Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 01:29
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Komarów-Osada: Pamiętają o „Wirze” – bohaterze

W latach „słusznie minionych” jego grób był niszczony najprawdopodobniej przez miejscowych komunistów. Staraniem lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz komarowskich AK-owców sierż. Władysław Karpiński ps. „Wir” ma nowy nagrobek.
W uroczystościach dyrektora oddziału IPN w Lublinie reprezentował dr hab. Jacek Romanek.
W uroczystościach dyrektora oddziału IPN w Lublinie reprezentował dr hab. Jacek Romanek.

Uroczystości poświęcenia nagrobka sierż. Władysława Karpińskiego ps. „Wir”, żołnierza III Rejonu Obwodu AK Tomaszów Lubelski oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, odbyły się 20 października w Komarowie-Osadzie. Była msza święta w kościele parafialnym w intencji „Wira” oraz wszystkich żołnierzy AK i WiN z rejonu Komarowa. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przeszli na cmentarz, gdzie – po poświęceniu nagrobka – złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Na nowym nagrobku została umieszczona tabliczka informująca o wpisie mogiły do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

CZYTAJ TEŻ: Sprzątanie zabytkowych grobów w Hrubieszowie

Prawdziwy bohater

Władysław Karpiński urodził się w 1907 r. w Komarowie Górnym. Przed wojną odbył służbę wojskową. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Po powrocie w rodzinne strony, zaczął działać w konspiracji. Był żołnierzem ZWZ-AK w III Rejonie Komarów-Tyszowce Obwodu AK Tomaszów Lubelski, gdzie pełnił funkcję dowódcy plutonu Komarów Górny-Siemierz.

 Jako podkomendny mjra Hieronima Białowolskiego ps. „Grot” i mjra Zenona Jachymka ps. „Wiktor” brał udział w najważniejszych akcjach, walcząc z okupantem niemieckim i ukraińskimi nacjonalistami. Uczestniczył w likwidacji posterunku ukraińskiej policji pomocniczej w Poturzynie, w akcji na posterunek ukraiński w Łaszczowie, w walkach z Niemcami pod Nowosiółkami i Kraczewem, a także z UPA pod Rzeczycą oraz w akcji na Sahryń. 

W lipcu 1944 r. był instruktorem wojskowym w leśnej szkole podoficerskiej dla żołnierzy AK Obwodu Tomaszów Lubelski w Puszczy Solskiej. 25 października 1944 r. dowodził akcją uwolnienia z posterunku Milicji Obywatelskiej w Komarowie żołnierzy AK, wśród których znajdował się brat mjra „Grota” – Jan Białowolski ps. „Nil”.

Niszczyli grób

Podczas próby aresztowania przez żołnierza radzieckiego na komarowskim rynku, został postrzelony. To było 1 maja 1946 r. Ciężko ranny został przetransportowany przez kolegów z partyzantki do szpitala w Tomaszowie Lubelskim, gdzie zmarł 7 maja 1946 r. Jego pogrzeb był manifestacją patriotyczną. Brało w nim udział wielu partyzantów, ludzi z Komarowa i okolic, a nawet młodzież szkolna, którą przyprowadziła nauczycielka szkoły podstawowej w Komarowie Wsi – Maria Wojciechowska. Grób sierż. Władysława Karpińskiego ps. „Wir” w latach powojennych był niszczony prawdopodobnie przez miejscowych komunistów.

Nowy nagrobek został sfinansowany ze środków oddziału IPN w Lublinie oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe w Komarowie-Osadzie. W uroczystościach dyrektora oddziału IPN w Lublinie reprezentował dr hab. Jacek Romanek.

NIE PRZEGAP: 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PO to zło 30.10.2024 09:30
no to mają prokuratora na karku na bank. PO im tego płazem nie puści

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Gdynia foreverTreść komentarza: Dobrze ze wyjechalem z tego syfu zamojskiego. Hetman sie w grobie przewraca.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 17:20Źródło komentarza: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wodyAutor komentarza: HansTreść komentarza: Szkoda, że prezydent nie ma nic do powiedzenia w sprawie zarządzanych przez niego nieruchomościach :( Może poprosić kogoś "wyżej" to może będzie mógł. PS. Mieszkam w tym mieście ponad 60 lat i nawet nie wiedziałem o tej "galerii" - nie dziwota, że odwiedzających mniej niż szaletu miejskiego w jeden dzień.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 16:22Źródło komentarza: Zamość: Spadkobiercy prof. Koniecznego nie zgodzili się na przeniesienie Galerii RzeźbyAutor komentarza: ktoś zarobi i wiadomo ktoTreść komentarza: co z żenada. Już był taki szef MON co zakupił tekturowe tablice Mendelejewa. To coś w tym styluData dodania komentarza: 25.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: SzczebrzeszynTreść komentarza: Z tego co słuchałem sesji to oni nie mają tylko lokalu za 1100.. tylko zajmują się całym terenem i dbaniem o niego a to już podziwiamData dodania komentarza: 25.12.2024, 13:20Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: TeklaTreść komentarza: Ja mu ten podręcznik w dupę wsadzę i miodem zaleję.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 11:16Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Rafał robi same przetargi i konkursy jest jak zoro taki sprawiedliwy tylko jak by miał odrobinę honoru to by np ustawił konkurs po panią Monikę ta jak ustawił konkurs pod dyrektora domu kultury lub dyrektora gospodarki komunalnej a nie pisze do gazety i się wybiela złożył skargę i zdziwiony że dostał odpowiedzData dodania komentarza: 25.12.2024, 09:05Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama