Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 23:48
Reklama
Reklama

Spaliła się kapliczka św. Romana w Lipsku Polesie. To było podpalenie?

Wstępne ustalenia wskazują, że to była "nieostrożność obchodzenia się z ogniem przez osoby dorosłe". Kto tak naprawdę zawinił? Przez kogo doszczętnie spaliła się kapliczka św. Romana w Lipsku Polesie? Odpowiedzi na te pytania szuka policja.
Spaliła się kapliczka św. Romana w Lipsku Polesie. To było podpalenie?

Autor: Facebook/Parafia św. Jana Chciciela w Lipsku

Do pożaru doszło we wtorek (18 lipca) przed godz. 14. – Skierowano tam natychmiast dwa zastępy, jeden z Zamościa, drugi z OSP Białowola. Dojazd leśną drogą był utrudniony. Gdy strażacy dotarli na miejsce, właściwie nie było już czego ratować, ale oczywiście podjęli akcję gaśniczą - relacjonuje Andrzej Szozda, rzecznik KM PSP w Zamościu.

Dodaje, że materialne straty zostały wstępnie oszacowane na ok. 50 tys. zł. Jako hipotetyczną przyczynę pożaru wskazano "nieostrożne obchodzenie się z ogniem przez osoby dorosłe". Co tak naprawdę stało się w lesie w Lipsku Polesie? To wyjaśnić ma dochodzenie, które prowadzi policja.

Tymczasem pożar kapliczki św. Romana to wielka strata dla mieszkańców okolic i parafii św. Jana Chrzciciela w Lipsku. Dla wielu było to miejsce szczególne.

"Wśród wielu turystycznych szlaków Roztocza, jednym z najpopularniejszych był ten, który wiódł do kapliczki św. Romana w Lipsku Polesiu. W dniu 18 lipca br. siła ognia zniszczyła doszczętnie kaplicę. Najprawdopodobniej przyczyną pożaru było podpalenie. Mimo to, kult św. Romana w tym miejscu będzie trwał nadal" – czytamy na stronie parafii.

Mała, drewniana kapliczka, dzisiaj już zabytkowa, została postawiona w Lipsku Polesie w 1906 r. na źródełku u stóp wzgórza zwanego Łysa Górą. Woda tam płynąca, według miejscowych podań, ma właściwości uzdrawiające. Miejsce, gdzie stała kaplica św. Romana w Lipsku Polesiu, dawniej nazywane było Zjawieniem lub Miasteczkiem. Ze źródła bijącego w tym miejscu bierze początek strumyk, który przepływa przez okoliczne łąki i wpada do rzeki Topornicy.

Parafia przypomina też, że wśród miejscowej ludności zachowało się kilka legend związanych z tym miejscem. Najpopularniejsza opowiada o tym, jak chorego pasterza pańskich stad zastąpiła w obowiązkach jego córka. Na pasące się stado owiec napadły wilki i pożarły zwierzęta. Zrozpaczona i przestraszona dziewczynka bardzo płakała, wtedy ukazał się jej starzec. Pocieszając ją, wskazał miejsce istnienia cudownego źródła pod wzgórzem, z którego woda będzie pomocna cierpiącym. Przekazał jej polecenie, aby opowiadała o tej leczniczej wodzie wszystkim chorym.

Ówczesnymi właścicielami Lipska byli Sajkowscy. Gdy zachorowało ich dziecko, matka chciała je obmyć w cudownej wodzie, czemu sprzeciwiał się jej mąż. Pobożna kobieta pod jego nieobecność udała się z dzieckiem do źródła i chorujące na nieuleczalne wrzody dziecko ozdrowiało. Wydarzyło się to 9 sierpnia, w dzień św. Romana - żołnierza i męczennika. Fakt ten sprawił, że dziedzic nawrócił się przekonany, że cud nastąpił za pośrednictwem św. Romana. W dowód wdzięczności ustawił przy źródle dębowy krzyż.

"Tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Romana będą naznaczone smutkiem z powodu zniszczenia kapliczki, ale będą pełne nadziei, bo przecież czciciele św. Romana będą tu przybywać, a kaplica ku jego czci zostanie odbudowana" - zapowiada na swoim facebookowym profilu parafia Jana Chrzciciela w Lipsku.

I do wszystkich apeluje o pomoc w odbudowaniu kaplicy. Wpłat można dokonywać na kontr: Parafia p.w. Świętego Jana Chrzciciela, Lipsko 259, 22-400 Zamość, z dopiskiem NA ODBUDOWĘ KAPLICY ŚW. ROMANA, Bank Zachodni WBK 88 1500 1807 1218 0004 4617 0000.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zawiedziony 12.07.2019 08:58
Szkoda, że nowa kapliczka w niczym nie przypomina tej, która została spalona. Zabrakło wiary i szacunku do historii, tradycji, obrazów w sercach ludzi. Bardzo smutne i przykre.

Oli 19.07.2017 15:43
Pan wszelkie zło w sposob nadprzyrodzony zamienia w dobro, "dzięki" tej informacji po raz pierwszy uslyszalam o sw. Romanie, ufam, ze nie ja jedna. Chwala Panu!!!

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama