Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:11
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Mroczna strona Zamościa, czyli miasto w kryminałach

Zmasakrowane zwłoki kobiet, morderstwo w hotelu czy zaginięcie uczennicy gimnazjum – co łączy wszystkie te wydarzenia? Ich akcja rozgrywa się w Zamościu.
Mroczna strona Zamościa, czyli miasto w kryminałach

Padwa Północy, Perła Renesansu – tak określany jest Zamość przez historyków i turystów, którzy zachwycają się dziejami i architekturą Zamościa. Miasto może być obiektem zainteresowania nie tylko miłośników piękna i sztuki, ale i osób, które lubią nieco mocniejsze wrażenia i dreszczyk emocji. Wszystko to za sprawą kryminałów, które w XXI wieku są jednymi z najchętniej czytanych książek. Miłośnicy tego gatunku mieli już albo będą mieć okazję przeczytać powieści, których akcja rozgrywa się na ulicach i w zaułkach miasta założonego przez wielkiego hetmana i kanclerza Jana Zamoyskiego. Współcześni pisarze często obierają sobie konkretne miasto, w którym rozgrywa się akcja ich książek, np. Marcin Świetlicki – Kraków, Marek Krajewski – Wrocław czy Marcin Wroński – Lublin.

 

Zaginiona arystokratka

Ten ostatni zrobił w jednej ze swoich powieści kryminalnych wyjątek i wydarzenia umiejscowił w Zamościu. Mowa tu o książce "Kwestja krwi". Wroński uważany jest za jednego z mistrzów współczesnego polskiego kryminału. W 2007 r. wydał powieść "Morderstwo pod cenzurą", otwierającej cykl z lubelskim komisarzem przedwojennej policji Zygmuntem "Zygą" Maciejewskim. Policjant ten jest również głównym bohaterem "Kwestji krwi" (2014). Akcja rozgrywa się w 1926 r. w Zamościu. Aspirant Zygmunt Maciejewski otrzymuje polecenie zbadania sprawy zaginięcia pewnej nastolatki z arystokratycznego rodu, będącej uczennicą miejscowego gimnazjum. Sprawa jest trudna, ponieważ Zyga nie zna środowiska zaginionej, atmosfera szkoły jest specyficzna, a na domiar złego pewien notariusz jest przekonany, że dziewczynę zamordowano. Po zaginionej pozostała tylko zakrwawiona, skórzana rękawiczka. W zaginięcie panny Wołkońskiej zamieszane są wpływowe osoby, więc Maciejewski co i rusz bije głową w mur. Jak rozwikłał tę zagadkę? Odsyłamy do lektury "Kwestji krwi". Co warto zaznaczyć autor zadbał o odtworzenie topografii miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jeśli na zachodni wzór ktoś kiedyś zechce zorganizować grę miejską na kanwie tej powieści i zabawić się w detektywa to byłoby to ciekawe wykorzystanie "roli" miasta w tejże książce. Na świecie coraz popularniejsze stają się bowiem tzw. LARP-y (ang. Live Action Role Playing), czyli eventy, podczas których fani wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role bohaterów książki czy też filmu. Kto wie, może i "Kwestja krwi" doczeka się ekranizacji?

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama