Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 4 grudnia 2024 19:19
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Zamość: Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma już 90 lat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma już 90 lat. Z tej okazji w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu odbyła się jubileuszowa konferencja, połączona z wystawą o historii instytucji.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma już 90 lat. Z tej okazji w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu odbyła się jubileuszowa konferencja.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma już 90 lat. Z tej okazji w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu odbyła się jubileuszowa konferencja.

Uczestnicy obejrzeli 23 listopada krótki film o historii ZUS. Mogli również zapoznać się z wystawą, która ukazuje rozwój polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Przedstawia działalność ZUS od powstania w 1934 r., przez okres II wojny światowej, burzliwe dla ubezpieczyciela lata powojenne, aż do dziś. – ZUS sam jest teraz seniorem, 90 lat to piękny wiek. Jest to senior nowoczesny, który nie stoi w miejscu i cały czas się rozwija. Nie ma w Polsce drugiej instytucji, która realizuje tak ogromny zakres zadań na rzecz obywateli, będąc jednocześnie pionierem usług elektronicznych – podkreśla dyrektor biłgorajskiego oddziału ZUS Zbigniew Wasąg.

Podczas uroczystości w zamojskiej WSHE dyrektor wręczył przedstawicielom zamojskich instytucji dyplomy z podziękowaniami za współpracę. Gratulacje z okazji jubileuszu złożyli z kolei na jego ręce m. in. prorektor ds. ogólnych UMCS dr hab. prof. Arkadiusz Bereza oraz rektor WSHE dr Małgorzata Szreniawska. W swoich wystąpieniach podkreślili znaczenie ZUS dla funkcjonowania polskiej gospodarki i wyzwania, jakie stają przed tą instytucją w najbliższych latach.

Trudne chwile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powstał 24 października 1934 r. Początki instytucji w regionie również sięgają międzywojnia. Już w 1934 r. okręgowa Kasa Chorych została przekształcona w Ubezpieczalnię Społeczną w Zamościu, która stała się regionalnym oddziałem ZUS. Mieściła się wtedy w gmachu przy ul. Partyzantów 5, gdzie obecnie funkcjonuje przychodnia zdrowia.

CZYTAJ TEŻ: ZUS potwierdza: „Aktywny rodzic” mniej popularny w powiecie hrubieszowskim

Początkowo zakład zajmował się nie tylko emeryturami, rentami, zasiłkami i zapobieganiem wypadkom. Jednym z jego ważnych zadań było też lecznictwo. Przed II wojną światową miał nadwyżki ze składek, które inwestował, a z zysków budował m.in. szpitale i sanatoria. Zasoby ubezpieczyciela zrujnowała wojna i okupanci.

W latach 50. komuniści zlikwidowali ZUS i przez pięć lat wypłatą świadczeń zajmowały się związki zawodowe i ministerstwo. To rozwiązanie nie zdało egzaminu i w 1960 r. ZUS powrócił.

Oddział w Biłgoraju

W historii ubezpieczyciela w naszym regionie ważną datą jest 1 lipca 1975 r. Wtedy wraz ze zmianami w podziale administracyjnym kraju powstał Oddział ZUS w Biłgoraju, obejmując swoim zasięgiem ówczesne województwo zamojskie. Początkowo działał w ramach oddziału lubelskiego, a 1 kwietnia 1976 r. zyskał samodzielność. Jest jednym z najmłodszych oddziałów ZUS w kraju.

PRZECZYTAJ: Zawroty głowy, udary, może nawet "siąść" psychika. Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie?

W 1999 r. przywrócono w Polsce powiaty i wtedy do biłgorajskiego oddziału dołączyła placówka ZUS w Janowie Lubelskim. W 2005 r., po zmianach organizacyjnych w strukturze instytucji, pod skrzydła biłgorajskiego oddziału ZUS trafiła też placówka z Chełma.

Dziś ZUS to nowoczesny e-urząd. W ponad 330 placówkach w całej Polsce odwiedza go rocznie około 14 mln klientów. Infolinia odbiera 3,6 mln połączeń i odpowiada na 1,2 mln maili. Instytucja udostępnia Platformę Usług Elektronicznych, w której klienci mogą przeglądać swoje dane i składać dokumenty. Uruchomiła też aplikację mobilną mZUS. – Naszą siłą są nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim profesjonalni i zaangażowani pracownicy – dodaje dyrektor Wasąg.

Obecnie w województwie lubelskim funkcjonują dwa oddziały ZUS: w Lublinie i w Biłgoraju. Obsługują łącznie 764 tys. ubezpieczonych, 403 tys. emerytów i rencistów oraz 124 tys. płatników składek.

Wydarzenie w zamojskiej uczelni odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości Cena: Do negocjacjiW jaki sposób zapewnić sobie zewnętrzne finansowanie nawet w przypadku obecnych problemów z wypłacalnością lub negatywną historią kredytową? Pożyczki pod zastaw nieruchomości dla rolników i przedsiębiorców to rozwiązanie, które pozwoli stanąć na nogi i rozwinąć swoją aktywność lepiej, niż dotychczas. Pożyczki pod zastaw - rozwiązanie idealne na trudne czasy Szybka pożyczka pod zastaw w kwocie od 50.000 do nawet 2.000.000 złotych to rozwiązanie, które już od 20 lat pomaga rolnikom i przedsiębiorcom w utrzymaniu odpowiedniej pozycji w swojej branży. W obecnych niezwykle wymagających pod względem prowadzenia biznesu czasach uzyskanie zewnętrznego finansowania na atrakcyjnych warunkach jest bardzo trudne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rolników i przedsiębiorców, którzy posiadają własną nieruchomość i są gotowi sfinansować swoje plany za pośrednictwem pożyczki pod zastaw. Oferta dostępna pod adresem https://podhipoteke24.pl/ to szybki i skuteczny sposób na to, by spłacić swoje długi, zakończyć spór z komornikiem, a dodatkowo uzyskać środki niezbędne do rozwoju swojego biznesu. Jakie warunki należy spełnić w celu uzyskania pożyczki? Czy uzyskanie pożyczki pod zastaw jest trudne? Na szczęście nie, aczkolwiek istnieje kilka wymogów, które należy spełnić, by wniosek mógł być zatwierdzony. Przede wszystkim pożyczkobiorca musi posiadać firmę i nieruchomość, której jest właścicielem. W ramach zabezpieczenia pożyczkodawca wnosi wpis do księgi wieczystej, zupełnie jak w przypadku kredytu hipotecznego. Jeśli zatem przedsiębiorca posiada własną nieruchomość i dodatkowo jest ona zlokalizowana w mieście, w której mieszka 10 000 mieszkańców, pieniądze mogą znaleźć się na koncie błyskawicznie. Pożyczka pod zastaw nieruchomości - najważniejsze korzyści Co zyskujemy poprzez skorzystanie z usługi pożyczki pod zastaw nieruchomości lub grunty rolne? Przede wszystkim błyskawiczny proces, który pozwala oddłużyć nieruchomość, lub spłacić naglące zobowiązania prywatne lub zajęcia komornicze. W procesie analizy kredytowej nie wykorzystywane są bazy BIK i BIG, co pozwala na skorzystanie z usług także osobom z bieżącymi problemami finansowymi. Cały proces pozyskiwania zewnętrznego finansowania jest prowadzony w porozumieniu z ekspertami, co pozwala bezproblemowo pozbyć się zadłużenia i rozwinąć swój biznes lub gospodarstwo rolne. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/Data dodania ogłoszenia: 04.12.2024Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Garsonka FashionTreść komentarza: Stawki podatku proszę powiązać z wodą. Ile wypił wody tyle ma zapłacić. Dodatkowo za każde spuszczenie wody w klozecie 1,50 zł. Skoro można śmieci powiązać z wodą to i podatek. A może przejść na rozliczenie na litry wypitej "coca coli"albo "złotej rosy". Oj sorry "złotej rosy" już chyba nie produkują.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 15:02Źródło komentarza: Radni zdecydowali. Hrubieszowianie zapłacą więcej podatkówAutor komentarza: Zamojski prawnikTreść komentarza: Ok, ale po oświadczeniu ukraińskiego szefa MSZ kilka dni później głos zabrał szef ich ipnu, który dał do zrozumienia, że ukraińcom dzieje się krzywda w Polsce i są dyskryminowani wskazując, że ekshumacji może nie być. Także tego... czcze gadki przed wyborami.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:55Źródło komentarza: Można ekshumować. Wołyniacy przyjęli deklarację Ukrainy z rezerwąAutor komentarza: ZaskoczonyTreść komentarza: Faktycznie, Pan Redaktor nie odniósł się do NAJWIĘKSZEJ podwyżki, zakamuflowanej sformułowaniem o zmianie sposobu naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dla niepoznaki procedowanej dopiero w punkcie 13 porządku obrad (choć to wielkie nieporozumienie, bo to nie było p r o c e d o w a n i e, lecz monolog osoby, która tak dba o mieszkańców, a potem kilka słów od oponentów, bo o tyradzie jednego radnego nie ma po co się wypowiadać. Jakoś nie mogę zrozumieć powodów, dlaczego nie wspomniano o tym w artykule.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:48Źródło komentarza: Radni zdecydowali. Hrubieszowianie zapłacą więcej podatkówAutor komentarza: lkasdTreść komentarza: Po co zamykać? KRUS zreformować...Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:15Źródło komentarza: Gm. Tarnawatka: Rolnicy wyjechali na DK 17. ProtestująAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Umowa Mercosur dotyczy krajów Ameryki Południowej, gdzie uprawia się rzeczy typu bataty, sorgo, trzcina cukrowa. Zresztą i tak nikt normalny by nie zapłacił za transport pszenicy przez cały Atlantyk, kiedy obok mamy Ukrainę. Czego więc tak naprawdę boją się rolnicy? A może wcale się nie boją tylko komuś zależy na wywołaniu zamieszek przed najbliższymi wyborami?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:07Źródło komentarza: Gm. Tarnawatka: Rolnicy wyjechali na DK 17. ProtestująAutor komentarza: PacjentTreść komentarza: Byłeś kiedyś w szpitalu? Może warto się zainteresować gdzie była rodzina? Mieli przy nim siedzieć 24h, czy przywiązać go do łóżka ??? Rodzina oddała dziadka do szpitala i z głowy. Nie nasz problem, niech martwią się inni. Na oddziale jest setki pacjentów którzy wymagają uwagi, pomocy, leków i cięgle trzeba do każdego Byłem pacjentem danej placówki w ostatnich dniach i muszę powiedzieć że opieka jest na najwyższym poziomie. Czas uderzyć się we własne piersi. Skoro rodzina wiedziała jak jest to dlaczego nie było nikogo przy pacjencie?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:00Źródło komentarza: Hrubieszów: To cud, że przeżył upadek z 2 piętra. "Nikt z personelu nie zawinił" – zapewnia kierownictwo szpitala
Reklama