Szczepan Żmudzki, rocznik 1949, to emerytowany nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Ulhówku, zastępca dyrektora tej szkoły w latach 1976-1985, a także wieloletni doradca metodyczny w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Zamościu.
Szczepan Żmudzki dokumenty, relacje, fotografie dotyczące historii Ulhówka gromadził od lat. Wiele godzin spędził w bibliotekach i archiwach w Zamościu, Lublinie i Lwowie. Powstała książka, która opisuje historię Ulhówka w wielu aspektach: narodowym, demograficznym, religijnym, kulturowym i obyczajowym. Żmudzki wiele miejsca poświęca historii szkolnictwa. Publikacja, choć zawiera rys historyczny miejscowości od czasów najdawniejszych, to koncentruje się głównie na historii Ulhówka od czasów zaborów do początku lat 50. ubiegłego wieku, czyli Operacji Wisła.
– Podstawową bazą do napisania książki były grekokatolickie księgi metrykalne od czasów zaborów, konkretnie 1785 roku, do 1945 roku. To prawie 7 tysięcy odnotowań pisanych ręcznie, po łacinie lub cyrylicą, często postrzępionych, trudnych do odczytania. Niezwykle ważnym dokumentem jest też księga ocen z lat 1937-1938, która zawiera spis wszystkich uczniów, frekwencje, absencje czy motywy postawienia uczniom konkretnych ocen – mówi Szczepan Żmudzki.
Napisz komentarz
Komentarze