„Nazywam się Czesia Kwoka, urodziłam się 15.08.1928 r. w Wolce Złojeckiej. Jestem Dzieckiem Zamojszczyzny, ofiarą niemieckich akcji wysiedleńczych i pacyfikacyjnych przeprowadzonych na Zamojszczyźnie w ramach Generalnego Planu Wschodniego. Trafiłam wraz z 318 innymi kobietami i dziewczętami do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie zostałam zamordowana w wieku zaledwie 14 lat” – dowiadujemy się z muralu o tragicznej historii uwiecznionej na więziennym murze dziewczynki.
Mural udało się stworzyć dzięki grantowi pozyskanemu w ramach konkursu „Historia Wojska Polskiego Muralem pisana”, ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. – Projekt przedstawia historię naszego regionu, bohaterską walkę oddziałów AK i BCh, a także Czesię Kwokę, która jest symbolem Dzieci Zamojszczyzny. Chcemy tym muralem oddać hołd bohaterom i wszystkim poległym w trakcie II wojny światowej – mówi Edyta Hołodniuk z Fundacji Pamięci Narodów.
CZYTAJ TEŻ: Pili i bili. Oni trafili za kratki, ich dziecko do szpitala. Usłyszeli zarzuty
Projekt muralu wykonał Marcin Proczka, zamojski artysta z grupy Stforky-Style Walls.
W czwartek (31 października) odbyło się uroczyste odsłonięcie tego dzieła, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich pod przewodnictwem posła Sławomira Zawiślaka, który 4 dni wcześniej po raz kolejny został wybrany na prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, władz samorządowych na czele z wiceprezydent Zamościa Martą Pfeifer, a także przedstawiciele Zakładu Karnego w Zamościu.
Zanim doszło do przecięcia wstęgi, Edyta Hołodniuk przypomniała historię Czesi Kwoki oraz wysiedlenia, które dotknęły blisko 110 tys. mieszkańców Zamojszczyzny, w tym około 30 tys. dzieci, wysiedlonych z prawie 300 miejscowości na Zamojszczyźnie. Przypomniała, że dzięki oddziałom AK i BCh, które zbrojnie wystąpiły w obronie wysiedlanych, Niemcy zmuszeni byli zawiesić prowadzenie akcji.
Przypomnijmy, że to już trzecie tego typu przedsięwzięcie zorganizowane przez Fundację Pamięci Narodów w Zamościu – wcześniej na murze ZK przy ul. Hrubieszowskiej powstał mural II Inspektoratu AK, a na bloku przy ul. Sikorskiego mural dotyczący Powstania Zamojskiego.
Napisz komentarz
Komentarze