Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 grudnia 2024 19:03
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Związki partnerskie. Razem z wiosną pojawi się ustawa

Możliwość dziedziczenia majątku, wspólnego rozliczania podatków, uzyskiwania informacji o stanie zdrowia bliskiej osoby. Takie kwestie będzie regulowała ustawa o związkach partnerskich. Ma powstać do wiosny.

Autor: iStock

Kwestia uregulowania związków partnerskich nie dotyczy tyko par homoseksualnych. To sprawa ważna dla wszystkich, którzy żyją razem, ale nie zawarli małżeństwa. Przez lata w Polsce te kwestie nie zostały unormowane. W ostatnich latach politycy PiS powtarzali, że nie ma takiej potrzeby, bo np. kwestie spadkowe można uporządkować, spisując testament. 

Strasburg wytknął nam dyskryminację

Tymczasem w grudniu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Ten gwarantuje poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego poprzez uznanie i ochronę prawną związków jednopłciowych.

– Z orzeczenia ETPC wynika, że Polska musi wprowadzić związki partnerskie – stwierdził właśnie w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich.

I dodał, że orzeczenia Trybunału powinny być zrealizowane bezzwłocznie. 

Wiącek jednocześnie wyjaśnił, że nie musi to być zgoda na zawieranie małżeństw. Ma to być regulacja odnosząca się do takich obszarów, jak np. prawo podatkowe, spadkowe, dostęp do informacji o stanie zdrowia.

Będzie ustawa

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula właśnie poinformowała, że zaczynają się prace nad ustawą dotyczącą związków partnerskich. 

– To nie jest kwestia problemowa. Mamy projekty ustaw składane przez Lewicę, przez Nowoczesną w poprzednich kadencjach. Były ustawy przygotowane przez organizacje. Ustawy są gotowe – powiedziała w Polsacie.

I dodała, że nowe przepisy mają być gotowe jak najszybciej. Do wiosny mają zostać przedstawione. Podobnie jeszcze w grudniu mówił premier Donald Tusk, zapowiadając, że zimą będą trwały prace nad nowymi przepisami. 

– Estonia właśnie wprowadziła w życie równość małżeńską, a my rozmawiamy o związkach partnerskich. Chciałabym, byśmy rozmawiali o równości małżeńskiej, ale nie rozmawiamy, na razie będziemy rozmawiali o związkach partnerskich – dodała ministra. 

Co znajdzie się w ustawie?

Przepisy mają określić zasady dziedziczenia w związkach partnerskich, wspólnego rozliczania się podatkowego, prawa do otrzymywania informacji o stanie zdrowia partnera, kiedy np. jest w szpitalu. 

W grę wchodzi także wspólnota majątkowa, możliwość zmiany nazwiska. Ministra chciałaby również, aby związki partnerskie były zawierane w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Zapis plus

– Rozmawiamy z przedstawicielami PSL, z prezesem Kosiniakiem-Kamyszem. Chciałabym namówić naszych koalicjantów do tego, żeby ten projekt był projektem rządowym. Myślę, że byłoby to symboliczne. Myślę, że byłoby to bardzo ważne dla tych wszystkich osób, które czekają na uregulowanie tego stanu prawnego, który jest dzisiaj czystą formą dyskryminacji – podkreśla polityczka.

Jej kolejnym posunięciem ma być zmiana w Kodeksie karnym. Ma w nim zostać umieszczony zakaz mowy nienawiści ze względu na orientację seksualną i płeć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

RODO 08.01.2024 08:31
"Wiącek jednocześnie wyjaśnił, że nie musi to być zgoda na zawieranie małżeństw. Ma to być regulacja odnosząca się do takich obszarów, jak np. prawo podatkowe, spadkowe, dostęp do informacji o stanie zdrowia. " - Dostęp o stanie zdrowia i tak jest na upoważnienie i nawet pokrewieństwo nie upoważnia do dostępu do danych zdrowotnych zgodnie z RODO więc i związek partnerski nie bedzie upoważniał do danych zdrowotnych.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Gdynia foreverTreść komentarza: Dobrze ze wyjechalem z tego syfu zamojskiego. Hetman sie w grobie przewraca.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 17:20Źródło komentarza: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wodyAutor komentarza: HansTreść komentarza: Szkoda, że prezydent nie ma nic do powiedzenia w sprawie zarządzanych przez niego nieruchomościach :( Może poprosić kogoś "wyżej" to może będzie mógł. PS. Mieszkam w tym mieście ponad 60 lat i nawet nie wiedziałem o tej "galerii" - nie dziwota, że odwiedzających mniej niż szaletu miejskiego w jeden dzień.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 16:22Źródło komentarza: Zamość: Spadkobiercy prof. Koniecznego nie zgodzili się na przeniesienie Galerii RzeźbyAutor komentarza: ktoś zarobi i wiadomo ktoTreść komentarza: co z żenada. Już był taki szef MON co zakupił tekturowe tablice Mendelejewa. To coś w tym styluData dodania komentarza: 25.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: SzczebrzeszynTreść komentarza: Z tego co słuchałem sesji to oni nie mają tylko lokalu za 1100.. tylko zajmują się całym terenem i dbaniem o niego a to już podziwiamData dodania komentarza: 25.12.2024, 13:20Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: TeklaTreść komentarza: Ja mu ten podręcznik w dupę wsadzę i miodem zaleję.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 11:16Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Rafał robi same przetargi i konkursy jest jak zoro taki sprawiedliwy tylko jak by miał odrobinę honoru to by np ustawił konkurs po panią Monikę ta jak ustawił konkurs pod dyrektora domu kultury lub dyrektora gospodarki komunalnej a nie pisze do gazety i się wybiela złożył skargę i zdziwiony że dostał odpowiedzData dodania komentarza: 25.12.2024, 09:05Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama