Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:57
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Architektoniczna perełka potrzebuje pomocy [ZDJĘCIA]

13 stycznia w kościele pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się wyjątkowy koncert kolęd w wykonaniu Haliny Frąckowiak. Podczas wydarzenia zabierane były środki na ratowanie budynku kościoła parafialnego w Dubie.
Halina Frąckowiak kolędowała w Biłgoraju.
Halina Frąckowiak kolędowała w Biłgoraju.

Kolędowanie z papieżem

Na koncert zaprosiła Fundacja Gaudium et Spes. Licznie zgromadzoną publiczność przywitał ks. Krystian Bordzań, wikariusz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Marii Magdaleny w Dubie (pow. zamojski). 

– Dla mnie jest to wielka radość i wdzięczność, aby kościół w Dubie był uratowany i służył na kolejne pokolenia. Niebawem będzie miał 250 lat – mówił. Kilka słów do zgromadzonych skierował również ks. prałat Józef Flis, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II. Życzył on zgormadzonym pięknego przeżycia duchowego. 

Wydarzenie prowadziła Aneta Szpinda, która podkreśliła, że kolędy należą do naszej historii i tworzą ją na nowo. Jest ich wiele – od najdawniejszych staropolskich po współczesne, od liturgicznych do pastorałek. Przytoczyła ona słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do rodaków w Watykanie w 1996 roku: "Trzeba, ażebyśmy tego bogactwa nie zagubili. Abyście wszyscy, Drodzy Rodacy, czy w kraju, czy też w Rzymie, czy gdziekolwiek na świecie, śpiewali kolędy, rozmyślając na tym, co one mówią, nad całą ich treścią, i byście w nich odnajdywali prawdę o miłości Boga, który dla nas stał się Człowiekiem".

Wydarzenie „Charytatywny Koncert Kolęd z Janem Pawłem II” bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Sponsorem Koncertu jest Lubelski Węgiel Bogdanka – Mecenas kultury i sztuki na Lubelszczyźnie. Koncert został dofinansowany ze środków Fundacji PGE. Sponsorem koncertu są Lasy Państwowe – Nadleśnictwa Zwierzyniec i Mircze. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. „Kronika Tygodnia”. 

Celem wydarzenia było wzbudzenie zainteresowania osobą i pontyfikatem Ojca Świętego Jana Pawła II oraz przekazywanie tradycji wspólnego kolędowania. Podczas koncertu została  przeprowadzona zbiórka na ratowanie XVIII-wiecznego drewnianego kościoła parafialnego w Dubie.

Architektoniczna perełka

O historii świątyni w Dubie mówił ks. Witold Mikulski, proboszcz tamtejszej parafii. Na wstępie zaznaczył, że są na świecie miejsca gdzie przeszłość mówi do teraźniejszości, a teraźniejszości przekazuje przyszłości. 

– Takim miejscem jest nasz kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i św. Marii Magdaleny. Ta blisko 250-letnia budowla przetrwała Kampanię Napoleońską, dwie wojny światowe, przemarsz wojsk bolszewickich w 1920 roku, stan wojenny. Była świadkiem cierpienia i radości miejscowej społeczności przez ponad dwa wieki – zaznaczył. Wspomniał, że ks. biskup ordynariusz podczas wizytacji stwierdził, że ten kościół ma duszę i czuć jego przesiąknięte modlitwą ściany.

W kościele przez minione lata dokonywano wiele doraźnych napraw co skutkowało jeszcze większą jego degradacją. Ostatnim działaniem było położenie w latach 90-tych boazerii, która przykryła wszystko. Dopiero ostatnie ekspertyzy i badania architektoniczne pokazały w jak złym stanie jest świątynia. Nastąpiła całkowita degradacja podwalin, stropu, dachu. Posadzka się zawala, a kościół zaczął się chwiać. Z tego względu trzeba było go podeprzeć. 

– Myliły nas konserwatorskie protokoły pokontrolne, które uspokajały, że stan kościoła jest bardzo dobry. Dopiero jak w 2020 roku zawalił się dach na zakrystii przeprowadzono dokładne oględziny i okazało się, że stan kościoła jest katastrofalny. Nie mogliśmy pozwolić, aby tak bezcenny zabytek i świadek ludzkich losów uległ zniszczeniu i natychmiast ruszyliśmy na ratunek. Doświadczyliśmy pomocy wielu życzliwych ludzi i rozpoczęliśmy szukanie środków na jego remont. Dzięki Marszałkowi Województwa Lubelskiego Zbigniewowi Wojciechowskiemu natrafiliśmy na fundusze europejski i realizujemy projekt – dodał. Potrzeba około 1 mln zł na wkład własny, a kosz zadania to 7 mln zł. 

Ks. Mikulski zaznaczył, że jeśli uda się przeprowadzić remont świątynia będzie piękną perełką architektury drewnianej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Kościół skrywał przez lata wiele tajemnic. Są to m.in. krypty a także łaskami słynący obraz Matki Bożej Królowej Aniołów. Ocalał on z kościoła spalonego przez Kozaków idących na Zamość w 1648 roku. 3 stycznia ks. biskup ordynariusza zatwierdził specjalne nabożeństwo do Marki Bożej Anielskiej przed jej łaskawym wizerunkiem w kościele.

Świąteczne kolędowanie

Ulubione kolędy i pastorałki papieża zaśpiewała Halina Frąckowiak – znana wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Zanim rozpoczęła solowe życie estradowe, współpracowała z takimi zespołami jak: Czerwono-Czarni, Tony, Tarpany, Drumlersi, ABC. Debiutowała na festiwalu w Opolu w 1968 r. W 2016 r., podczas koncertu „Super Premiery” została laureatką nagrody Polskiego Radia i otrzymała Diamentowy Mikrofon. 

Trenerka w 5. edycji „The Voice Senior”. Swój występ rozpoczęła od wiersza "Kolęda dziecinna" Kazimierza Wierzyńskiego, poety migracyjnego, który po wojnie wyjechał z Polski i do niej nie wrócił.  Wokalistka niezwykle szybko nawiązała doskonały kontakt z publicznością. Śpiewała zarówno z młodszymi jak i starszymi. W jej wykonaniu zgromadzeni usłyszeli poetyckie pastorałki autorstwa znanych polskich współczesnych poetów i kompozytorów, ale również tradycyjne znane wszystkim polskie kolędy.

Przed artystką wystąpiła Michalina Lipińska, uczestniczka XI edycji The Voice of Poland. Jest ona absolwentka wokalistyki na kierunku jazz i muzyka estradowa na Wydziale Artystycznych UMCS w Lublinie i studentką II stopnia na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa na Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2020 roku była gościem odcinka świątecznego w Pałacu Prezydenckim. Tworzy własną muzykę, a stylistyka która jest jej najbliższa to pop, funky, jazz oraz soul. Zaśpiewała utwór "Maryjo czy ty wiesz" oraz "W żłobie leży".

Pomagać wciąż można

Ofiary na ratowanie parafialnego XVIII wiecznego kościoła w Dubie można wpłacać na konto bankowe: Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia NMP, Dub 96 22-435 Komarów–Osada Nr konta: 06 9644 0007 2010 0054 1747 0003 Tytułem: Darowizna na realizację projektu: Ochrona dziedzictwa Kulturowego XVIII wiecznego kościoła parafialnego Niepokalanego Poczęcia NMP i św. M. Magdaleny w Dubie.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama