Rodu Hallerów.
– Ja mieszkam w miejscowości, w której Józef Haller się urodził – wyjaśnił Adam Woźniczka.
– Ja mieszkam w miejscowości, w której Józef Haller się urodził – wyjaśnił Adam Woźniczka.

Działalność morska prowadzona jest w Zamościu od prawie 40 lat, czyli od momentu, gdy Janinie Gąsiorowskiej powierzono funkcję matki chrzestnej nowego statku, któremu nadano imię „Ziemia Zamojska”. W mieście pamięta się o ważnych morskich rocznicach i świętach, prężnie też działa Zamojska Grupa Morska. Zamość może pochwalić się trzema kotwicami, w tym potężną ze statku „Ziemia Zamojska”, którą można podziwiać na Rynku Solnym (dwie pozostałe eksponowane są na terenie Bursy Międzyszkolnej nr 2 oraz SP nr 3). W „trójce” od wielu lat działa koło „Wilczki morskie”, a elementem stroju galowego najmłodszych uczniów jest kołnierz marynarski.

Gdzie urodził się Haller

1 czerwca pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści przyszli do szkoły na galowo. Okazją było otwarcie nowego kącika morskiego, w którym znalazł się cenny eksponat – mundur III mechanika, oficera Żeglugi Morskiej w Szczecinie (właścicielem munduru jest Józef Gawłowicz, kapitan żeglugi wielkiej, podróżnik i literat, a przekazał go szkole kapitan Mirosław Folta).

Gościem specjalnym wydarzenia był Adam Woźniczka, który w Jurczycach pod Krakowem prowadzi izbę pamięci poświęconą Józefowi Hallerowi i jego rodzinie. Woźniczka, który przyjechał do Zamościa wraz z małżonką, opowiadał dzieciom o pamiątkach po dowódcy Błękitnej Armii (sam również prezentował się w „błękitnym mundurze”), wśród których znalazł się prezentowany w „trójce” pokaźny krzyż mszalny z 1910 r., przy którym modlił się Józef Haller. – Ja mieszkam w miejscowości, w której Józef Haller się urodził – wyjaśnił Adam Woźniczka. – Teściowa mi opowiadała o generale i całej rodzinie, bo była pokojówką u Hallerów w Jurczycach.

Przypomnijmy, że gen. Józef Haller 10 lutego 1920 r. w Pucku dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim, wrzucając do Bałtyku platynowy pierścień. Warto wspomnieć, że cztery miesiące temu – podczas obchodów 103. rocznicy zaślubin Polski z morzem – miasto Zamość otrzymało Pierścień gen. Józefa Hallera, czyli najwyższe odznaczenie Ligi Morskiej i Rzecznej. Dowódca Błękitnej Armii – wolą mieszkańców – patronuje też rondu przy kościele Michała Archanioła, które we wrześniu ma oficjalnie otrzymać nazwę gen. Józefa Hallera.

Dzieci z uwagą słuchały opowieści o generale Hallerze.

Morskie opowieści

Janina Gąsiorowska mieszka na os. Orzeszkowej-Reymonta, przez wiele lat była przewodniczącą zarządu tego osiedla i chętnie uczestniczyła w wydarzeniach organizowanych w „trójce”. – Pierwsze spotkanie z matką chrzestną statku „Ziemia Zamojska” odbyło się w naszej szkole w 1984 r. – informuje Maria Mołdoch, dyrektor SP nr 3 w Zamościu. – Pani Janina Gąsiorowska opowiadała o dalekiej podróży do Argentyny, gdzie zbudowano statek, o uroczystościach związanych z jego chrztem, o przesądach i zwyczajach marynarzy.

Później szkołę odwiedzili jeszcze m.in. matka chrzestna statku „Janusz Kusociński” Irena Szewińska i kapitan „Ziemi Zamojskiej” Zdzisław Wyszyński. Dzieci i grono pedagogiczne ukochali morze i ta miłość trwa do dziś.

W ostatnim wydarzeniu wzięli udział Agnieszka Kowal, dyrektor Wydziału Oświaty UM Zamość, Elżbieta Kucharska, przewodniczącą Zarządu Osiedla Orzeszkowej-Reymonta, Waldemar Leszczyński, dyrektor Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu, Michał Panas absolwent Wyższej Szkoły Morskiej, a obecnie pracownik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni, no i oczywiście Janina Gąsiorowska, która kiedyś zaszczepiła w tej szkole miłość do morza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama