Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:55
Reklama
Reklama

Gm. Biłgoraj: Prawie jak trzęsienie ziemi

Ziemia zatrzęsła się w okolicach Biłgoraja, ale wstrząs odczuwalny był też w gminie Księżpol. Na szczęście żadnego trzęsienia ziemi nie było, a do wstrząsu doszło w wyniku prac sejsmicznych. Mieszkańcy mają żal, że dowiedzieli się o tym, ale już po fakcie.
Gm. Biłgoraj: Prawie jak trzęsienie ziemi
Prace prowadzi Geofizyka Toruń.

Autor: Fot. pixabay.com

Szkoda, że nikt nas wcześniej nie poinformował o skutkach prowadzonych prac, bo na pewno inaczej podeszlibyśmy do tego tematu – mówi mieszkaniec gm. Biłgoraj, którego głośny huk postawił w nocy na nogi.

Do wstrząsu doszło we wtorek (12 września) po północy. Na trzęsienie ziemi narzekali głównie mieszkańcy gm. Biłgoraj, ale wstrząs odczuwalny był też w samym Biłgoraju i w części gm. Księżpol. Niektórzy mówili nie tylko o huku, ale również o trzęsących się meblach w mieszkaniach.

Jedni myśleli, że w pobliżu doszło do wybuchu gazu albo katastrofy lotniczej, inni opisywali zdarzenie prawie jak trzęsienie ziemi. "Prawie" robi jednak różnicę. Rano okazało się, że żadnego trzęsienia ziemi nie było, a odczuwalne w nocy wstrząsy były skutkiem próby sejsmicznej przeprowadzonej w okolicach podbiłgorajskiej miejscowości Smólsko Duże przez firmę Geofizyka Toruń.

Jak nas poinformował wójt gm. Biłgoraj Wiesław Różyński, pod koniec sierpnia do Urzędu Gminy w Biłgoraju wpłynęło pismo zawiadamiające o zamiarze wykonywania terenie gminy przez Geofizykę Toruń na zlecenie Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk prac sejsmicznych. Ich celem jest realizacja międzynarodowego projektu naukowo-badawczego pod nazwą "Profil głębokich sondowań sejsmicznych TTZ-South". Badania geofizyczne polegają na rejestrowaniu mikrodrgań sejsmicznych, które generowane są przy użyciu środków strzałowych. Rejestrację wykonuje się przy użyciu specjalnej aparatury połączonej bezprzewodowo z rozmieszczonymi na powierzchni ziemi odbiornikami.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 19.09.2018 05:06
Mieli informację i przemilczeli .Mieszkańcy zostawieni w domysłach.Kiedy w końcu przestaniecie wszystko zamiatać pod dywan a szczególnie brakoróbstwo i niekompetencję pracowników .Urzędnik ma służyć ludziom pomocą i odpowiadać za powierzoną pracę a wy traktujecie ludzi jak stado nie dołuczonego byd..... Kiedy starosta zajrzy do wydziału geodezji i budownictwa i zajmie się machlojkami geodetów z fałszowaniem map ,podziałow ,rozgraniczeń bez udziałów sąsiadów.Legalizowaniu samowoli i zmianie punktów i granic ewidencyjnych bez wiedzy mieszkańców.

Marysia 18.09.2018 23:33
A co jeśli w moim salonie i klatce schodowej popekal tynk i w niektórych miejscach posypal sie pyl spod tych pekniec? Wyglada to okropnie, jest popekany tynk i trzeba go zdzierac/zdrapywac teraz i wygladzac, malować. Kto zwróci mi koszty? Jak mozna cos takiego robic o 24.30 ? Moja mama o maly wlos zawalu nie dostała jak zaczęły ściany sie trzasc i podloga, obudzila siw i juz nie mogla ,zasnąć. U brata dzieci sie pobudzily, bo lozka zaczely sie trzasc i do rana nie mogły zasnąć. Jak mozna robić coś takiego w nocy? Mam wrażenie, ze poszło coś nie tak i wybuchl im ten gaz. Jestem naprawdę zła jak patrze na moje popekane sciany w salonie

Zenek 19.09.2018 01:39
Zapewne nie prowadzisz książki przeglądów okresowych budynku... Tak więc naprawiasz tynk na własną rękę...

Zamościanka 18.09.2018 22:43
My mieliśmy podobne trzęsienie ziemi kiedy PKP naprawiało nasyp przy torach, musieliśmy emigrować na nocki do rodzinki dalekiej.

Borysek 18.09.2018 21:12
Gazu łupkowego szukają ha ha. Chevron tak?

sadddd 18.09.2018 15:51
To samo robiono kilka lat temu w gminie Grabowiec, Miączyn i Skierbieszów.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama