Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 września 2024 01:52
Reklama
Reklama

Zamość: Co z tablicą Róży Luksemburg, którą zdjęto na mocy ustawy dekomunizacyjnej?

Jest szansa, że tablica upamiętniająca Różę Luksemburg znowu będzie eksponowana w Zamościu. Jeśli jednak zawiśnie, to nie na podcieniach, skąd została zdemontowana sześć lat temu w ramach dekomunizacji, ale na ścianie kamienicy przy ul. Kościuszki, gdzie faktycznie przyszła na świat przyszła ekonomistka i działaczka społeczna.
Jeżeli dojdzie do ponownego upamiętnienia Róży Luksemburg w Zamościu, to wiadomo, że tablica nie wróci na swoje „stare” miejsce.
Jeżeli dojdzie do ponownego upamiętnienia Róży Luksemburg w Zamościu, to wiadomo, że tablica nie wróci na swoje „stare” miejsce.

„W tym domu w 1871 r. urodziła się Róża Luksemburg, wybitna działaczka międzynarodowego ruchu robotniczego” – taki napis widniał na tablicy, która w 1979 r. została odsłonięta na ścianie kamienicy przy ul. Staszica 37 na zamojskich podcieniach.

W 2018 r. tablica została zdjęta na mocy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Różę pamiętamy!

O to, czy są szanse na to, aby tablica poświęcona Róży Luksemburg znowu pojawiła się w Zamościu pytała na ostatniej sesji Rady Miasta Zamość radna Agnieszka Klimczuk (Koalicja Obywatelska, Inicjatywa Polska). – To była wybitna zamościanka i uważam, że pamięć o niej powinna być w przestrzeni miasta uwidoczniona – powiedziała radna. – Powinniśmy o niej pamiętać. Urodziła się w Zamościu, a o jej osiągnięciach chyba nie trzeba długo mówić.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dekomunizacja w Biłgoraju: Gesing zostaje

W odpowiedzi wiceprezydent Zamościa Marta Pfeifer przekazała, że ponad dwa miesiące temu w Hetmańskim Grodzie gościli przedstawiciele Fundacji Róży Luksemburg. – W efekcie jesienią w Zamościu odbędzie się konferencja poświęcona życiu Róży Luksemburg – poinformowała wiceprezydent Zamościa. – Z tablicą jest taka sytuacja, że kamienica, w której Róża Luksemburg się urodziła, jest w prywatnych rękach. Ma być remontowana. Dlatego ustaliliśmy następujący kalendarz, że najpierw konferencja, a później tablica.

Wspomnianej Fundacji im. Róży Luksemburg udało się kilka miesięcy temu doprowadzić do ponownego umieszczenia tablicy upamiętniającej socjalistyczną działaczkę w Poznaniu, gdzie mieszkała przez krótki czas w 1903 r. „Tablica pamiątkowa Róży Luksemburg w Poznaniu to mały znak nadziei, że kiedyś jej nazwisko pojawi się także na tablicy pamiątkowej w miejscu jej urodzenia w Zamościu" – czytamy na stronie Fundacji.

CZYTAJ TEŻ: Powiat zamojski na dożynkach wojewódzkich i KGW Michalów z medalem!

Jeżeli dojdzie do ponownego upamiętnienia Róży Luksemburg w Zamościu, to wiadomo, że tablica nie wróci na swoje „stare” miejsce, bo w międzyczasie okazało się, że Rozalia Luxenburg, bo tak naprawdę nazywała się przyszła rewolucjonistka, przyszła na świat nie w kamienicy przy ul. Staszica 37, tylko przy Ogrodowej 45 (obecnie to ul. Kościuszki 7a ) jako najmłodsze z pięciorga dzieci zasymilowanego żydowskiego kupca. To kamienica przy tzw. Generałówce. Marta Pfeifer dodała, że rozmowy z właścicielem wymagającego remontu budynku były prowadzone i nie ma on nic przeciwko temu, by Różę Luksemburg upamiętnić.

Dzieje Róży

W Zamościu przyszła ekonomistka i rewolucjonistka mieszkała przez 3 lata, a następnie przeniosła się z rodziną do Warszawy, gdzie dorastała. Kształciła się w Zurychu, uzyskując – jako jedna z pierwszych Polek – tytuł doktora ekonomii. Od 1898 r. mieszkała w Niemczech. Była działaczką międzynarodowego ruchu robotniczego, współzałożycielką Socjaldemokracji Królestwa Polskiego, przekształconą później w Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL), współtworzyła Socjaldemokratyczną Partię Niemiec i Komunistyczną Partię Niemiec. Aktywnie walczyła o prawa kobiet. Obok Marii Skłodowskiej-Curie, uważana jest za najbardziej znaną Polkę na świecie. Została zamordowana w Berlinie w 1919 r.

Zamość: Nowy szef pogotowia. Zastąpił Piotra Zająca

W czasach PRL imieniem Róży Luksemburg nazwano w Zamościu ulicę (obecnie to ul. Peowiaków) oraz Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne – WZMOT.

Dla partii lewicowych jest bohaterką, dla prawicy – komunistką, która nie chciała niepodległości dla Polski. Według IPN, poglądy, które głosiła Róża Luksemburg, i promocja jej postaci, wypełniały znamiona ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dlatego 6 lat temu podjęto decyzję o usunięciu poświęconej jej tablicy. Czy wzmiankowana tablica, o którą często pytają zamojskich przewodników zagraniczni turyści, ponownie zostanie odsłonięta? Zobaczymy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
stop komunie 17.09.2024 09:21
Miejsce Róży jest w Berlinie, pewnie dokładana lokalizacja upamiętniona jest tablicą.. Tak samo Niemcy powinni płacić za rozminowanie i zabierać niewybuchy..

Riot 12.09.2024 12:50
Oby jak najszybciej wróciła. Różę Pamiętamy!

wierny 12.09.2024 10:59
Róża Luksemburg chciała przeprowadzić w Niemczech taką rewolucję, jak Lenin w Rosji.

qwerty 12.09.2024 14:39
I tu się mylisz. Róża Luksemburg otwarcie krytykowała Lenina i stąd nie była za bardzo lubiana przez współczesnych jej komunistów.

Anna 12.09.2024 08:45
Jakoś mnie nie dziwi. Komuchy dorwały się do koryta.

PO to zło 12.09.2024 08:40
bolszewiczka i antypolonistka a nie jakaś działaczka społeczna. Wstyd dla Zamościa, że jeszcze chce to to upamiętniać. Nie ma przesady w tym, że Zamość to miasto sbeckich emerytów i ich POtomków. Koalicja 13 grudnia i jej przydupasy, cała ta bolszewia to hańba dla Polski i Polaków

Piszę bo chcę 11.09.2024 21:24
Oto przykład męstwa i odwagi Instytutu Pamięci Narodowej - walka z grobami ,faktami i tablicami . Walka z przeszłością zapominając o teraźniejszości i przyszłości . A kiedy IPN stanie się przeszłością dzięki której kilkaset milionów złotych zaoszczędzi się na działalności tej miernoty ?

Polak 12.09.2024 10:40
o właśnie, sbecki emeryt już nadaje. "Walka z przeszłością" ? durniu

 

 

Siedliska - Inwestycje Na sprzedaż lokal 270 m2 z możliwością rozbudowyOferuję na sprzedaż przestronny lokal o powierzchni 270 m², położony w Siedliskach 51,  około 6,7 km od centrum Zamościa.Nieruchomość usytuowana jest na dużej działce o powierzchni 17 arów, co stwarza szerokie możliwości rozbudowy i dostosowania obiektu do różnych potrzeb.Opis nieruchomości:Powierzchnia użytkowa: 270 m²Powierzchnia działki: 17 arówUkład pomieszczeń: Na piętrze pokoje trzy- i czteroosobowe na ten moment służące jako noclegi pracownicze, wspólna kuchnia, łazienka oraz salon. Na parterze budynku mieści się sklep spożywczy oraz pomieszczenia gospodarczo-biurowe.Media: Wszystkie media dostępne na działce – prąd, woda, gaz, kanalizacjaAktualne wykorzystanie:- Sklep spożywczy na parterze budynku, który generuje regularny dochód i posiada stałą klientelę.- Na górze znajdują się pokoje noclegowe.Atuty i potencjał inwestycyjny:Lokalizacja: Bliskość Zamościa zapewnia dostęp do infrastruktury miejskiej i atrakcji turystycznych, co może zwiększyć atrakcyjność nieruchomości dla przyszłych klientów i inwestorów.Możliwości rozbudowy: Duża działka stwarza możliwość rozbudowy obiektu, np. poprzez zwiększenie liczby pokoi, rozbudowę działalności komercyjnej lub przekształcenie obiektu w pensjonat, dom opieki, czy inny rodzaj działalności usługowej.Wszechstronność: Nieruchomość może być dostosowana do różnych celów biznesowych, zarówno w zakresie usług noclegowych, jak i handlowych.Inwestycja z potencjałem: Nieruchomość w Siedliskach 51 stanowi interesującą propozycję dla inwestorów poszukujących obiektu z możliwością dalszego rozwoju. Możliwość rozbudowy na działce o powierzchni 17 arów oferuje szerokie pole do działania, co może przełożyć się na wzrost wartości inwestycji.Pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości.Nasz doradca kredytowy bezpłatnie pomoże Ci sprawdzić zdolność kredytową i przedstawi najkorzystniejszą ofertę z ponad 10 banków!Posiadasz podobną nieruchomość?Zadzwoń i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, gdzie odpowiem na pytania dotyczące Twojej nieruchomości, jej ceny oraz procesu sprzedaży.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!Kontakt:Karolina JózwaTelefon: 723 771 539E-mail: [email protected] ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, lecz ma charakter informacyjny.Data dodania ogłoszenia: 17.09.2024Siedliska - Inwestycje
ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B firmy POWERLAND
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Hm.Treść komentarza: Nikt nikogo nie namawia. Dyrektor szkoły ma poinformować rodziców, że jest możliwość zaszczepienia dziecka. Tyle w temacie.Data dodania komentarza: 17.09.2024, 14:44Źródło komentarza: Szczepienia w szkołach. „Nigdy nie puszczę na nie dziecka”Autor komentarza: XmanTreść komentarza: Parkingi proszę robićData dodania komentarza: 17.09.2024, 13:52Źródło komentarza: Powiat hrubieszowski podejmie współpracę z ZamościemAutor komentarza: prącisławTreść komentarza: a nagranie mógł dostać od bezdomnegoData dodania komentarza: 17.09.2024, 13:34Źródło komentarza: Były prezydent Zamościa z wyrokiem. Sąd skazał go na rok pozbawienia wolnościAutor komentarza: prącisławTreść komentarza: to gdzie ten Kudela mieszka w końcu? może ci co go bronili też poświadczyli nieprawdę ??Data dodania komentarza: 17.09.2024, 13:32Źródło komentarza: Były prezydent Zamościa z wyrokiem. Sąd skazał go na rok pozbawienia wolnościAutor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: To jest jakaś farsa! Miasto rond i poprawek poprawek! 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ Lwowska też zamknięta. Może będziemy fruwać!?Data dodania komentarza: 17.09.2024, 13:13Źródło komentarza: Zamość: Ulica Łukasińskiego zamknięta od ronda do rondaAutor komentarza: olegTreść komentarza: jeszcze 2 tygodnie temu mieszkał spokojnie w zamościu i w duszy miał wyroki ??!!Data dodania komentarza: 17.09.2024, 11:38Źródło komentarza: Werbkowice: Prezes oszukał rolników i nie zapłacił im za sprzedane zboże. Wyłudził ponad 2 mln zł
Reklama