Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 17:03
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Ulhówek został opisany

Ulhówek – dzieje miejscowości od czasów rozbiorów do zakończenia akcji "Wisła" to tytuł książki napisanej przez Szczepana Żmudzkiego, emerytowanego nauczyciela z Ulhówka.

Szczepan Żmudzki, rocznik 1949, to emerytowany nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Ulhówku, zastępca dyrektora tej szkoły w latach 1976-1985, a także wieloletni doradca metodyczny w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Zamościu.

Szczepan Żmudzki dokumenty, relacje, fotografie dotyczące historii Ulhówka gromadził od lat. Wiele godzin spędził w bibliotekach i archiwach w Zamościu, Lublinie i Lwowie. Powstała książka, która opisuje historię Ulhówka w wielu aspektach: narodowym, demograficznym, religijnym, kulturowym i obyczajowym. Żmudzki wiele miejsca poświęca historii szkolnictwa. Publikacja, choć zawiera rys historyczny miejscowości od czasów najdawniejszych, to koncentruje się głównie na historii Ulhówka od czasów zaborów do początku lat 50. ubiegłego wieku, czyli Operacji Wisła.  

 – Podstawową bazą do napisania książki były grekokatolickie księgi metrykalne od czasów zaborów, konkretnie 1785 roku, do 1945 roku. To prawie 7 tysięcy odnotowań pisanych ręcznie, po łacinie lub cyrylicą, często postrzępionych, trudnych do odczytania. Niezwykle ważnym dokumentem jest też księga ocen z lat 1937-1938, która zawiera spis wszystkich uczniów, frekwencje, absencje czy motywy postawienia uczniom konkretnych ocen – mówi Szczepan Żmudzki.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

SM 29.10.2023 20:22
To rzetelna praca. Przeczytałem z zadumą. Znam niektóre opisywane miejsca i osoby.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kresowiakTreść komentarza: Toż to prawie jak kabaret, jak by nie patrzył to wina "pisu" a największa Kaczyńskiego bo pozwolił na zatrucie. Tyle miał władzy i pozwolił na zatrucie Huczwy no i Odry!!!!Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:10Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: ak47Treść komentarza: Z tym klimatem to bym nie przesadzał, zwykła knajpa, wystrój, obsługa, jedzenie i ceny bez szału.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 16:03Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: JaTreść komentarza: Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym inicjatywę uchwałodawczą posiada Burmistrz. Tak wiec radni klepneli to co przygotował / projekt uchwały / na sesję Burmistrz. Teraz płacz.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 15:55Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugi
Reklama