Wydarzenie zorganizowano 10 stycznia w Zamojskim Domu Kultury. Gala była okazją do podkreślenia roli i potencjału kultury Zamościa, podsumowania działalności kulturalnej oraz przekazania podziękowań dla środowisk kulturotwórczych, uhonorowania osób i instytucji zaangażowanych w sposób szczególny w rozwój życia kulturalnego w mieście.
Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej RP Medalem Złotym za Długoletnią Służbę uhonorowano Marzenę Rosiak, która pracuje w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamojskiego w Zamościu. Medal przyznał Prezydent RP.
Rada Miasta Zamość przyznała w zeszłym miesiącu Stanisławowi Orłowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Zamościa, a podczas gali oficjalnie wręczono go nestorowi zamojskich fotografów, który jest autorem niezliczonej ilości zdjęć, w tym niezwykle cennych, dokumentujących Zamość.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Honorowy Obywatel Stanisław Orłowski. Życie poświęcił dla Zamościa
Medalem Pamiątkowym 550-lecia Województwa Lubelskiego marszałek województwa lubelskiego wyróżnił Zamojski Dom Kultury, który w ub. roku obchodził jubileusz 60-lecia.
Kolejne wyróżnienia przyznał prezydent Zamościa. W kategorii „Ambasador Kultury Zamościa” otrzymali je: Klaudia Kudełko – światowej sławy pianistka, zamościanka, mieszkająca i pracująca obecnie w Los Angeles, Andrzej Kędziora – rozmiłowany w przeszłości wybitny regionalista, dziennikarz, autor książek i artykułów o Zamościu oraz Zamościopedii, czyli encyklopedii miasta Zamość online, która jest źródłem wiedzy dla osób zainteresowanych historią Zamościa oraz ludźmi związanymi z miastem i jego kulturą, Janusz Kukuła – autor adaptacji dzieł literackich dla radia oraz reżyser ponad 1 500 słuchowisk radiowych, były dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia, a także dyrektor artystyczny Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”, który w latach 2021-2023 realizowany był w Zamościu, a także inicjator słuchowisk radiowych o tematyce związanej z wysiedleniami na Zamojszczyźnie.
CZYTAJ TEŻ: List wrócił po latach do rodziny nadawcy. Ocalony, czyli wojenna historia Witka
Wśród wyróżnionych znalazł się również Franciszek Maśluszczak, artysta, malarz, rysownik, grafik oraz ilustrator. Pochodzi z Kotlic (gm. Miączyn), skończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego prace znajdują się w zbiorach polskich i światowych muzeów (w tym Muzeum Narodowym w Krakowie), a także kolekcjach prywatnych. Maśluszczak promuje Zamość poprzez prezentowanie zamojskiej architektury w swojej twórczości. Ostatnim ambasadorem został Chór Ziemi Zamojskiej „CONTRA”, który od 15 lat koncertuje z repertuarem muzyki religijnej, patriotycznej, folklorystycznej i rozrywkowej, uczestnicząc w przeglądach i festiwalach w Polsce i za granicą.
W kategorii „Animator Kultury Zamościa” uhonorowani zostali: prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli, Małgorzata Farion i o. Andrzej Zalewski, były wieloletni proboszcz Parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny oraz dotychczasowy gwardian klasztoru ojców Franciszkanów w Zamościu, który zainicjował proces rewitalizacji świątyni.
Tytuły „Sponsora Kultury Zamościa” trafiły do Fundacji Winiarnie Zamojskie (za realizację od 6 lat Festiwalu Zamojskie Winogranie), PKO Bank Polski SA (w podziękowaniu za mecenat nad działalnością Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu) oraz spółka Stalprodukt Zamość (za wsparcie Zamojskiego Lata Teatralnego i działalności wydawniczej Książnicy Zamojskiej im. St. Kostki Zamoyskiego).
Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali: Angelika Sarzyńska (nagrodzona za aktywne działania na rzecz rozwoju kultury czytelniczej mieszkańców Zamościa), Mirosław Chmiel (za społeczną, twórczą pracę na rzecz kultury Zamościa w dziedzinie fotografii) oraz Adam Karpowicz (za nieocenione wsparcie, wyjątkową dyspozycyjność i ogrom zaangażowania przy otwarciu oraz w początkach funkcjonowania Zamojskiej Akademii Kultury).
Galę podsumowującą rok kulturalny zakończył recital Stanisławy Celińskiej.
Napisz komentarz
Komentarze