Uczestnicy obejrzeli 23 listopada krótki film o historii ZUS. Mogli również zapoznać się z wystawą, która ukazuje rozwój polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Przedstawia działalność ZUS od powstania w 1934 r., przez okres II wojny światowej, burzliwe dla ubezpieczyciela lata powojenne, aż do dziś. – ZUS sam jest teraz seniorem, 90 lat to piękny wiek. Jest to senior nowoczesny, który nie stoi w miejscu i cały czas się rozwija. Nie ma w Polsce drugiej instytucji, która realizuje tak ogromny zakres zadań na rzecz obywateli, będąc jednocześnie pionierem usług elektronicznych – podkreśla dyrektor biłgorajskiego oddziału ZUS Zbigniew Wasąg.
Podczas uroczystości w zamojskiej WSHE dyrektor wręczył przedstawicielom zamojskich instytucji dyplomy z podziękowaniami za współpracę. Gratulacje z okazji jubileuszu złożyli z kolei na jego ręce m. in. prorektor ds. ogólnych UMCS dr hab. prof. Arkadiusz Bereza oraz rektor WSHE dr Małgorzata Szreniawska. W swoich wystąpieniach podkreślili znaczenie ZUS dla funkcjonowania polskiej gospodarki i wyzwania, jakie stają przed tą instytucją w najbliższych latach.
Trudne chwile
Zakład Ubezpieczeń Społecznych powstał 24 października 1934 r. Początki instytucji w regionie również sięgają międzywojnia. Już w 1934 r. okręgowa Kasa Chorych została przekształcona w Ubezpieczalnię Społeczną w Zamościu, która stała się regionalnym oddziałem ZUS. Mieściła się wtedy w gmachu przy ul. Partyzantów 5, gdzie obecnie funkcjonuje przychodnia zdrowia.
CZYTAJ TEŻ: ZUS potwierdza: „Aktywny rodzic” mniej popularny w powiecie hrubieszowskim
Początkowo zakład zajmował się nie tylko emeryturami, rentami, zasiłkami i zapobieganiem wypadkom. Jednym z jego ważnych zadań było też lecznictwo. Przed II wojną światową miał nadwyżki ze składek, które inwestował, a z zysków budował m.in. szpitale i sanatoria. Zasoby ubezpieczyciela zrujnowała wojna i okupanci.
W latach 50. komuniści zlikwidowali ZUS i przez pięć lat wypłatą świadczeń zajmowały się związki zawodowe i ministerstwo. To rozwiązanie nie zdało egzaminu i w 1960 r. ZUS powrócił.
Oddział w Biłgoraju
W historii ubezpieczyciela w naszym regionie ważną datą jest 1 lipca 1975 r. Wtedy wraz ze zmianami w podziale administracyjnym kraju powstał Oddział ZUS w Biłgoraju, obejmując swoim zasięgiem ówczesne województwo zamojskie. Początkowo działał w ramach oddziału lubelskiego, a 1 kwietnia 1976 r. zyskał samodzielność. Jest jednym z najmłodszych oddziałów ZUS w kraju.
PRZECZYTAJ: Zawroty głowy, udary, może nawet "siąść" psychika. Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie?
W 1999 r. przywrócono w Polsce powiaty i wtedy do biłgorajskiego oddziału dołączyła placówka ZUS w Janowie Lubelskim. W 2005 r., po zmianach organizacyjnych w strukturze instytucji, pod skrzydła biłgorajskiego oddziału ZUS trafiła też placówka z Chełma.
Dziś ZUS to nowoczesny e-urząd. W ponad 330 placówkach w całej Polsce odwiedza go rocznie około 14 mln klientów. Infolinia odbiera 3,6 mln połączeń i odpowiada na 1,2 mln maili. Instytucja udostępnia Platformę Usług Elektronicznych, w której klienci mogą przeglądać swoje dane i składać dokumenty. Uruchomiła też aplikację mobilną mZUS. – Naszą siłą są nie tylko nowoczesne technologie, ale przede wszystkim profesjonalni i zaangażowani pracownicy – dodaje dyrektor Wasąg.
Obecnie w województwie lubelskim funkcjonują dwa oddziały ZUS: w Lublinie i w Biłgoraju. Obsługują łącznie 764 tys. ubezpieczonych, 403 tys. emerytów i rencistów oraz 124 tys. płatników składek.
Wydarzenie w zamojskiej uczelni odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Napisz komentarz
Komentarze