Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 17:49
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Do kina na "Wołyń" marsz!

W trakcie realizacji zabrakło pieniędzy, dlatego powstała fundacja, która zbierała środki na uzupełnienie filmowego budżetu. W piątek (7 października) na ekrany wchodzi "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. Czego można się spodziewać po długo oczekiwanym obrazie?

Autor: www.forumfilm.pl

Entuzjazmu nie kryją Wołyniacy, bo historia zbrodni na ich najbliższych w końcu została opowiedziana. – Dobrze by było, żeby ten film obejrzeli także Ukraińcy – mówi Janina Kalinowska, przewodnicząca zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. – Widziałam fragmenty "Wołynia" i uważam, że pan Smarzowski stworzył wielkie dzieło, które można nazwać epopeją narodową. Uważam, że w tej chwili Polacy mają większą świadomość tego, co się wydarzyło na Wołyniu ponad 70 lat temu, ale wciąż nie jest to wiedza powszechna.

Pani Janina podczas rzezi była dzieckiem. Pod Uściługiem straciła całą rodzinę. Ocalała, bo nie zauważyli jej banderowcy, gdy leżała nieprzytomna pod ciałem zabitej matki.

Lepiej późno, niż wcale

Dr Leon Popek z lubelskiego oddziału IPN-u, autor głośnej publikacji "Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo", zauważa, że gdyby wcześniej powstał podobny obraz, to na pewno inaczej wyglądałyby dziś stosunki polsko-ukraińskie. – Dla mnie ten film jest bardzo ważny – mówi dr Leon Popek, który pomagał reżyserowi i ekipie filmowej jako konsultant. – "Wołyń" jest zadośćuczynieniem dla rodzin ofiar. Na polskich uczelniach nie było odważnych naukowców, którzy podjęliby ten temat, dlatego dzieło Władysława i Ewy Siemaszków (chodzi o "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945" – przyp. red.) wypełnia tę lukę. Podobnie było z filmowcami. Dobrze, że znalazł się w końcu Wojciech Smarzowski, który podjął się zadania i znakomicie się z niego wywiązał.

Zdaniem prof. Włodzimierza Osadczego, dyrektora Centrum Badań Wschodnioeuropejskich KUL Jana Pawła II w Lublinie, Wołyń przez całą powojenną historię był pozbawiony pamięci. – Jeśli Auschwitz czy Majdanek wzbudzają ból, to w kontekście Wołynia tego nie ma – mówi prof. Włodzimierz Osadczy. – Dzieło Wojciecha Smarzowskiego będzie pierwszym filmem, który będzie wypełniał tę lukę emocjonalną. Ma przestrzegać przed tym, co nie ma prawa się powtórzyć. Jeśli ktoś przyznaje się do wspólnoty narodowej i jest za pojednaniem polsko-ukraińskim to ma obowiązek zobaczyć ten film.

Więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


ZOBACZ TAKŻE:

Rozmowę z Wojciechem Smarzowskim, reżyserem filmu "Wołyń". który w maju gościł w Zamościu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Karola 05.10.2016 08:14
Ja pomaszeruje z mężem i znajomymi w sobotę na Wołyń. Na wyjście do kina umówiliśmy sie juz 2 tygodnie temu. Czekamy niecierpliwością. Recenzje są bardzo dobre, więc spodziewam sie bardzo dobrego filmu o bardzo dużej wartości.

Helena 04.10.2016 22:57
No pewnie, ze marsz! Ja idę już za 2 dni! Nie wyobrażam sobie, żeby nie pojść do kina na ten film.

pulpet 04.10.2016 22:02
Zapowiada się interesująco i mądrze ;) W końcu jakiś wartościowy film ;) Wybieram się w przyszłym tygodniu na seans ;)

Lidka 04.10.2016 17:03
Film wzbudzi wiele emocji i wiele wspomnień, sama mam rodzeni na Ukrainie i na film idę właśnie z wiekową ciocią z tamtej strony granicy.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama