Uroczystości poświęcenia nagrobka sierż. Władysława Karpińskiego ps. „Wir”, żołnierza III Rejonu Obwodu AK Tomaszów Lubelski oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, odbyły się 20 października w Komarowie-Osadzie. Była msza święta w kościele parafialnym w intencji „Wira” oraz wszystkich żołnierzy AK i WiN z rejonu Komarowa. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie – po poświęceniu nagrobka – złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Na nowym nagrobku została umieszczona tabliczka informująca o wpisie mogiły do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
CZYTAJ TEŻ: Sprzątanie zabytkowych grobów w Hrubieszowie
Prawdziwy bohater
Władysław Karpiński urodził się w 1907 r. w Komarowie Górnym. Przed wojną odbył służbę wojskową. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Po powrocie w rodzinne strony, zaczął działać w konspiracji. Był żołnierzem ZWZ-AK w III Rejonie Komarów-Tyszowce Obwodu AK Tomaszów Lubelski, gdzie pełnił funkcję dowódcy plutonu Komarów Górny-Siemierz.
Jako podkomendny mjra Hieronima Białowolskiego ps. „Grot” i mjra Zenona Jachymka ps. „Wiktor” brał udział w najważniejszych akcjach, walcząc z okupantem niemieckim i ukraińskimi nacjonalistami. Uczestniczył w likwidacji posterunku ukraińskiej policji pomocniczej w Poturzynie, w akcji na posterunek ukraiński w Łaszczowie, w walkach z Niemcami pod Nowosiółkami i Kraczewem, a także z UPA pod Rzeczycą oraz w akcji na Sahryń.
W lipcu 1944 r. był instruktorem wojskowym w leśnej szkole podoficerskiej dla żołnierzy AK Obwodu Tomaszów Lubelski w Puszczy Solskiej. 25 października 1944 r. dowodził akcją uwolnienia z posterunku Milicji Obywatelskiej w Komarowie żołnierzy AK, wśród których znajdował się brat mjra „Grota” – Jan Białowolski ps. „Nil”.
Niszczyli grób
Podczas próby aresztowania przez żołnierza radzieckiego na komarowskim rynku, został postrzelony. To było 1 maja 1946 r. Ciężko ranny został przetransportowany przez kolegów z partyzantki do szpitala w Tomaszowie Lubelskim, gdzie zmarł 7 maja 1946 r. Jego pogrzeb był manifestacją patriotyczną. Brało w nim udział wielu partyzantów, ludzi z Komarowa i okolic, a nawet młodzież szkolna, którą przyprowadziła nauczycielka szkoły podstawowej w Komarowie Wsi – Maria Wojciechowska. Grób sierż. Władysława Karpińskiego ps. „Wir” w latach powojennych był niszczony prawdopodobnie przez miejscowych komunistów.
Nowy nagrobek został sfinansowany ze środków oddziału IPN w Lublinie oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe w Komarowie-Osadzie. W uroczystościach dyrektora oddziału IPN w Lublinie reprezentował dr hab. Jacek Romanek.
NIE PRZEGAP:
Napisz komentarz
Komentarze