Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 23:11
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Lubelskie: Tajemnicze szkielety na terenie byłego PKS-u

Na terenie, gdzie mieścił się kiedyś PKS, należącym już teraz do Agencji Rozwoju Przemysłu, odkryto zagadkowe pochówki. Na placu budowy działają teraz archeolodzy. Zamierzają wykopać wszystkie groby, jakie skrywa ziemia w tym miejscu, oraz poznać ich historię.
Prace archeologiczne prowadzą mgr Ernest Kamiński we współpracy z mgr Karoliną Bucką.
Prace archeologiczne prowadzą mgr Ernest Kamiński we współpracy z mgr Karoliną Bucką.

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Prace budowlane, związane z mającym powstać przy ul. Lwowskiej 20 biurowcem, na chwilę "zamarły". A wszystko dlatego, że podczas wykopów ziemnych odnaleziono groby.

- Niewątpliwą sensacją towarzyszącą tej inwestycji jest odkrycie grobów w miejscu, gdzie w okresie międzywojennym była miejska targowica. O istnieniu w tym miejscu pochówków – cmentarzyska/cmentarza nie wspominają archiwalia, jak również źródła kartograficzne - informuje w mediach społecznościowych Lubelski Konserwator Zabytków Delegatura w Chełmie.

Prace archeologiczne prowadzą mgr Ernest Kamiński we współpracy z mgr Karoliną Bucką.

Już w 2010 roku odkryto 6 grobów na tym terenie. Wtedy też w zasypiskach tych grobów znaleziono ceramikę, której pochodzenie datowano na 3 okresy: XIV-XV w., XV-XVI w. i XVI-XVIII w.

- W trakcie aktualnie prowadzonych badań archeologicznych odkryto dotychczas 19 grobów w większości in situ. Niektóre były uszkodzone w stropie, w partii nóg lub głowy w wyniku prowadzonych wcześniej inwestycji. Pochówki miały układ wschód-zachód – z wyjątkiem jednego w układzie północ-południe - czytamy dalej w informacji konserwatora.

Archeolodzy stwierdzili, że groby w większości były nowożytne, bez wyposażenia. W zasypiskach znaleziono zabytkową ceramikę z XIII-XVII/XVIII w. oraz artefakty z XIX i XX w. Pochówki najprawdopodobniej były trumienne, co potwierdzają metalowe ćwieki, drewno niestety nie zachowało się. Są to zarówno groby osób dorosłych, jak i dzieci. Jeden grób jest grobem żołnierza prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. Przy szczątkach ułożonych twarzą do dołu znaleziono klamerkę.

- Najciekawszy i wyjątkowy pod względem wyposażenia pochówek jest grobem prawdopodobnie pradziejowym. Jest to grób podwójny szkieletowy, ciałopalny w „nogach”, częściowo uszkodzony podczas prac, związanych z wykonanym w przeszłości przyłączem. Przy szczątkach znaleziono dwa fragmenty ceramiki słabo wypalonej, z grubą domieszką, prawdopodobnie stanowiącej fragmenty urny. W grobie tym odnalezione zostały ozdoby z brązu. Według wstępnej oceny prowadzących badania archeologiczne są to zausznice gwoździowate, być może nawet związane z kulturą scytyjską (od VII w. p.n.e. do III w. p.n.e.). Ze względu na wyjątkową wartość historyczną i naukową grób będzie poddany dodatkowej analizie antropologicznej - dodaje LKZ.

Obszar robót ziemnych zostanie poszerzony w kierunku północnym, tj. w kierunku historycznego centrum miasta, dlatego też archeolodzy spodziewają się kolejnych równie sensacyjnych pochówków.

Działania archeologów nie zaburzyły jednak prac budowlanych.

- Współpraca z konserwatorem zabytków i archeologami jest bardzo dobra. Nie ma mowy o opóźnieniu czy zatrzymaniu prac budowlanych. Archeolodzy prowadzą badania na wyznaczonym terenie, co nie wpływa na postęp w pracach prowadzonych przez ARP - powiedział nam Sławomir Zawiślak, przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu w naszym regionie.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 20.10.2023 10:26
Chyba pomyłka w artykule. Po pierwsze nie jest to teren byłej bazy PKS tylko ten teren kupiło to MZK Zamość. Po drugie to nie ul. Lwowska tylko ul. Legionów gdzie ma powstać biurowiec

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama