Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:27
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Harasiuki – powrót do przeszłości. Nowa wystawa w muzeum

"Fotografie spod podłogi. Zdjęcia Teofila Jaśkiewicza z lat 1925-1943, Harasiuki, Gmina Huta Krzeszowska" – to tytuł wystawy, którą można oglądać w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.
Biłgoraj: Harasiuki – powrót do przeszłości. Nowa wystawa w muzeum

Wszystko zaczęło się w 2005 r. od remontu starego domu w Harasiukach w powiecie niżańskim na Podkarpaciu. Odnalezione wówczas pod podłogą przez śp. Elżbietę Węglińską "szklane płytki" trafiły do Adama Gąsianowskiego, który prowadzi Galerię Starej Fotografii w Zamościu. Po oczyszczeniu negatywów i "obrobieniu" zdjęć okazało się, że przedstawiają one mieszkańców Harasiuk i okolicznych wsi.

Autorem zdjęć był Teofil Jaśkiewicz, który od 1925 r. był kierownikiem Szkoły Powszechnej w Harasiukach i nauczał dzieci matematyki. Wiadomo, że jego pasją było fotografowanie. Miał kilka aparatów fotograficznych, którymi portretował mieszkańców Harasiuk i okolic. Teofil Jaśkiewicz był doskonałym portrecistą, umiejętnie grał światłem i cieniem. W 1943 r. podczas pacyfikacji biłgorajskich wsi (Harasiuki wchodziły wtedy w skład leżącej w powiecie biłgorajskim gminy Huta Krzeszowska) opuścił te tereny, a swój "szklany skarb" ukrył pod podłogą swojego domu.

Z wywołanych zdjęć Adam Gąsianowski zorganizował wystawę, która z Zamościa powędrowała do Harasiuk, a obecnie można ją oglądać w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. – Chciałbym, żeby na wiosnę wystawa trafiła do Lublina – mówi Adam Gąsianowski. – Wszystko wskazuje na to, że powiększy się ona o kolejne zdjęcia z Harasiuk i okolic, bo mam obiecane kolejne dwie paczki szklanych negatywów od kolekcjonera, który nabył je od śp. Elżbiety Węglińskiej.

Dzięki wywołanym po latach fotografiom stale przybywa też wspomnień czy anegdot na temat Harasiuk i ich byłych mieszkańców. Teofil Jaśkiewicz – jak wynika z relacji związanej z Harasiukami lublinianki – postanowił w latach 20. albo 30. ub. wieku uprawiać w swoim ogródku i na swoje potrzeby pomidory. Tylko się pojawiły na krzakach i zaraz znikły. Podobno na wsi nikt wtedy o nich nie słyszał, dlatego złodzieje "wymłócili" na pniu zielone pomidory, bo nie widzieli, że muszą dojrzeć.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama