Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 04:40
Reklama
Reklama

Mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego korzystają z nowej jadłodzielni. Nigdy wcześniej jej nie mieli

Przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tomaszowie Lubelskim otwarta została jadłodzielnia. Pomysł pani Marty i pana Sebastiana wspólnie z nimi zrealizowało miasto i Lokalna Grupa Działania "Roztocze Tomaszowskie". Od teraz można się podzielić z kimś potrzebującym pożywieniem i przestać marnować jedzenie.
W Tomaszowie Lubelskim powstało miejsce, w którym można zostawić nadwyżkę jedzenia. Na zdjęciu od lewej: S. Wawrzusiszyn, E. Piwko-Witkowska, W. Żukowski.
Tomaszów Lubelski ma pierwszą jadłodzielnię. Na zdjęciu od lewej: S. Wawrzusiszyn, E. Piwko-Witkowska, W. Żukowski.

Autor: UM Tomaszów Lub.

Rok temu pisaliśmy o tym, jak to Marta Gwizdała-Korkowska i Sebastian Wawrzusiszyn, przedsiębiorcy z Tomaszowa, wpadli na pomysł, żeby w Tomaszowie powstała jadłodzielnia.

Obojgu zależało na tym, żeby w mieście promować niemarnowanie jedzenia, a przy tym pomagać ludziom potrzebującym i w trudnych życiowych sytuacjach.

By stworzyć jadłodzielnię, założona została nawet zbiórka na zrzutce, ale nie udało się na niej zebrać 20 tys. zł, bo na tyle koszt budowy jadłodzielni oszacowano.

To jednak nie przekreśliło tematu.

Wielokrotne rozmowy z burmistrzem Wojciechem Żukowskim, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Adamem Skorniewskim przyniosły w końcu efekt. W marcu tego roku zapowiedziano, że przy współpracy miasta oraz Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie”, którą kieruje Ewa Piwko-Witkowska, powstanie jadłodzielnia.

Minęło kilka miesięcy i dotrzymano słowa. 28 czerwca było jej oficjalne otwarcie.

Przeczytaj też: Tomaszów Lub.: Wyniki egzaminu 8 klas. Z matematyką było prawie najgorzej w województwie lubelskim

Podziel się z innymi!

Jadłodzielnia ma być przestrzenią, w której każdy może podzielić się jedzeniem z każdym. Nie należy więc tego miejsca kojarzyć tylko z osobami bezdomnymi. Jest wiele osób, którym bliska jest idea zero waste. Oni też mogą przyjść i coś wziąć lub zostawić.

Trzeba mieć świadomość, że żywnością z jadłodzielni każdy częstuje się na własną odpowiedzialność. Produkty trzeba oceniać po zapachu, smaku i datach na opakowaniach.

Co można przynieść? Produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”), ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia („należy spożyć do”), produkty zapakowane lub w pojemnikach. Jeśli przygotowujemy coś sami, np. ciasto czy zupę, to trzeba to szczelnie zapakować i przykleić karteczkę z opisem potrawy i datą przygotowania. To ważna rzecz, bo nie wprowadzi nikogo w błąd, ułatwi wybór, a nawet sprzątanie. Można też przynieść produkty suche, nawet napoczęte byleby były starannie zapakowane, np. torebka ciastek, mąka, ryż, makaron.

Produkty, które wymagają schłodzenia, np. sałatki, ciasta z kremem, śmietaną albo innym podatnym na zepsucie nadzieniem, należy dostarczyć w przenośnej lodówce lub torbie termicznej.

Wiktoria Gajosz dumą Tomasovii. Rekord Polski ustanowiła w dniu swoich 18 urodzin!

O tym zapomnij

Do jadłodzielni nie może trafić wszystko, bo w takich warunkach się nie przechowa.

Tomaszów Lubelski: W mieście jest pierwszy defibrylator zewnętrzny. Trzeba go użyć, w przypadku zagrożenia życia

Nie można tam przynosić: surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, w tym budynie, kremy, domowe majonezy itp., wyrobów z niepasteryzowanego mleka (ale można zostawiać sery, jogurty, twarogi). Nie bierzmy też otwartych puszek czy słoików z przetworami lub konserwami, itp. ani innych produktów wymagających warunków chłodniczych.

Jadłodzielnia nie jest śmietnikiem, dlatego nie powinno tam być produktów, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut, które przekroczyły termin przydatności do spożycia („należy spożyć do”), z oznakami popsucia, nietypowym zapachem lub kolorem, nadgniłych, z wydętym wieczkiem ani takich, które miały kontakt z pleśnią lub odpadami spożywczymi, komunalnymi.

Dzielmy się, ale z szacunkiem do drugiego człowieka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mieszkaniec 10.07.2024 17:51
Widzę, że kierownik osobiście kontroluje jakość jedzenia. Chwali się!

klips 10.07.2024 16:46
Jadłodzielnia zamiast nowych miejsce pracy i przyszłości dla miasta! Brawo!!!

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama