Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 17:18
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Zamość: Co z tablicą Róży Luksemburg, którą zdjęto na mocy ustawy dekomunizacyjnej?

Jest szansa, że tablica upamiętniająca Różę Luksemburg znowu będzie eksponowana w Zamościu. Jeśli jednak zawiśnie, to nie na podcieniach, skąd została zdemontowana sześć lat temu w ramach dekomunizacji, ale na ścianie kamienicy przy ul. Kościuszki, gdzie faktycznie przyszła na świat przyszła ekonomistka i działaczka społeczna.
Jeżeli dojdzie do ponownego upamiętnienia Róży Luksemburg w Zamościu, to wiadomo, że tablica nie wróci na swoje „stare” miejsce.
Jeżeli dojdzie do ponownego upamiętnienia Róży Luksemburg w Zamościu, to wiadomo, że tablica nie wróci na swoje „stare” miejsce.

„W tym domu w 1871 r. urodziła się Róża Luksemburg, wybitna działaczka międzynarodowego ruchu robotniczego” – taki napis widniał na tablicy, która w 1979 r. została odsłonięta na ścianie kamienicy przy ul. Staszica 37 na zamojskich podcieniach.

W 2018 r. tablica została zdjęta na mocy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Różę pamiętamy!

O to, czy są szanse na to, aby tablica poświęcona Róży Luksemburg znowu pojawiła się w Zamościu pytała na ostatniej sesji Rady Miasta Zamość radna Agnieszka Klimczuk (Koalicja Obywatelska, Inicjatywa Polska). – To była wybitna zamościanka i uważam, że pamięć o niej powinna być w przestrzeni miasta uwidoczniona – powiedziała radna. – Powinniśmy o niej pamiętać. Urodziła się w Zamościu, a o jej osiągnięciach chyba nie trzeba długo mówić.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dekomunizacja w Biłgoraju: Gesing zostaje

W odpowiedzi wiceprezydent Zamościa Marta Pfeifer przekazała, że ponad dwa miesiące temu w Hetmańskim Grodzie gościli przedstawiciele Fundacji Róży Luksemburg. – W efekcie jesienią w Zamościu odbędzie się konferencja poświęcona życiu Róży Luksemburg – poinformowała wiceprezydent Zamościa. – Z tablicą jest taka sytuacja, że kamienica, w której Róża Luksemburg się urodziła, jest w prywatnych rękach. Ma być remontowana. Dlatego ustaliliśmy następujący kalendarz, że najpierw konferencja, a później tablica.

Wspomnianej Fundacji im. Róży Luksemburg udało się kilka miesięcy temu doprowadzić do ponownego umieszczenia tablicy upamiętniającej socjalistyczną działaczkę w Poznaniu, gdzie mieszkała przez krótki czas w 1903 r. „Tablica pamiątkowa Róży Luksemburg w Poznaniu to mały znak nadziei, że kiedyś jej nazwisko pojawi się także na tablicy pamiątkowej w miejscu jej urodzenia w Zamościu" – czytamy na stronie Fundacji.

CZYTAJ TEŻ: Powiat zamojski na dożynkach wojewódzkich i KGW Michalów z medalem!

Jeżeli dojdzie do ponownego upamiętnienia Róży Luksemburg w Zamościu, to wiadomo, że tablica nie wróci na swoje „stare” miejsce, bo w międzyczasie okazało się, że Rozalia Luxenburg, bo tak naprawdę nazywała się przyszła rewolucjonistka, przyszła na świat nie w kamienicy przy ul. Staszica 37, tylko przy Ogrodowej 45 (obecnie to ul. Kościuszki 7a ) jako najmłodsze z pięciorga dzieci zasymilowanego żydowskiego kupca. To kamienica przy tzw. Generałówce. Marta Pfeifer dodała, że rozmowy z właścicielem wymagającego remontu budynku były prowadzone i nie ma on nic przeciwko temu, by Różę Luksemburg upamiętnić.

Dzieje Róży

W Zamościu przyszła ekonomistka i rewolucjonistka mieszkała przez 3 lata, a następnie przeniosła się z rodziną do Warszawy, gdzie dorastała. Kształciła się w Zurychu, uzyskując – jako jedna z pierwszych Polek – tytuł doktora ekonomii. Od 1898 r. mieszkała w Niemczech. Była działaczką międzynarodowego ruchu robotniczego, współzałożycielką Socjaldemokracji Królestwa Polskiego, przekształconą później w Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL), współtworzyła Socjaldemokratyczną Partię Niemiec i Komunistyczną Partię Niemiec. Aktywnie walczyła o prawa kobiet. Obok Marii Skłodowskiej-Curie, uważana jest za najbardziej znaną Polkę na świecie. Została zamordowana w Berlinie w 1919 r.

Zamość: Nowy szef pogotowia. Zastąpił Piotra Zająca

W czasach PRL imieniem Róży Luksemburg nazwano w Zamościu ulicę (obecnie to ul. Peowiaków) oraz Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne – WZMOT.

Dla partii lewicowych jest bohaterką, dla prawicy – komunistką, która nie chciała niepodległości dla Polski. Według IPN, poglądy, które głosiła Róża Luksemburg, i promocja jej postaci, wypełniały znamiona ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dlatego 6 lat temu podjęto decyzję o usunięciu poświęconej jej tablicy. Czy wzmiankowana tablica, o którą często pytają zamojskich przewodników zagraniczni turyści, ponownie zostanie odsłonięta? Zobaczymy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

stop komunie 17.09.2024 09:21
Miejsce Róży jest w Berlinie, pewnie dokładana lokalizacja upamiętniona jest tablicą.. Tak samo Niemcy powinni płacić za rozminowanie i zabierać niewybuchy..

Riot 12.09.2024 12:50
Oby jak najszybciej wróciła. Różę Pamiętamy!

wierny 12.09.2024 10:59
Róża Luksemburg chciała przeprowadzić w Niemczech taką rewolucję, jak Lenin w Rosji.

qwerty 12.09.2024 14:39
I tu się mylisz. Róża Luksemburg otwarcie krytykowała Lenina i stąd nie była za bardzo lubiana przez współczesnych jej komunistów.

Anna 12.09.2024 08:45
Jakoś mnie nie dziwi. Komuchy dorwały się do koryta.

PO to zło 12.09.2024 08:40
bolszewiczka i antypolonistka a nie jakaś działaczka społeczna. Wstyd dla Zamościa, że jeszcze chce to to upamiętniać. Nie ma przesady w tym, że Zamość to miasto sbeckich emerytów i ich POtomków. Koalicja 13 grudnia i jej przydupasy, cała ta bolszewia to hańba dla Polski i Polaków

Piszę bo chcę 11.09.2024 21:24
Oto przykład męstwa i odwagi Instytutu Pamięci Narodowej - walka z grobami ,faktami i tablicami . Walka z przeszłością zapominając o teraźniejszości i przyszłości . A kiedy IPN stanie się przeszłością dzięki której kilkaset milionów złotych zaoszczędzi się na działalności tej miernoty ?

Polak 12.09.2024 10:40
o właśnie, sbecki emeryt już nadaje. "Walka z przeszłością" ? durniu

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama