Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 02:28
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Zmiana ważna dla kierowców. Badanie techniczne będą inne niż teraz

Wchodzą zmiany w zasadach przeprowadzania obowiązkowych badań technicznych pojazdów. Na horyzoncie jest też podwyżka opłat.
Zmiana ważna dla kierowców. Badanie techniczne będą inne niż teraz
Zgodnie z przepisami nie każda wykryta usterka będzie miała taką samą wagę. Diagnosta ma ich trzy rodzaje do wyboru: drobną, poważną i niebezpieczną.

Autor: iStock

1 czerwca w życie wchodzą nowe zasady zatrzymywania dowodu rejestracyjnego przez diagnostę. 

Zatrzymanie wirtualne

Czytaj: Zmiana ważna dla kierowców. Badanie techniczne będą inne niż teraz

– Nie będzie już fizycznego zatrzymania dokumentu przez stacje kontroli pojazdów (SKP), który w kolejnym kroku odsyłany jest do organu rejestrującego. Tam właściciel pojazdu po okazaniu zaświadczenia z przeprowadzonego badania technicznego z wynikiem pozytywnym odbiera ten dowód – wyjaśnia w rozmowie z serwisem dziennik.pl. Karol Rytel, dyrektor ds. technicznych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.

I dodaje:

– Od 1 czerwca 2024 roku stacja będzie zatrzymywała dowód rejestracyjny w sposób wirtualny i w ten sposób będzie go także zwracała. Warto nadmienić, że wirtualny zwrot przez SKP ma już miejsce, ale wyłącznie w przypadku, gdy dokument zatrzymał organ kontroli ruchu drogowego.

Katalog usterek

Zgodnie z przepisami nie każda wykryta usterka będzie miała taką samą wagę. Diagnosta ma ich trzy rodzaje do wyboru: drobną, poważną i niebezpieczną. Wykrycie tych dwóch ostatnich oznacza, że pojazd badania nie przechodzi. A ten trzeci rodzaj oznacza zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Przeczytaj: Będzie jeszcze więcej fotoradarów. Pójdą na to olbrzymie pieniądze

I jeszcze jedno. Teraz diagnosta może zatrzymać dowód przez kilka dni, jeżeli jest on nieczytelny lub zniszczony. Od 1 czerwca takiej możliwości już nie ma.

Ceny w górę

Wróćmy jeszcze do podwyżek opłat za badanie techniczne. Właściciele stacji kontroli od lat chcą ich zmiany. Apelują do rządzących mówiąc, że 98 zł za samochód osobowy to skandalicznie mało. 

W tej dyskusji padały już różne kwoty i chyba udało się wskazać prawidłową. Senacka komisja infrastruktury przystała na stawkę 246 zł. Mowa o spalinowych osobówkach, bo badanie tych na LPG i cięższych samochodów jest droższe.

Czytaj też: Ponad 5000 złotych płacy minimalnej? Padła taka propozycja. I się zaczęło


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Oo 28.05.2024 22:02
Elegancko będzie mniej samochodów mniej zarobią rafinerie mechanicy itd.... trzeba kupić konia i owies na zapas ,choć będzie z kim pogadać....

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobiłAutor komentarza: KlikTreść komentarza: W sejmie i senacie też powinny być tylko dwie kadencje i powrót do normalnego życia!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 10:58Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bardzo dobrze, powinna być kadencyjność, jak mogą stare dziadki babki siedzieć na urzędach po 20-30 lat, dość. Dajcie szansę innym...Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:52Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Witam dzisiaj miałem taką sytuację czyli 2 lata po wystawieniu tej publikacji. Dzwoniono z nr zastrzeżonego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 23:28Źródło komentarza: Oszustwo na zaległy mandat. Automat podszywa się pod Straż MiejskąAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Piękna manipulacja, wybrać sobie 1 kraj który nam pasuje i jeszcze przemilczeć kilka rzeczy. "Strona słowacka jest w pełni uzależniona od dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa do reaktorów jądrowych." Do tego jeszcze 2023 większość paliwa do reaktorów kupowali od Rosji. Obecnie dominuje biomasa ale w 2030 energia z wiatru ma wynieść 500 MW a biomasy 200 MW. Wiatr na 3 miejscu po wodzie i fotowoltaice. Słowacja od dawna ma elektrownie atomowe i tani prąd. Nie ma więc potrzeby na hurra zwiększania OZE. Od 2009 roku nie jest wstrzymana energia z wiatru tylko budowa nowych elektrowni wiatrowych a takie sprzed 2009 roku Słowacja posiada. Na koniec z cytowanego przez Panią artykułu wycięło się jedno ciekawe słówko "ze względu na POSTRZEGANĄ niestabilność i przeszkody regulacyjne".Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:42Źródło komentarza: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prądAutor komentarza: ElektrykTreść komentarza: Kurcze... i nie elektryk...Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:33Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby
Reklama