Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:57
Reklama
Reklama

Stanisław Dec - jeniec z pierwszej wojny

Stanisław Dec przeżył dwie wojny światowe. Pierwsza zabrała mu trzy lata życia, druga dwójkę dzieci.
Stanisław Dec - jeniec z pierwszej wojny

Na zdjęciu sprzed stu lat stoi familia Semczuków z Wierzbia. Malutka dziewczyna siedząca na książkach to Genowefa Dec. Jej ojciec Stanisław nie był przy porodzie córki. Od kilkunastu miesięcy przebywał w obozie jenieckim gdzieś w Rumunii. To specjalnie dla niego rodzina pojechała do fotografa, aby przesłać mu tę pamiątkę.

Stanisław Dec pochodził z Wolicy Śniatyckiej pod Komarowem. W rodzinie mówiło się, że jego rodzice przybyli tam z Niemiec. Najprawdopodobniej z grupą rodzin kolonistów niemieckich, które w latach osiemdziesiątych XVIII w. sprowadził Piotr Lubowiecki.

Żoną Stanisława była była Franciszka z Semczuków, w której żyłach płynęła domieszka morawskiej krwi.

 – Pradziadek Andrzej Semczuk z Wierzbia koło Łabuń ożenił się z Anną Kowaszów. Rodzina prababci pochodziła z Moraw. W okolice Łabuń sprowadził ich ordynat Zamoyski. Przyjechali tutaj wraz z innymi morawskimi rodzinami Horaczkami, Haikami. Ponoć było to po epidemii cholery, która spustoszyła i wyludniła wsie – opowiada Jadwiga Gac.

Pani Jadwiga z przekazów rodzinnych pamięta, że prababcia Anna odmawiała pacierze jeszcze w swoim języku, ale już swoje dzieci uczyła pacierza po polsku, aby miejscowi nie nazywali ich Hanakami, jak pospolicie określano rodziny kolonistów.

 

Gdzieś w Rumunii

Przed pierwszą wojną światową Stanisławowi i Franciszce urodziła się najstarsza córka Teofila. Kiedy Franciszka była w 6 miesiącu ciąży z córką Genowefą (to mama pani Jadwigi) wybuchała pierwsza wojna światowa. Stanisław został wcielony do carskiej armii. Walczył w pierwszej granicznej bitwie tzw. komarowskiej, która trwała od 26 sierpnia do 2 września 1914 roku. Poległo w niej tysiące żołnierzy. Rosjanie zostali pokonani przez armię austro-węgierską. Musieli się wycofać.

 – Babcia Franciszka szukała ciała dziadka wśród zabitych. Po jakimś czasie okazało się, że został ranny podczas tej bitwy. Trafił do austriackiej niewoli. Przebywał w obozie gdzieś w Rumunii  – opowiada pani Jadwiga.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama